KAIST Pibot na první pohled vypadá jako soustava robotických končetin se soustavou senzorů. Výhodou oproti alternativním snahám, kdy se tvůrci autonomních letounů snaží nahradit člověka, je výhoda, že může létat s již vyrobenými stroji pro lidskou posádku. A to bez jakýchkoliv úprav!
Malého robota posadíte na místo pilota, zapnete program a on již vše udělá za vás. Díky senzorům a pokročilým algoritmům dokáže reagovat na události za letu a nahradit tak lidského pilota. Ač vypadá jaho počínání neohrabaně, jedná se o poměrně úspěšné zařízení.
Stroj, který se nebojí ani bojové zóny
Vývoj probíhá na jihokorejské univerzitě KAIST. Na simulátoru IROS 2016 dosahuje úspěšnosti 80 % a postupně se zlepšuje. K lidským pilotům tak má ještě hodně daleko, ale tvůrci tvrdí, že k progresu dochází každý den. Stroj se postupně učí a naučením se co nejvíce pohybů a rozhodovacích procesů lidské posádky se postupně může stát téměř bezchybným.
Video z letu robota na simulátoru:
Pokud např. dojde k jaderné havárii, jako tomu bylo u Černobylu, snaží se záchranné složky bojovat vším, co mají. Takový pilot vrtulníku se pak ale ocitá v nebezpečí, že i on se vystaví vysoké dávce ozáření. To samé platí pro vojáky v nebezpečných zónách. Pibot by v takových situacích mohl být skvělým řešením.
Zdroj: KAIST