Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Když ASUS představil nový Zenfone 12 Ultra, mnozí fanoušci byli překvapeni. Místo pokračování v úspěšné sérii malých telefonů do dlaně se výrobce vydal cestou většího formátu s důrazem na výkon. Nový Zenfone je v podstatě maskovaný herní telefon v těle nenápadné vlajkové lodě. Pojďme se podívat, co všechno nabízí a jak obstojí v dnešní nabité konkurenci.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

ASUS Zenphone 12 Ultra rozhodně není malým nástupcem modelů, které se na českém trhu prodávaly před lety. Jde o plnohodnotnou vlajku, nebo mu něco chybí? Foto: Redakce inSmart.cz

Design a zpracování: Stylovka se skleněnými zády

ASUS vsadil na elegantní, ale konzervativní design. Zenfone 12 Ultra má prémiově působící tělo z kombinace skla a hliníku (sklo je i na zádech), přičemž výrobce se chlubí mj. použitím 100% recyklovaného hliníku pro rám telefonu. Zařízení je dostupné ve třech barevných variantách – dvojice tradičních Ebony Black (černá) a Sakura White (bílá s růžovým nádechem) působí decentně, ale nejzajímavější je z našeho pohledu testovaná varianta Sage Green, která vypadá moc pěkně.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Barevné varianty nepochybně zaujmou. Skleněná záda jsou odolná proti otiskům prstů a chrání je tvrzení sklo. Foto: Redakce inSmart.cz

S rozměry 163,8 x 77,0 x 8,9 mm a hmotností 220 gramů se řadí mezi větší zařízení, ale ergonomie je stále na dobré úrovni. Zajímavým, i když ne vždy praktickým řešením, je umístění USB-C portu mimo střed telefonu. Toto netradiční umístění však zjednodušuje použití herních ovladačů typu ASUS ROG Tessen a má své opodstatnění i pro další příslušenství podobně jako u ASUS ROG Phone 9 Pro Edition.

Ochrana proti vodě a prachu na úrovni IP68 je samozřejmostí, na zádech se nachází sklo Gorilla Glass 3. I tak doporučujeme použití ochranného krytu, který je naštěstí součástí balení.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Záda telefonu kryje tvrzené sklo. Bez krytu bychom však tak či tak nenosili. Foto: Redakce inSmart.cz

Když jsme u balení. ASUS se přidal k trendu minimalismu. V černé krabičce najdete kromě samotného telefonu ochranný kryt Rhinoshield, USB-C kabel, jehlu na otevření SIM slotu a návod s nálepkami. Absence 65W nabíječky v balení je dnes běžná věc a musíme si na ni jako zákazníci zvyknout.

Výkon a chlazení: Když se síla potká s rozumem

Pod elegantním zevnějškem se skrývá výkonný stroj. Snapdragon 8 Elite vyrobený 3nm procesem předvádí v benchmarcích skvělé výsledky. V Geekbench 6 dosahuje 3116 bodů v single-core a 9824 bodů v multi-core testech, čímž překonává i konkurenční čipy včetně Apple A18. V AnTuTu telefon překračuje hranici 2,74 milionu bodů.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Výkonu má smartphone na rozdávání. Foto: Redakce inSmart.cz

ASUS nezůstal jen u hrubého výkonu. Chytře nastavené teplotní limity, které jsou rozumnější než u herní řady ROG, zajišťují, že se telefon ani při dlouhodobé zátěži nepřehřívá nad 48 stupňů Celsia. V kombinaci s 16 GB RAM LPDDR5X a 512GB úložištěm UFS 4.0 můžeme mluvit o dobře vyladěném systému pro jakékoliv použití, a to včetně hraní nejnáročnějších titulů.

Displej a zvuk: Multimédia na prvním místě

Obrazovka je silnou stránkou novinky. 6,78palcový AMOLED panel s rozlišením FHD+ (2400 x 1080 pixelů) nabízí adaptivní obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz, která se v podporovaných hrách může vytáhnout až na 144 Hz. Vyšší frekvenci lze aktivovat prostřednictvím nástroje Game Genie, kdy vám tento „džin“ nabídne řadu funkcí pro lepší výkon zařízení ve hrách. Maximální jas 2500 nitů zajišťuje perfektní čitelnost i na přímém slunečním světle. Panel je chráněn jedním z nejodolnějších krycích skel Gorilla Glass Victus 2 a podporuje HDR10+.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Displej má dobrou čitelnost i na přímém slunci. Foto: Redakce inSmart.cz

ASUS potěší audiofilní komunitu zachováním 3,5mm jacku, který díky spolupráci s firmou Dirac nabízí nadstandardní kvalitu zvuku. Podpora nejmodernějších kodeků jako AptX HD, AptX Adaptive, AptX Lossless a LDAC z telefonu dělá skutečné multimediální centrum a právě na tuto funkci by mohla novinka řadu zákazníků nalákat.

Audio konektor už dnes u telefonů běžně nenajdeme. ASUS potěší milovníky kvalitního audia po kabelu. Foto: Redakce inSmart.cz

Fotoaparáty: Solidní, ale ne revoluční

Sestava fotoaparátů doznala oproti předchůdci několika vylepšení. Hlavní 50MP snímač Sony Lytia 700 s clonou f/1.8 je doplněn o 13MP širokoúhlý objektiv se záběrem 120° a 32MP teleobjektiv s 3x optickým přiblížením. O selfie se stará 32MP přední kamera.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Modul fotoaparátů z těla vyčnívá méně než u konkurence. Foto: Redakce inSmart.cz

Hlavní snímač podává velmi dobré výsledky. Ve dne fotí s přirozenými barvami, vysokou mírou detailů a širokým dynamickým rozsahem. V horším světle pomáhá velká světelnost objektivu a pokročilé algoritmy pro redukci šumu. Noční režim funguje dobře a zachovává dobrou míru detailů.

Objektivy a přiblížení. Hllavní snímač je velmi dobrý a za dne neurazí prakticky žádný z objektivů. V noci je použitelný pouze ten hlavní, což by vlastně mělo uživatelům stačit. Foto: Redakce inSmart.cz

Přibylo 8K natáčení při 30 fps a nové AI funkce pro sledování objektů a zpracování zvuku. V praxi fotoaparát vyniká realistickým podáním barev a dobře zvládnutými makro snímky. Scény s vysokým kontrastem, jako západy slunce, zachycuje věrně bez přehnaného dobarvování.

Za horších světelných podmínek kvalita znatelně klesá, zejména u vedlejších objektivů. Digitální zoom je použitelný maximálně do 5x přiblížení. Noční snímky inklinují k teplejším tónům, ale zachovávají přirozený vzhled scény.

Aplikace fotoaparátu nepřekvapí, možností je sice spousta, ale pokud vše necháte na automatice, rozhodně neprohloupíte. Foto: Redakce inSmart.cz

Video nabízí přehledné nastavení a plynulé přepínání mezi různými režimy záznamu. Denní záběry těží z precizního ostření, v noci však narůstá šum.

ASUS v novém Zenfonu výrazně vylepšil již tak působivý stabilizační systém. Šestiosý hybridní stabilizační systém je unikátní kombinací mechanické stabilizace pomocí gimbalu, elektronické stabilizace obrazu a AI algoritmů. V praxi to znamená, že gimbal dokáže kompenzovat pohyby v rozsahu až ±3 stupně ve všech osách, což je na mobilní telefon impozantní hodnota.

Systém je chytrý – využívá pokročilé algoritmy pro predikci pohybu a dokáže se v reálném čase adaptovat na různé scénáře natáčení. Ať už jdete, běžíte nebo natáčíte panoramatické záběry, stabilizace pracuje tiše a skutečně funguje. Výsledkem jsou neuvěřitelně plynulá videa i v situacích, kde většina konkurenčních telefonů selhává.

Bohužel, vše má i své limity. Nejvýraznějším je omezení 4K/60fps videa pouze na hlavní snímač. To znamená, že při přepnutí na širokoúhlý objektiv nebo teleobjektiv musíte počítat s nižší snímkovou frekvencí. V době, kdy konkurence nabízí 4K/60fps napříč všemi objektivy, je to škoda. na druhou stranu jde o věc, která bude trápit jen malý zlomek uživatelů.

Širokoúhlý objektiv a teleobjektiv však za hlavním snímačem výrazně zaostávají. Zejména v horších světelných podmínkách je rozdíl v kvalitě markantní. Na úroveň Vivo X200 Pro nebo Honor Magic 7 Pro to v oblasti fotografie prostě nestačí. Pokud je pro vás mobilní fotografie prioritou, existují lepší alternativy.

Foto: Redakce inSmart.cz

Software: Čistota a výkon v jednom balení

ZenUI postavené na Androidu 15 je tradičně vynikající ukázkou toho, jak má vypadat nadstavba systému Android. ASUS se drží filozofie „méně je více“ a výsledkem je čisté prostředí bez zbytečného bloatwaru. Systém nabízí vysokou míru přizpůsobení, ale základní nastavení je natolik dobré, že většina uživatelů nebude mít potřebu cokoliv měnit.

ASUS rád používá prakticky čistý Android. Systém je perfektně rychlý a bez zbytečností. Foto: Redakce inSmart.cz

Novinkou je integrace AI funkcí založených na jazykovém modelu Llama 3 8B od společnosti Meta. Všechny základní AI funkce běží přímo v telefonu bez nutnosti připojení k internetu. Ať už jde o přepis textu, překlad nebo kontextové vyhledávání, vše funguje rychle a překvapivě spolehlivě, jen bohužel ne pro češtinu. Chybějící podpora češtiny vás nicméně mrzet nemusí. Obecně zatím AI v mobilech zatím není na takové úrovni, aby vám výrazněji zjednodušila život a řadu funkcí si můžete hravě doinstalovat. Aplikace Gemini a ChatGPT ostatně běží na každém Androidu.

AI funkce v Česku spíše nevyužijete. O nic zásadního však nepřicházíte. Foto: Redakce inSmart.cz

Herní režim je propracovaný a nabízí řadu užitečných funkcí včetně možnosti blokování notifikací, optimalizace výkonu nebo nastavení citlivosti dotykové plochy. Systém jako celek běží neuvěřitelně plynule – subjektivně lépe než konkurence včetně Pixelu 9 Pro XL.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Umístění nabíjecího portu má i praktické důvody. Ocení ho hlavně hráči. Foto: Redakce inSmart.cz

Kaňkou na jinak výborném softwaru je příslib pouhých dvou velkých aktualizací Androidu a pěti let bezpečnostních záplat. V době, kdy i levnější telefony nabízejí tři nebo čtyři velké aktualizace, je to nešťastné rozhodnutí.

Výdrž a nabíjení: Energie na rozdávání

Baterie s kapacitou 5500 mAh je rozdělena do dvou článků, což umožňuje rychlejší nabíjení. V praxi telefon bez problémů vydrží celý den náročného používání včetně hraní her nebo natáčení videa. Při běžném používání se dostanete i na dva dny provozu.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

Nabíjení je dostatečně rychlé. Pořídit si musíte 65W nabíječku s Power Delivery. Foto: Redakce inSmart.cz

Nabíjení podporuje standard USB PD s výkonem až 65W, což v praxi znamená dobití z 0 na 100 % za 44 minut. Nechybí ani 15W bezdrátové nabíjení. Reverzní nabíjení zde však na rozdíl od herního modelu ASUS ROG Phone 9 Pro Edition nenajdete.

Závěr: Výkonný kousek s několika kompromisy

Zenfone 12 Ultra je zajímavý hybrid mezi vlajkovým a herním telefonem. V prodeji je nyní za akční cenu 26 490 Kč (až do 28. února získáte slevu 2 500 Kč). Málo to zrovna není a čínská konkurence je letos nebývale silná. Za 29 999 Kč můžete mít vivo X200 Pro s fantastickým fotoaparátem a teleobjektivem, který na trhu nemá konkurenci. Nebo za 27 990 Kč (po slevě 4 000 Kč) můžete mít HONOR Magic 7 Pro. Oba se srovnatelným výkonem a výbavou.

Obrázek: Recenze ASUS Zenfone 12 Ultra: Herní vlajka v nenápadném těle

ASUS přichází v době, kdy je na trhu spousta skvělých vlajek. Zaujmout může např. milovníky kvalitního audia. Foto: Redakce inSmart.cz

Pokud ale hledáte výkonné zařízení s čistým systémem, nadstandardně kvalitním zvukovým výstupem s 3,5jackem a povedenými herními funkcemi, stojí Zenfone 12 Ultra za zvážení. Je to telefon, který dělá kompromisy v řadě oblastí, aby vynikl v jiných. Záleží jen na vás, zda jsou to kompromisy, které vám vadí.

Klady:

  • Špičkový výkon a optimalizace
  • Vynikající zvuk s 3,5mm jackem
  • Pokročilá stabilizace videa
  • Čistý a rychlý software
  • Kvalitní displej s vysokým jasem
  • Výborná výdrž baterie

Zápory:

  • Vysoká cena
  • Krátká softwarová podpora
  • Průměrné vedlejší fotoaparáty
  • Omezení 4K/60fps videa na hlavní snímač
  • AI funkce v ČR spíše nevyužijete

Zdroj: Test redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: 50 000 km dlouhý podmořský kabel propojí 5 kontinentů a odolá i sabotážím
50 000 km dlouhý podmořský kabel propojí 5 kontinentů a odolá i sabotážím
Obrázek: Český pavilon na japonském EXPO 2025 vsadí na moderní technologie a inovace
Český pavilon na japonském EXPO 2025 vsadí na moderní technologie a inovace
Obrázek: Midjourney na vlastním PC? Generujeme obrázky zdarma se Stable Diffusion a GPU od NVIDIA
Midjourney na vlastním PC? Generujeme obrázky zdarma se Stable Diffusion a GPU od NVIDIA
Obrázek: Arm chystá revoluci: V rámci projektu Stargate poprvé vyrobí vlastní čip
Arm chystá revoluci: V rámci projektu Stargate poprvé vyrobí vlastní čip
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma