Tým vědců z University of Southern California vytvořili malinkého robotického brouka, RoBeetle, který se dokáže až dvě hodiny pohybovat bez využití tradiční baterie.
88miligramový robot je poháněn tekutým metanolem, který umožňuje pohyb končetin a umožňuje mu unést až 2,6násobek jeho váhy.
Současné bateriové technologie se jen málokdy uplatní u malých robotů, protože z podstaty principu fungování lithium-iontových baterií vyplývá, že musí být relativně velké – rozhodně ne tak malé, aby dokázaly pohánět takto miniaturního brouka.
Systém vyvinutý vědci využívá drátu, který se při změně teploty smršťuje nebo rozpíná; je pokryt platinou, která reaguje s metanolovým palivem broučka. Tím vznikne spalování a teplotní změna, která pomáhá regulovat proud paliva a robota pomalu posouvá směrem kupředu.
RoBeetle by měl být schopen proniknout na místa, kam člověk nemá šanci. Zatím je ale výzkum v počátečních stádiích vývoje, robotický brouk se dokáže pohybovat výhradně kupředu a jakmile vyrazí, nepřestane, dokud mu nedojde palivo.
Jde přesto o zajímavý koncept, který stojí za to dále zkoumat. Studie se tento týden objevila v peer-reviewed magazínu Science Robots.
Zdroj: Engadget