Zbrojení je i ve zdánlivém období míru nedílnou součástí politiky světových mocností. Ruský výzkumný institut vytvořil brnění kombinující exoskelet s neprůstřelnými prvky a chytrými HUD helmami. Co dokáže?
Už na první pohled není brnění v ničem podobné stávajícím uniformám. Fanoušci sci-fi a počítačových her však podle všeho nebudou vzhledem nijak překvapeni. Ruský výzkumný institut TsNIIMash představil prototyp brnění, které z běžných vojáků udělá neohrožené bojovníky. Uvnitř skrývá nejmodernější technologie a nevadí mu ani zásahy střelnou zbraní s municí ráže 7,62mm NATO, kterou běžně používají odstřelovači.
Vybudují Rusové neporazitelnou armádu pěšáků?
Ratnik-3, jak se oblek nazývá, nemo daleko k brnění, který nosil komiksový hrdina Iron Man. Exoskelet má vojákovi propůjčit vlastnosti, které překračují fyzické možnosti člověka. Voják by v robotickém skeletu snadno unesl stovky kilogramů zátěže, díky čemuž může být lépe ozbrojen a po bitevním poli se zvládne pohybovat delší dobu bez nutnosti odpočinku.
Oblek dále ukrývá náhlavní displej poskytující jeho nositeli informace ze senzorů monitorujících okolí, včetně zvýraznění cílů, navigace a případných detailů mise. Po vzoru předchozí generace můžeme počítat se zabudovaným systémem pro noční vidění, termální kamerou či světlomety.
Co je to Ratnik? Ruský bojový systém, který se snaží propojovat technologie s potřebami vojáků. Systém zahrnuje neprůstřelné části výstroje (brnění), helmu se speciálním nočním a termálním viděním či pokročilé komunikační systémy.
Stávající generace obleků Ratnik jsou složeny z neprůstřelných bloků GOST R 50744-95 Level V, což pro vojáka znamená zátěž kolem 7,5 kg a v odolnější variantě dokonce 15 kg. Váha navíc je daní ze bezpečnost nositele. Oblek by měl bez problémů odolat výstřelům z bojových zbraní, a to včetně ráže 7,62 mm.
Pokud se nejedná o pouhou propagandu, jsou zajímavé i zprávy o odhadovaném počtu obleků, které chce Rusko vyrobit. V dohledné době má jít do produkce 50 000 obleků, přičemž 120 000 kusů ze starší generace již ruská armáda obdržela na konci minulého roku. Odhady předpokládají, že do konce roku 2020 bude obleky vybaveno 70 % členů ruské armády. Jednat se však samozřejmě nebude o demonstrovanou 3. generaci, ale o předchozí modely bez zabudovaného exoskeletu.
Zásah kanonem ráže 54mm by nevydržel asi ani obrněný transportér. A rozhodně takovou ráži nepoužívají odstřelovači.
Tady někdo popletl ráži a déklu nábojnice. Ráže bude zřejmě 7,62 a 39 je délka náboje do samopalu a 54 do kulometu a odstřelovací pušky
Máte samozřejmě pravdu, děkujeme za upozornění.