Dron ze sibiřského města Ulan-Ude následuje příkladu amerického protějšku z Washingtonu, který pro změnu narazil do vodní fontány. Jak vidno, na maličkých bezpilotních letounech bude ještě nutné mohutně zapracovat.
Dron měl pro Ruskou poštu přepravit balíček z blízké vesnice a v sibiřské divočině tak místním obyvatelům představit nový způsob, jakým lze přepravovat balíčky. To se však nepovedlo zrovna ukázkově: jak je vidět na videu pořízeném agenturou Reuters, dron obtěžkaný balíčkem sice pohotově vzlétl, následně se však znatelně naklání doleva a pak to již v plné rychlosti napálí do nedaleké třípatrové budovy. Zbyly z něj jen roztříštěné trosky.
Inu, první lety mají vždy své problémy a svá rizika.
Russia's first postal drone takes its maiden flight – and crashes straight into a wall. More from @ReutersTV: https://t.co/4WEQdacXFY pic.twitter.com/StcBC1DKJ1
— Reuters (@Reuters) April 3, 2018
Drony mají velký potenciál, představují však bezpečnostní riziko
Rusko není v oblasti dronů žádným nováčkem, jejich komerční nasazení v oblasti poštovních dodávek plánuje již od roku 2016. Tento konkrétní dron pochází z dílny společnosti Rudron/Expeditor a jde o model 3M. Stojí kolem 20 tisíc dolarů, nejde tedy o žádné levné tintítko.
O příčině pádu dronu média hojně spekulují. Mluví se o vysokém množství Wi-Fi přístupových bodů v oblasti, které mohly let narušit, ale jednoduše se také mohlo jednat o prostou chybu v programování nebo už ve výrobě.
Třeba – i to je možné – byl balíček jen příliš těžký či nevyvážený. Bez dalších podrobností nelze s jistotou důvod odhalit. Obdobně je tomu ostatně i u dalšího ztroskotaného dronu, tentokráte amerického. Ten, podotýká s nadsázkou server The Verge, „jednoduše příliš nenáviděl svou práci“. Narazit a rozprsknout se v hromadu dílů se zřejmě letounu zdálo přitažlivější.
Bezpečnost dronů, obzvláště jejich možné narušování letového prostoru, zůstává žhavým tématem ve velké části světa. V tomto případě vše skončilo pouze komicky a k mírné ostudě organizátorů – ale v případě, že by v takové rychlosti narazil těžký dron do citlivějšího objektu nebo nedej bože do člověka, mohlo by vyústění být výrazně tragičtější.
Zdroj: The Verge