Ransomware je stále velmi efektivním nástrojem pro kybernetické kriminálníky, kteří se nezdráhají ho využívat. Jejich taktiky totiž občas fungují.
Alespoň čtvrtina firem, které podlehly ransomwarovému útoku, zaplatila výkupné za odemčení zašifrovaných souborů – ač reálně často k odemčení souborů nedojde. Průměrná zaplacená částka za odemčení souborů činila lehce přes jeden milion dolarů – což je částka nezanedbatelná.
Celosvětový průzkum firmy Crowdstrike založený na odpovědích tisíců profesionálů z oblasti informační bezpečnosti odhalil, že kolem 27 % firem výkupné zločinců zaplatí. Důvodu k tomu může být vícero, obvykle ale hraje prim rychlé vyřešení a nedostatečné zálohy.
Naprostá většina odborníků i policejních složek jasně říká, že by firmy neměly výkupné platit; bohužel se tak stále děje. Výkupné je obvykle v Bitcoinech a ransomwarové skupiny to utvrzuje v pokračujících snahách snadno vydělávat peníze.
Pozitivní je, že přes tři čtvrtiny respondentů si po útoku vylepšili svůj software i infrastrukturu před budoucími útoky. Není jasné, proč zbylá čtvrtina necítí potřebu své zabezpečení aktualizovat.
V roce 2020 byl znát zvýšený počet kybernetických útoků, i díky tomu, že část pracovníků musela zůstat doma a pracovat z domova – což znamenalo vyšší počet zranitelných zařízení připojených k internetu s citlivými nebo klíčovými informacemi.
Zdroj: ZDnet