Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad

Ruská hackerská skupina Killnet, notorická podporou Putinova režimu a jím rozpoutané války na Ukrajině, podnikla další sérii DDoS útoků, tentokrát na Litvu.

Killnet je zodpovědný za útoky na Českou televizi v dubnu 2022, dále pak za DDoS mířené na vládní instituce v Moldavsku, Itálii a dalších zemích.

Obrázek: Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad

Zdroj: Pixabay

Distributed Denial-of-Service (DDoS) je primitivní formou útoku, která pomocí falešných požadavků zahltí síť a zpomalí nebo dočasně shodí web. DDoS útoky ve valné většině případů nemají dlouhodobé následky a většinou trvají v řádu minut či hodin, přesto však umí narušit chod klíčových digitálních služeb tak.

Killnet znovu útočí

Skupina Killnet se k pondělnímu útoku na litevský Secure National Data Transfer Network přihlásila. Jde o důležitou součást litevské vojenské obrany, má zůstat funkční během krizí či válečného stavu a zajišťovat chod významných institucí. Jonas Skardinskas, ředitel litevského Národního centra pro kybernetickou bezpečnost, už varoval před pravděpodobnými další kybernetickými útoky v dalších dnech.

Obrázek: Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad

Zdroj: Freepik

Litevské úřady a mezinárodní poskytovatelé bezpečnostních služeb společně zajišťovali mitigaci DDoS útoků; způsobů omezení útoků je celá řada. Množství přenášených paketů a délku útoku neznáme.

Členové skupiny Killnet se útoky veřejně pochlubili na sociální síti Telegram. Důvodem k nim mělo být zablokování dodávek zboží do Kaliningradu (Dříve Königsberg, česky Královec), ruské exklávy sousedící s Litvou a Polskem. Většina dodávek do Kaliningradu proudí normálně, pouze zboží, na nějž byly uvaleny sankce Evropskou unií, zůstává na hranicích. Vlakovou nákladní přepravou, na níž Rusko spoléhá u zásobování Kaliningradu asi z 50 procent, neprojde ocel ani další materiály.

Litevský prezident dlouhodobě uhnout Rusku odmítá, a země se dle dostupných informací bude i nadále držet evropských sankcí. Litva je spolu se zbylými baltskými republikami plnohodnotným členem EU a NATO.

Obrázek: Ruští hackeři míří na Litvu, důvodem je Kaliningrad

Zdroj: Pixabay

Litva pod palbou proruských hackerů

Počet útoků směřujících na Litvu od začátku války vzrostl. Killnet je jedním z pravidelných útočníků, skupina napadá DDoS útoky letiště, vládní weby, policejní služby a podobně.

Podle zprávy zveřejněné výzkumníky z bezpečnostní společnosti Flashpoint se zdá, že je Killnet napojen na další ruskou skupinu Conti, která rovněž vyjádřila sympatie Putinově režimu a podpořilo ruskou invazi na Ukrajinu.

Zatímco Killnet si ale vystačí se skutečně primitivními DDoS útoky, Conti využívají sofistikovanější metody – a Kostariku dohnali až k vyhlášení nouzového stavu.

Zdroj: LRV, Flashpoint

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Letadla bez pilotů: Airbus sází na umělou inteligenci
Letadla bez pilotů: Airbus sází na umělou inteligenci
Obrázek: Česká umělá inteligence dobývá vesmír. Analyzovat satelitní snímky dokáže i mimo Zemi
Česká umělá inteligence dobývá vesmír. Analyzovat satelitní snímky dokáže i mimo Zemi
Obrázek: Kvalitativní vs. kvantitativní analytika aneb proč je důležité mít obojí
Kvalitativní vs. kvantitativní analytika aneb proč je důležité mít obojí
Obrázek: Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější
Telefon s tabletem uvnitř: Nový Galaxy Z Fold4 je levnější a výkonnější
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?
Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete
Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete
Obrázek: Jak přenést WhatsApp do nového telefonu? S Googlem i bez něj
Jak přenést WhatsApp do nového telefonu? S Googlem i bez něj