Hlavní výrobci čipů TSMC a Samsung zvyšují ceny, které se promítnou v celém trhu s elektronikou, včetně např. automobilů nebo dětských hraček.
Bez polovodičů není elektroniky, a bez elektroniky je svět jiný. TSMC, největší světový výrobce waferů, už zvýšení ceny oznámil dřív a Samsung, který v posledních letech na trhu významně posílil, nyní podle Samsungu hodlá zvednout ceny základních polovodičů až o 20 %.
Zvýšené ceny se projeví napříč trhy, neboť elektronika je dnes základní součástí širokého spektra produktů – případně jejich výroby.
Zdražení o desítky procent
TSMC a Samsung navíc nejsou výjimkou, vlivem covidových opatření a šířící se finanční krize stoupají náklady na materiály a logistiku, na což je přirozenou reakcí výrobců zdražení. Výrobců s obřími továrními komplexy, které polovodiče vyrábí, není mnoho, takže odchod ke konkurenci ze strany odběratelů je zde menším rizikem.
Nejnovější čipy na nejmodernějších nanometrových výrobních procesech budou čelit nejnižším navýšením cen, naopak starší zdraží výrazněji. Podle zdrojů Bloombergu už Samsung o zvýšení cen s významnými klienty vyjednával.
Samsung nyní, stejně jako další společnosti, čelí značným rizikům spojeným s covidovými lockdowny v Číně a s rizikem stupňujících se problémů vlivem globálního narušení logistických řetězců kvůli válce na Ukrajině. Na celkovém zvýšení cen se samozřejmě podepisuje také čipová krize, výrobci nestíhají stavět nové továrny a vypořádat se s přírodními katastrofami a pandemickými opatřeními.
Důsledky pocítí nejen firmy, ale i spotřebitelé. Očekávat lze zvýšení cen hlavně u chytrých telefonů, automobilů a herních konzolí, potenciálně však také na trzích jako jsou dětské hračky, bílá elektronika nebo grafické karty.
Samsung a TSMC jsou dohromady zodpovědní za asi dvě třetiny globální výroby čipů. Výrobní náklady čipů stouply o přibližně 20 až 30 procent vlivem zvýšení ceny klíčových plynů, chemikálií, vybavení a konstrukčních materiálů.
Zdroj: Bloomberg