Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Set-top-box nemusí být neohrabaný a hloupý. Česká TESLA dokázala, že chytré multimediální centrum s podporou DVB-T2 může fungovat svižně jako nová TV a nemusí stát mnoho. Za cenu kolem 2 400 Kč si poradí s 4K, streamováním z Netflixu či oblíbenými IPTV. Jak se nám novinka líbila a jak dopadla v našem praktickém testu?

Android TV boxy jsou oblíbeným způsobem, jak dát starším televizorům nový dech. Miniaturní krabičky s chytrým operačním systém naučí televize novým funkcím, ale většina z nich bohužel nepodporuje pozemní DVB-T2 vysílání, takže pro příjem TV signálu je zapotřebí specializovaný set-top-box či modul přímo v TV. Česká značka TESLA se rozhodla jít proti proudu a obě zařízení spojila do jednoho. Výsledek nás překvapil.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Kombinace multimediálního centra s DVB-T2 set-top-boxem vypadá nenápadně. Foto: Redakce inSmart.cz

TESLA MediaBox XT850 má vše podstatné

TESLA MediaBox XT850 je řešením pro všechny, kteří chtějí povýšit svou starší televizi na moderní chytré zařízení. Tento hybridní multimediální přehrávač spojuje funkce set-top boxu s Android TV, díky čemuž umožňuje přístup k široké škále aplikací, streamovacích služeb a tradičnímu DVB-T2 vysílání. Zařízení podporuje až Ultra HD 4K rozlišení a Dolby Audio.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Android TV je obdobou Androidu pro mobily, ale je určený pro televizory. Těží však z popularity Androidu jako takového, díky čemuž je pro Android TV k dispozici přes 5 000 aplikací a her. Foto: Redakce inSmart.cz

XT850 je vybaven čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A35 a čipsetem Amlogic S905Y4, které společně s 2 GB DDR4 operační pamětí a 32 GB vnitřní paměti zaručují plynulý chod aplikací a uživatelského prostředí. Připojení k internetu je možné přes rychlou Wi-Fi 802.11ac nebo LAN, a zařízení podporuje i Bluetooth 5.0 pro připojení dalších periferií.

Před testováním jsme se báli, že velikost operační paměti není dostatečná a systém nepoběží plynule. Opak je zde pravdou a TESLA MediaBox XT850 je jedním z nejplynuleji běžících Android TV zařízení, které jsme kdy viděli. Bude to mj. také tím, že jde o certifikované Android TV zařízení, což není vždy samozřejmostí a levné krabičky z Číny běží i přes papírově lepší parametry většinou nesrovnatelně hůře.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Uvítali bychom alespoň dvojici USB portů, jedno USB může být málo. Foto: Redakce inSmart.cz

Na těle zařízení naleznete HDMI 2.0b pro připojení k televizi s podporou rozlišení až Ultra HD 4K, analogový AV výstup pro připojení ke starším typům televizorů, USB 2.0 pro připojení USB flash disků nebo jiných externích zařízení, ethernetový port RJ-45 pro připojení k internetu přes kabel a RF (IEC konektor/samice) pro připojení antény a příjem pozemního vysílání DVB-T2. Díky těmto konektorům je TESLA MediaBox XT850 flexibilním zařízením, které lze snadno integrovat do různých domácích AV systémů.

Díky integrovanému Chromecastu můžete snadno přenášet obsah z mobilních zařízení na televizor. Hlasové ovládání je zajištěno Asistentem Google, který je dostupný prostřednictvím mikrofonu v Bluetooth ovladači.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Ovladač kombinuje infra a Bluetooth. Je lehký, reaguje rychle a je přehledný. Foto: Redakce inSmart.cz

Obsah balení

V balení se nachází samotný Android TV set-top-box s DVB-T2 s kompaktními rozměry 148 × 100 × 31,5 mm a vše potřebné pro to, abyste ho mohli okamžitě začít používat. Samozřejmostí jsou návod, napájecí kabel a HDMI kabel pro připojení k TV.

V balení je vše podstatné. Zařízení stačí vybalit, připojit k TV a můžete ho začít používat. Foto: Redakce inSmart.cz

Nechybí ani Bluetooth ovladač s dvojicí AAA baterií, které jsou opět součástí balení. Ovladač má připravena tlačítka pro chytré funkce systému a také rychlé spuštění aplikací YouTube, Netflix, Prime Video a Disney+. Má také zabudovaný mikrofon pro hlasové ovládání Asistenta Google a celkově se s ním dobře pracuje.

První spuštění a instalace

Při prvním spuštění je nejprve nutné provést spárování s Google účtem a základní nastavení. Vše je jednoduché, rychlé a v češtině, takže se není potřeba bát, že nastavení někdo nezvládne. V průběhu procesu dojde nejprve k nastavení ovladače, viz níže, následně k přihlášení Google účtu, instalaci aplikací a ladění stanic.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Stiskem tlačítka zpět a domů dojde ke spárování krabičky s Bluetooth ovladačem. Foto: Redakce inSmart.cz

Google účet můžete jednoduše spárovat přímo ze svého chytrého telefonu vyhledáním nového zařízení v domácnosti. Postupovat stačí podle pokynů na obrazovce. Pokud účet nemáte, můžete si jej snadno vytvořit. Psaní probíhá pohybem směrových tlačítek po klávesnici na obrazovce.

V průběhu ladění televizních a rozhlasových stanic je potřeba chvíli počkat, aby zařízení stihlo projít podporované frekvence a nalezlo všechny dostupné kanály. V našem případě našla krabička za 2 minuty 52 kanálů a mohli jsme pokračovat v nastavení.

Na výběr je v úvodním nastavení také z dvojice předvoleb pro nastavení spánku. Normální a hluboký spánek. Při normálním režimu spánku bude zařízení rychleji startovat, ale spotřebuje o pár wattů více. Při hlubokém spánku pak nebude v době nečinnosti spotřebovávat téměř nic, ale bude o něco déle trvat zapnutí. V úspornějším režimu spotřebovává chytrá krabička méně než 0,5 W, což je lákavé. Výběr je nicméně na každém z nás a záleží, jak moc si potrpíte na rychlé zapnutí TV a krabičky. Někdo chce koukat ihned, jinému nebude vadit deset sekund čekat.

Nastavení je jednoduché a stačí následovat kroky na obrazovce. Foto: Redakce inSmart.cz

Ovládání jedním ovladačem

Jak padlo výše, o napájení ovladače se stará dvojice AAA baterií. Na příjemně lehkém černém ovladači se nachází vedle standardních kulatých tlačítek také kruhový prvek pro pohyb v menu a čtveřice funkčních tlačítek pro spouštění oblíbených streamovacích služeb YouTube, Netflix, Amazon Prime Video a Disney+. Při používání v režimu pozemního vysílání lze pohybem do stran vyvolávat nabídku stanic či aktuální program.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Tlačítka lze v případě potřeby přemapovat. Foto: Redakce inSmart.cz

TESLA XT850 podporuje HDMI CEC, díky kterému lze jedním ovladačem ovládat jak krabičku samotnou, tak připojený televizor. Jedním stisknutím tlačítka dojde vedle mediaboxu i k zapnutí TV. Ovladačem tedy můžete měnit hlasitost a nastavení přímo na televizoru. Důležité je, že pro ovládání obou zařízení si vystačíte s jedním ovladačem. Ten původní od TV budete moci odložit bokem a budete ho potřebovat jen výjimečně.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Díky HDMI CEC se zapnutím boxu automaticky zapne také TV. Foto: Redakce inSmart.cz

Aby ovladač dokázal televizor ovládat, zařízení samo detekuje model vaší TV a vyzkouší s vámi základní ovládání hlasitosti a vypnutí/zapnutí. Případně, pokud by k detekci značky a modelu nedošlo, můžete vybrat televizor ze seznamu manuálně. U našeho Samsungu The Frame z roku 2020 došlo k detekci TV okamžitě.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Rozpoznání proběhne automaticky. Foto: Redakce inSmart.cz

Používání a uživatelské prostředí

Operační systém Android TV je u moderních televizorů hojně využívaným operačním systémem. Jeho výhodou je nepochybně pravidelný přísun aktualizací, které zde probíhají automaticky formou GOTA (OTA aktualizace pro partnery schválené přímo Googlem). Uživateli tedy vyskočí upozornění na novou aktualizaci, která se po potvrzení sama nainstaluje.

Další výhodou je velké množství aplikací, které zkrátka konkurenční platformy nenabízí. Jde o hry, prohlížeče, šikovné přehrávače typu VLC apod. Hlavně však o streamovací aplikace všech myslitelných služeb a operátorů. Chcete Voyo? Není problém. Chcete MAGENTA TV od T-Mobilu? Stáhnete si aplikaci…

K tomu se váže i jeden z našich tipů. Pokud vám chybí tlačítko pro spuštění např. Aplikace O2 TV, můžete si jej snadno vytvořit např. z tlačítka pro službu Amazon Prime, která není v ČR tolik populární. Stačí si stáhnou aplikaci Button Mapper, díky které můžete ovladač naučit novým kouskům. V základní verzi je zdarma a vyhledáte ji jednoduše napsáním názvu do vyhledávacího pole.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Android TV podporuje všechny myslitelné streamingové aplikace. Foto: Redakce inSmart.cz

Uživatelské rozhraní Android TV je jednoduché a přehledné. Pokud by vám náhodou nevyhovovalo pořadí aplikací, můžete si je snadno přeskládat a upravit více na míru.

Povedené řešení pro stárnoucí TV

Už dlouho jsem u recenze neměl pocit, že je zařízení téměř bez chyb. Za danou cenu mu zkrátka nejde moc co vytknout. V balení je vše co potřebujete pro zprovoznění, Bluetooth ovladač je povedený, pohyb v menu a aplikace jsou plynulé a ani po delším používání nemám pocit, že by mi něco chybělo.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Foto: Redakce inSmart.cz

Ovládání zařízení prostřednictvím Bluetooth ovladače je velmi pohodlné a příjemně nás překvapily rychlé reakce mediaboxu bez záseků systému a aplikací. Rychlé a přehledné je díky Google účtu také první nastavení, které zvládnete včetně aktualizace systému za cca 10 minut.

TESLA MediaBox XT850 je řešením i pro situace, kdy máte IPTV od operátora a nejste spokojeni s krkolomnou krabičkou od Vodafonu, T-Mobile či O2. Jednoduše si do novinky české značky nainstalujete příslušnou aplikaci a nemusíte se spoléhat na často problémové zařízení od operátorů.

Obrázek: Hloupne vám televize? TESLA MediaBox XT850 je chytrá česká DVB-T2 krabička s Android TV (recenze)

Malý a šikovný. Tohle se povedlo. Foto: Redakce inSmart.cz

Kombinace mediaboxu s chytrým set-top-boxem s Android TV se české Tesle povedla. Za cenu kolem 2 400 Kč získáte chytré zařízení schopné procházet internet, spouštět hry a aplikace a zároveň sledovat DVB-T2 vysílání ve vysoké kvalitě. Každou věc zvlášť vám sice nabídne i řada konkurenčních řešení, ale obě dohromady a tak, aby byly dostatečně uživatelsky přívětivé, jsme zatím takto fungovat neviděli.

Zdroj: redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Ovládání lidí na dálku? Mozkové čipy se mohou stát terčem hackerských útoků
Ovládání lidí na dálku? Mozkové čipy se mohou stát terčem hackerských útoků
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?