NASA v roce 2021 dosáhla dalšího milníku v dobývání vesmíru. Vozítko Perseverance společně s helikoptérou Ingenuity úspěšně provedli přistávací manévr. Prodleva 11 minut a 21,8 sekundy, což je doba, po kterou letěl signál z povrchu Marsu na Zemi, znamenala, že se vědci museli spolehnout na přístroje a přistání probíhalo automaticky podle připraveného scénáře. Co všechno se mohlo pokazit a kde nakonec Perseverance přistálo?
NASA si připsala další obrovský úspěch. Každé přistání s sebou nese obrovská rizika, obzvlášť, odehrávají se na jiné planetě bez možnosti manuálního řízení. Robotická sonda byla předem naprogramovaná a přistání proběhlo automaticky.
Vědci vzali v potaz veškeré myslitelné faktory, jako je vhodné místo pro přistání, předpokládané počasí v moment přistání, hustota atmosféry a řada dalších. NASA přistávací proces popsala jako 7 minut hrůzy a připravila ilustrační video, které celý průběh přistání ukazuje. Vše nakonec vyšlo přesně podle plánu, i když chvíle ticha před potvrzením spojení ze sondy MRO byly plné nervozity.
Časový rozvrh přistání na Marsu
18. února 2021 v 21:37 SEČ vstoupilo Perseverance do atmosféry Marsu. Následovalo otevření nadzvukového padáku a krátce poté odhození tepelného štítu, který vozítko chránil při průchodu atmosférou. Za pomoci radaru a kamer bylo vyhodnoceno a upřesněno místo přistání. O 11 minut později, tedy přibližně ve 21:55, jsme již na Zemi věděli, že NASA uspěla a vozítko Perseverance bezpečně dosedlo do kráteru Jezero.
Co je zajímavého na místě přistání a proč byl vybrán právě kráter Jezero? Jak název lokality napovídá, přibližně před 3,5 miliardami let na daném místě skutečně bývalo jezero kapalné vody. Oblast je navíc geologicky rozmanitá, což umožní roveru Perseverance zkoumat různé druhy hornin a sedimentů. Používat k tomu bude nejrůznější vědecké přístroje. Zmínit lze konkrétně SHERLOC s malým vrtákem a především nedestruktivním spektrometrem, který umožní studovat složení vzorků a potenciálně i odhalit, zda jsou nalezené vzorky skutečně pozůstatky mikrofosilií, nebo útvary nezávislé na životě.
Přehled kritické fáze mise amerického roveru Perseverance. Snad vše dobře dopadne a před desátou večerní bude potvrzeno úspěšné přistání další robotické mise na povrchu Marsu.
Posted by Czech Space Office on Thursday, February 18, 2021
Mise Perseverance je v mnohém unikátní. Helikoptéra Ingenuity, která se od vozítka po přistání odpojí, bude první helikoptérou na jiné planetě. Kolem Marsu je v únoru 2021 živo. Nejprve k němu dorazila arabská sonda Al-Amal (v překladu Naděje) a následně na oběžnou dráhu přiletěla také čínská mise Tianwen-1, jejíž rover bude na povrch planety přistávat v následujících týdnech. Důvodem této mezinárodní sešlosti jsou ideální podmínky, které byly ke startu misí na Mars v létě roku 2020 díky vzájemnému postavení planet.
Přistání Perseverance na Marsu: Co se mohlo pokazit?
„Přeletový stupeň není vybaven žádnými vědeckými přístroji a po oddělení přistávacího pouzdra s roverem Perseverance již bude k ničemu. Proto se po odlišné dráze navede do atmosféry Marsu, ve které z velké části shoří a zbytek dopadne na povrch mimo působiště roveru Perseverance,“ zmínil pro inSmart.cz odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
„Na přistání roveru Perseverance je jenom jeden pokus, protože se přistává přímo z přeletové trajektorie a nedojde k navedení na oběžnou dráhu a následnému přistání (takto přistávaly např. sondy Viking 1 a 2 či to čeká lander čínské sondy Tianwen-1). Celý proces přistání je kritickou fází mise a pokud v jakékoli fázi dojde k závadě, je celá mise ztracena.“ NASA nedala přistání přezdívku „7 minut hrůzy“ pro nic za nic.
„Důležité je správné navedení do atmosféry, zafungování tepelného štítu, vyhození padáku a následné mapování povrchu a nalezení vhodného místa přistání. Finální vysazení roveru Perseverance pomocí metody sky crane je také jistým rizikem, protože byla použita v historii jenom jednou a to v případě roveru Curiosity,“ dodává Václavík.
Záznam přistání z řídícího střediska NASA
Živý přenos s řídícího střediska NASA si můžete pustit i formou záznamu a získat tak ucelený přehled o misi Perseverance. V průběhu přenosu řada odborníků popisovala zajímavé detaily mise a jednotlivé fáze přistání.
EN: Originální přenos z řídícího střediska NASA v angličtině
CZ: Živý přenos s komentářem v češtině připravila Hvězdárna a planetárium Brno
Úspěšné přistání a první fotografie Perseverance z Marsu
Přistání bylo plné napětí. Především díky časové prodlevě se minuty vlekly, ale jak řídící středisko postupně potvrzovalo jeden úspěšný krok za druhým, naděje rostla. Nakonec Perseverance úspěšně přistálo na povrchu Marsu v kráteru Jezero. Světu poslalo na Twitteru vzkaz „Jsem v pořádku na Marsu. Perseverance (z angl. vytrvalost) vás dostane kamkoliv.“
I’m safe on Mars. Perseverance will get you anywhere.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
Následovala zpráva s první fotografií. „Ahoj světe. Tohle je můj první pohled na můj věčný domov.“
Hello, world. My first look at my forever home. #CountdownToMars pic.twitter.com/dkM9jE9I6X
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
Perseverance bude v nejbližších dnech na Zemi posílat řadu fotografií ve vyšším rozlišení včetně podrobností a dat o průběhu přistání.
Zdroje: NASA Perseverance, inSmart.cz