Vivo ještě před mobilním veletrhem představilo v Evropě vlajkovou loď Vivo X90 Pro. To nabízí fotoaparáty s ohniskovou vzdáleností 16 – 50 mm a na hlavním fotoaparátu dosud největší 1″ mobilní snímač. Jako jeden z mála vyměnil skleněná záda za umělou kůži a přesedlal také na konkurenční procesor. Jak si při testování vedl?
Úvod – Krize identity
Vloni do Evropy, a také k nám do ČR, zamířil nejvyšší model řady X80, tedy model X80 Pro. Původně spekulovaný model X80 Pro+ v Číně nakonec uveden nebyl a tak se jednalo a vrchol nabídky. Letos byly v Číně uvedeny 3 modely řady X90 – konkrétně základní X90, X90 Pro a X90 Pro+.
Podle názvosloví by se mohlo zdát, že nástupcem X80 Pro bude právě X90 Pro, avšak při přímém srovnání parametrů zjistíme, že X90 Pro schází mnoho prvků, které předchozí model měl a v několika směrech je to tak krok vzad (pouze malá optická čtečka otisků prstů, menší sestava fotoaparátů, horší displej) a nástupcem by měl být spíš model X90 Pro+.
Jedním z důvodů, proč tomu tak je, jistě bude současná situace, inflace a zdražování. Konkurence zdražila, Vivo zachovalo stejnou cenu, ale parametrově muselo pro český trh zvolit slabší ze dvou modelů.
Balení
V poměrně velké krabičce toho oproti některým výrobcům najdeme poměrně hodně. Vedle samotného telefonu a hromady papíru ve formě manuálu, záruční karty a dalších příruček je to především 120W nabíječka, USB-C kabel a průhledný silikonový obal. S ním však telefon ztratí punc luxusu. Oproti předchůdci přišel o hezčí pouzdro a drátová sluchátka, která budou chyběl málokomu.
Design – Placatý profi fotoaparát
Při prvním pohledu na zadní část telefonu zaujmou dvě věci. První je kožený povrch zad a druhý obrovský vystouplý modul fotoaparátů. Záda jsou z umělé kůže v černé barvě, dobře se drží a telefon neklouže. Na dotyk jsou trochu umělejší, ale do ruky příjemná. Část s fotoaparáty vyčnívá 4 mm nad záda telefonu je to prozatím nejvíce vystupující modul, který jsem viděl.
Rychle jsem ale našel pro danou vysokou hranu využití. Při vyndání z kapsy lze prstem telefon lépe uchytit a při používání lze zase telefon lépe jistit tak, že prst opřete pod tento kruhový modul. Takto lze telefon držet téměř kolmo k zemi jen za pomoci gravitace, hmotnosti telefonu a značného výčnělku. Neříkám, že takto máte mobil držet, ale je to další opora při držení a eliminaci vypadnutí z ruky.
Moje první obavy byly, že se telefon bude po položení na stůl kývat, kvůli nevystředění modulu s fotoaparáty, ale ten je nakonec tak velký, že se telefon nekýve. Překvapilo mě také těžiště, které je v nižší polovině a horní část tak není těžší, než spodní a nemá tendenci přepadávat přes ruku.
Kožená záda v horní třetině protíná lesklý proužek s nápisem Xtreme Imagination, který pokračuje na boky okolo celého telefonu. Rámečky jsou taktéž lesklé, což je změna z matných rámečků a matných skleněných zad u X80 Pro. Záda i displej jsou po bocích zahnutá, díky čemuž se telefon této velikosti lépe drží.
Vedle modulu s fotoaparáty jsou informace o objektivech, logo Zeiss a tři přisvětlovací diody (jedna bílá a dvě žluté). Celkově telefon s trochou fantazie připomíná zrcadlovky nebo profi kompakty, které používají umělou kůži na grip těla a vystrčený fotomodul má reprezentovat objektiv velkého fotoaparátu.
Ostatní zůstalo více méně stejné, dole je USB-C konektor s šuplíkem na 2 fyzické SIM karty, mikrofon, hlasitý reproduktor, nahoře druhý ze tří mikrofonů, IR dioda pro ovládání spotřebičů a vpravo kolébkový ovladač hlasitosti a zapínací tlačítko.
Rozměry telefonu 164 × 74,5 × 9,34 mm jsou téměř shodné s X80 Pro, váha se díky úspoře na jednom fotoaparátu a jinému materiálu zad snížila na 215 gramů.
Displej
Displej má na setinu stejnou úhlopříčku, tedy 6,78 ”, ale to je tak vše, co mají společného. Jedná se sice stále o AMOLED displej, ale už bez dynamické frekvence od 1 Hz. Tento má maximálních 120 Hz a umí přepínat v dynamickém režimu jen mezi 60 a 120 Hz (údajně by měl umět i 90 Hz, ale nikdy jsem je nezahlédl). Rozlišení je tentokrát 2800 × 1260 pixelů a hustota 452 ppi.
Displej je samozřejmě i tak velmi dobrý, navíc se na něm z výroby nachází základní ochranná fólie. Opět by měl být chráněn kvalitnějším sklem Schott Xensation Up. Podporuje samozřejmě HDR10+, samotný panel je 10bitový, takže barvy jen září. V nastavení je navíc možnost výběru barevného profilu displeje a vedle režimu Pro, který by měl odpovídat barevnému profilu sRGB, je zde nyní i režim Přirozená barva Zeiss, který by měl odpovídat barevnému prostoru DCI-P3.
Pod displejem se nachází čtečka otisků prstů, ovšem oproti předchozímu X80 Pro asi největší krok zpět. Jde jen o malou a optickou čtečku. Rychlost je standardní, ale oproti ultrasonickým je pomalá. Navíc její umístění je příliš nízko.
Fotoaparáty – Největší mobilní snímač na trhu
Hlavní fotoaparát byl vybaven dosud největším mobilním snímačem, 1palcovým Sony IMX989. Spolu s optikou pak nabízí parametry jako světelnost f/1.75 a ohniskovou vzdálenost 23 mm. Snímač je stabilizovaný a jeho rozlišení je 50 megapixelů, avšak snímky z něho pořízení jsou v rozlišení 12 megapixelů. Dochází tedy ke skládání 4 pixelů do jednoho a tím ještě zvýšení citlivosti. Používá také laserové ostření.
Druhým 50MPx fotoaparátem je portrétový s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Snímač je taktéž stabilizovaný a jedná se o Sony IMX758, kterému soustava čoček dodává světelnost f/1.6.
Nakonec je vzadu nejmenší 12megapixelový ultra-širokoúhlý snímač se záběrem 108° a ohniskovou vzdáleností 16 mm, který se taktéž používá pro makro a další fotky z krátké vzdálenosti, protože vzhledem k velikosti snímače a optiky hlavního fotoaparátu je jeho ostřící vzdálenost o pár cm dál. Tento už nemá optickou stabilizaci.
Fotky z hlavního senzoru jsou skvělé, jelikož více světla znamená méně šumu a kratší čas závěrky. Jsou plné detailů, ostrých hran a barvy jsou v režimu fotografií Zeiss krásně přirozené. Ještě větší rozdíl je v nočních fotografiích, kdy oproti předchůdci je citlivost ISO na poloviční úrovni (pro představu, z ISO 20 000 na ISO 10 000).
Fotografie jsou výborné i za zhoršených světelných podmínek nebo v noci. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Postupně zleva ultra-širokoúhlý fotoaparát, širokoúhlý a 2násobný. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Z portrétového fotoaparátu vypadnou také hezké fotky, obzvlášť s režimy uměle dopočítáváneho bokehu nebo záře od světelných zdrojů. Dá se samozřejmě použít i jako obyčejný 2násobný zoom. Největší slabinou je ultra-širokoúhlý fotoaparát, který za dobrého světla ještě podává poměrně dobré výsledky, ale za šera jde kvalita rapidně dolů a fotografie jsou rozmazané. Přední fotoaparát má rozlišení 32 megapixelů a fotky z něj jsou ostré, nejsou přesvětlené ani příliš vyumělkované.
Video je možné natáčet od 720p s rychlostí 480 sn./s, přes 1080p při 240 fps a 4K se snímkovou frekvenci 60 snímků za sekundu až po 8K s 24 sn./s. Při nejpoužívanějším nastavení 1080p@30 lze pouze použít v průběhu nahrávání všechny objektivy, při 4K@60 už můžete využít pouze hlavní snímač a k tomu 2násobný digitální zoom. Kvalita videa je dobrá, netrhá se, ostření je trochu pomalejší a stejně tak stabilizace je o trochu horší. Zůstala však funkce vodorovné roviny, při které můžete s telefon točit jak chcete a video bude stále držet horizont.
Výkon – MediaTek se vyrovná Snapdragonu 8 Gen 2
Čip MediaTek Dimensity 9200 je parametrově i výkonově shodný se Snapdragonem 8 Gen 2 od konkurence. Jedná se také o 8jádrový procesor v konfiguraci 1 nejvýkonnějšího jádra, 3 výkonných a 4 úsporných. Ty mají maximální frekvence 3,05 GHz, 2,85 GHz a 1,8 GHz. Společnost tomuto procesoru dělá 12 GB operační paměti LPDDR5X a 256 GB vnitřního úložiště UFS 4.0, které není rozšiřitelné o micro-SD kartu.
Bokem máme ještě vlastní čip Vivo V2, který se stará o výpomoc nebo proprietární technologie, především však o dopočítávání bokehu nebo odlesků ve fotografii a videu.
Při běžném používání je telefon rychlý a nijak se nezahřívá. Při hraní není zahřátí také nijak zvlášť výrazné, ale všechno teplo se nyní přesouvá místo do zad do bočního rámečku. To může být problém u dlouho hraných opravdu náročných her, protože telefon po stranách právě držíme.
Oproti loňskému modelu Vivo X80 Pro si výkonově v benchmarku polepšil skoro o 100 %, ač je konfigurace i výrobní proces čipu stejný.
Baterie
Vivo X90 Pro je vybavené baterií o kapacitě 4870 mAh, kterou lze nabíjet drátě výkonem až 120 W nebo bezdrátově s maximálním výkonem 50 W. Telefon pak sám může posloužit jako bezdrátová nebo drátová nabíječka, avšak výkon Vivo neudává (běžně však bezdrátové reverzní nabíjení mělo 5-10 W).
Rychlonabíjení plnými 120 W není ve výchozím stavu zapnuté. Po jeho zapnutí máte 50 % baterie za 8 minut, 100 % za 26 minut. Rychlonabíjení se samozřejmě vyplatí zapínat jen v opravdu nutných případech a pokud není potřeba, nabíjet pomaleji. Pomůže to životnosti baterie. I při rychlonabíjení se telefon nijak zvlášť nezahřívá. Kapacita baterie je v tomto směru standardní, takže očekávejte minimálně jeden den plného nasazení, ale běžně se můžete dostat i na dva dny.
Systém
FuntouchOS 13 je založen na operačním systému Android 13. Má drobnou nadstavbu, ale jinak se jedná o hodně čistý Android. To se pozitivně podepisuje na fungování systému, který je plynulý, bez prodlev a dobře vyladěný. Dokonce i co se týče předinstalovaných aplikací jich najdete jako šafránu. Vedle běžných Google aplikací jsou zde jen Booking.com, Spotify, Netflix a TikTok. Z těch 2 nebo 3 většina uživatelů určitě používá.
Jako každý telefon s posledními verzemi systému Android je i zde velice agresivní správa napájení a u některých aplikací je nutné v nastavení ručně nastavit, jak se má chovat (aby ji systém nezabil a vy jste nepřišli o oznámení nebo nefunkční aplikaci na pozadí).
AMOLED displej podporuje režim Always-on displeje. Můžete si tak zobrazit na vypnutém displeji čas a pár dalších drobností jako stav baterie a vybrat až 5 aplikací, jejichž ikony mohou reprezentovat oznámení, pokud přijde. To je celkem omezené, jelikož jiní výrobci umějí zobrazovat na Always-on displeji klidně všechny notifikace. Nastavení přizpůsobení je však rozsáhlé. Lze vybírat různá témata a ta si třeba ještě dále upravit.
Závěr
Vivo loňským vpádem na evropský trh vlajkových telefonů nasadilo laťku velmi vysoko a letos z nějakých důvodů přibrzdilo a v mnohém novinku zjednodušilo. Nejzajímavější na telefonu je design s koženými zády, výkonný čipset a hlavní fotoaparát s 1″ . Největším mínusem je čtečka otisků prstů, která je nyní malá, optická a ještě moc nízko.
Displej, ač parametrově zaostává, je dobrý. Líbí se mi barevný profil Zeiss, který je kalibrovaný pro tento displej. Výkonu má telefon dostatek, stereo reproduktory jsou hlasité. Letošní vlajkové lodě jsou obecně dražší a Vivo X90 Pro to nebude mít ani za 26 999 Kč lehké. Pokud však budou na trhu od konkurence jen vyšší modely, jako je například Honor Magic5 Pro, místo standardní verze, nebo Xiaomi 13 Pro, pak má šanci, jelikož Vivo bude s podobnou výbavou levnější. Jde o dobrý telefon, který však zůstává v řadě ohledů ve stínu jeho předchůdce.
-
Design a zpracování - 95%
95%
-
Systém - 95%
95%
-
Výkon a provozní vlastnosti - 93%
93%
-
Výdrž baterie a nabíjení - 98%
98%
-
Výbava - 93%
93%
-
Foto a video - 92%
92%