Ruští hackeři mají spadeno na Ukrajinu. V ohrožení jsou i Češi

Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého čelily v únoru ukrajinské vládní subjekty zvýšenému náporu špionážních kyberútoků.

I když mezi říjnem 2022 a únorem 2023 počet kyberútoků na ukrajinské organizace klesl o 44 %, je Ukrajina i nadále oblíbeným terčem kyberzločinců. Hackeři například šíří e-maily napodobující zprávy od společnosti Ukrtelecom JSC. Příloha ve formátu .rar ovšem obsahuje nebezpečný trojan Remcos, který hackerům umožňuje krást v infikovaném počítači data a spouštět další příkazy. Ze vzorců chování a z analýzy incidentů vyplývá, že probíhající útoky souvisí s kybernetickými špionážními operacemi.

Ukrajina zůstává kybernetickým bojištěm

Přestože počet politicky motivovaných útoků na Ukrajinu klesl, zůstává i nadále kybernetickým bojištěm. Od začátku rusko-ukrajinské války je hacktivismus hlavním motivem řady hackerských skupin a většina z nich dává přednost destruktivním útokům, jako je DDoS, aby získaly co největší publicitu. Nejnovější kampaň ale používá tradičnější způsob útoku, pomocí phishingových podvodů se snaží získat informace o uživatelích a vylákat citlivá data. Je důležité, aby všechny organizace a státní orgány dodržovaly při práci s e-maily doporučené bezpečnostní postupy a používaly preventivní bezpečnostní technologie, které eliminují hrozby. Každopádně je potřeba nestahovat přílohy bez jejich předchozího prověření, neklikat na odkazy v těle e-mailu a zkontrolovat adresu odesílatele, zda neobsahuje nějaké neobvyklé znaky nebo chyby,“ říká Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.

Obrázek: Ruští hackeři mají spadeno na Ukrajinu. V ohrožení jsou i Češi

Hacktivismus je stále populární. Rusové stále aktivně útočí na Ukrajinu. Změnil se ale způsob, jakým tak činí. Foto: Unsplash

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika v únoru patřila opět mezi nebezpečné země, obsadila 24. pozici. Naopak Slovensko se nadále řadí mezi bezpečnější země, druhý měsíc za sebou se umístilo na 73. příčce. První, tedy nejnebezpečnější, příčku obsadilo už několik měsíců po sobě Mongolsko.

Top 3 – malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru Qbot, který měl dopad na 7 % organizací. FormBook na druhé příčce zasáhl 5 % společností a Top 3 uzavírá Emotet s dopadem na 4 % organizací.

  1. Qbot – backdoor patřící do rodiny Qakbot. Je schopen stáhnout další malware a také vytváří spojení se vzdáleným HTTP serverem bez souhlasu uživatele, případně krade citlivé informace.
  2. ↑ FormBook – krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  3. ↑ Emotet – pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.

Top 3 – mobilní malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na mobilní zařízení vládl bankovní trojan Anubis, následovaly, stejně jako v lednu, malwary Hiddad a AhMyth.

  1.  Anubis – bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
  2.  Hiddad  malware pro Android, který se maskuje za známé aplikace v obchodech třetích stran. Hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním údajům uvnitř operačního systému.
  3. AhMyth – trojan pro vzdálený přístup (RAT) objevený v roce 2017. Šíří se prostřednictvím aplikací pro Android, které lze nalézt v obchodech s aplikacemi a na různých webových stránkách. Když si uživatel nainstaluje některou z infikovaných aplikací, může malware krást citlivé informace ze zařízení a sledovat stisknuté klávesy, pořizovat snímky obrazovky, odesílat SMS zprávy a aktivovat fotoaparát.
Obrázek: Ruští hackeři mají spadeno na Ukrajinu. V ohrožení jsou i Češi

Krádež údajů a financí je mezi hackery nadále velmi populární. Foto: Pixabay

Top 3 – zranitelnosti:

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat zejména zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal” s dopadem na 47 % organizací. Následovala zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclos“ s dopadem na 46 % společností, Top 3 pak uzavírá zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopaden na 45 % organizací.

  1. ↑ Web Servers Malicious URL Directory Traversal úspěšné zneužití umožňuje vzdáleným útočníkům získat přístup k libovolným souborům na zranitelném serveru.
  2.  Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  3. ↑ Apache Log4j Remote Code Execution (CVE-2021-44228) úspěšné zneužití této zranitelnosti může vzdálenému útočníkovi umožnit spuštění libovolného kódu na postiženém systému.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Backdoor Qbot, který může stahovat další škodlivé kódy a krást informace z infikovaných systémů, i nadále výrazně ohrožuje české organizace, přesto klesl z 1. místa až na 3. pozici. V únoru totiž masivně útočil malware GuLoader, který dokáže stahovat a šířit velmi nebezpečné hrozby. Pokud tedy pronikne do podnikové sítě, může způsobit značné a těžko předvídatelné škody. Znovu vzrostly také útoky zlodějského malwaru FormBook, protože krádeže cenných data jsou velmi lukrativní.

České organizace musí věnovat maximální pozornost i zabezpečení IoT zařízení. Malware Mirai totiž napadá zranitelná zařízení internetu věcí, jako jsou webové kamery, modemy nebo routery, a používá je k masivním DDoS útokům.

Zdroj: TZ CheckPoint

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?