Společnosti Uber a Momenta se v rámci nově vzniklé spolupráce chystají do roku 2026 nasadit do evropských měst vozy taxislužby vybavené technologií autonomního řízení.
Partnerství americké dopravní společnosti a čínského startupu věnujícího se výzkumu a vývoji samořiditelných vozů přichází v éře výrazných pokroků v technologii automatizované osobní dopravy, ale v době také přísnějších regulací ze strany národních i nadnárodních úřadů.
Čína má pro Evropu vhodnější technologii autonomního řízení v porovnání s USA
Uber a Momenta chtějí světu ukázat, že robotické taxi se mohou již brzy stát realitou. Prostorem pro demonstraci potenciálu těchto služeb má být právě Evropa, kde by mohla síť taxislužeb fungovat v rámci spolupráce se stávajícími partnery i místními provozovateli. Ke spuštění prvních projektů by přitom mohlo dojít již příští rok, zástupci společnosti Uber však zatím neuvedli, kterých měst by se pilotní provoz týkal. Ve hře tak může být i Česká republika.
Síť robotaxi by měla využívat systém autonomních vozidel čtvrté úrovně, které bude dodávat společnosti Momenta. Vozy by se tak měly být schopny pohybovat se ve složitém městském prostředí zcela bez nutnosti lidské interakce.
🚗 Uber x Momenta: Robotaxis Coming to Europe!
Uber ( $UBER ) and Momenta have signed a strategic partnership to bring autonomous vehicles to the Uber platform — targeting international markets outside the U.S. and China 💡
🔜 First rollout: Europe in early 2026, with onboard…
— TENET RESEARCH (@tenet_research) May 2, 2025
Nejnovější plány Uberu reflektují dlouhodobé cíle společnosti naplnit závazek příchodu autonomních vozidel. Kromě Evropy se firma zaměří i na Spojené státy v rámci nově vznikající iniciativy May Mobility. Čínský startup Momenta se pak ukázal jako vhodný partner pro tyto snahy, jelikož o jeho služby v sektoru samořízených vozů mají zájem i automobilky Mercedes-Benz a Toyota. Firma stojí za vývojem vlastního softwaru založený na hlubokém učení, který umožňuje navigaci ve městech, aniž by se spoléhal na podrobné mapy. Tím se Momenta odlišuje od amerických konkurentů Waymo či Cruise, které se bez digitálních map zatím neobejdou. Tento přístup by tedy mohl ve spletitých ulicích evropských měst, kde mnohdy platí nejrůznější předpisy a omezení, najít skutečně praktické využití.
Uber to na evropském trhu nebude mít snadné
Příchod autonomních vozidel přepravní společnosti Uber na evropský trh na sebe bezpochyby strhne velkou pozornost ze strany úřadů. Regionální vlády na kontinentu v minulosti zavedly na samořiditelné vozy poměrně přísné požadavky týkající se nejen bezpečnosti, ale i ochrany osobních údajů. Splnit tato nařízení tak nebude pro nové partnery jednoduché, a podle expertů bude spolupráce Uberu, Momenty a dalších firem pro úspěch tohoto projektu zcela zásadní.

Spolehlivá plně autonomní vozidla jsou dnes stále ještě hudbou budoucnosti. Ta však nemusí být příliš vzdálená. Foto: Freepik
Podle dosavadních informací by měly být robotaxi do současné evropské infrastruktury nasazovány postupně, a lidští řidiči se tak nemusejí obávat svého okamžitého nahrazení. Zástupci společnosti Uber předpokládají, že technologie bude v dohledné budoucnosti fungovat vedle tradičních služeb v oblasti přepravy osob.
Kromě Uberu se v Evropě snaží technologii autonomního řízení prosadit i společnosti Mobileye a Stellantis s podporou koncernu Volkswagen. Konkurenční boj o nově vznikající sektor je tedy již v plném proudu. Z tohoto klání by však mohli jako vítězové vyjít především spotřebitelé, jelikož autonomní jízda se v případě úspěchů přesune z vědeckých laboratoří a testovacích okruhů do naší každodenní reality.