Jedna z experimentálních laboratoří Alphabetu – mateřské společnosti Googlu – vyrábí nositelné zařízení určené k vylepšení sluchu.
Nejde však o klasické naslouchátko. Podle zprávy serveru Insider má vývojová laboratoř X lab pracovat na projektu nazvaném Wolverine (v češtině jde o rosomáka, název však může znamenat vícero věcí, kupříkladu může odkazovat na slavnou postavu z komiksů X-men).
Od roku 2018 údajně tým vědců vyrobil několik prototypů wearables určených do ucha, které mají pomoci nositeli identifikovat konkrétní hlas. Pokud by třeba v restauraci nebo venku v davu mluvilo více jednotlivců najednou, pak by mělo zařízení nositeli „zesílit“ nastavený hlas. Zařízení k tomu zřejmě využívá soustavu mikrofonů. Je pravděpodobné, že zařízení využívání nějakou formu inteligentního algoritmu poháněného strojovým učením.
Mluvčí X lab potvrdil, že společnost „prozkoumává budoucnost sluchu,“ odmítl však poskytnout další detaily.
Není jasné, zda projekt Wolverine kdy spatří světlo světa. Inovace vymyšlené v podobných experimentálních centrech často slouží pro vylepšení stávajících produktů, případně vyžadují další roky výzkumu na vytvoření nového typu zařízení.
Jde však o nadmíru zajímavou záležitost. Podobný přístroj by mohl výrazně usnadnit život lidem, kteří trpí poruchami sluchu, a přinést nová zlepšení stávajících produktů. Je také poměrně časté, že i jinak dobře slyšící lidé špatně rozpoznávají hlasy v místech se silným hlukem v pozadí – třeba restauracích – a takové zařízení by mohlo pomoci.
Naslouchátka mají integrovanou základní umělou inteligenci stále častěji, chytré algoritmy pomáhají uživatelům lépe slyšet; pokud je však nepokryje pojištění, jsou stále velmi drahá. Pokračující vývoj v oblasti je tak vítaným.
Zdroj: BusinessInsider