Na noční obloze nad Českou republikou se v neděli objevil vzácný úkaz. Polární záře v některých místech vykoukla zpoza husté oblačnosti a připravila lidem nevšední světelnou show. Silná polární záře navíc bude pravděpodobně pokračovat do ranních hodin a v průběhu většiny týdne.
Polární záři způsobují nabité částice ze Slunce, které pronikají zemským magnetickým polem a srážejí se s částicemi v atmosféře. Výsledkem jsou působivé světelné efekty na obloze v zelené, červené a fialové barvě.
#polarnizare Velice silná polární záře, jakou jsme nezažili už roky. Kdo by to byl čekal? Kdo máte jasnou oblohu, zkuste pozorovat nad severním obzorem. Viditelná je snadno pod tmavou oblohou i pouhým okem. Snímek z Trutnovska od @RongeLukas.
Jižní Morava, Vysočina a zanedlouho… pic.twitter.com/FwcQBJ84Mj
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) November 5, 2023
I když je polární záře běžným jevem v polárních oblastech, u nás je její výskyt vzácný. Proto zpráva Českého hydrometeorologického ústavu v neděli zaujala mnoho lidí. Bohužel na většině území Česka bránila pozorování hustá oblačnost. Přesto se na jihu republiky, kde byla menší oblačnost, podařilo polární záři zachytit. Lidé sdíleli na sociálních sítích fotografie tohoto úkazu z Říčan, Ostravy či Vysočiny. Dobře pozorovatelná je také na Slovensku a v Maďarsku.
Polární záře je v Česku letos viditelná už poněkolikáté. Výrazně viditelná byla např. v únoru a následně také v dubnu.
Polární záře bude viditelná až do 10. listopadu
Odborníci uvádějí, že k pozorování polární záře je ideální tmavá obloha bez mraků a dobrý výhled k severu, ideálně z vyvýšených míst. Jev může trvat různě dlouho v závislosti na sluneční aktivitě. Vědci předpokládají, že zvýšená geomagnetická aktivita vyvolaná slunečními erupcemi může přinést další polární záře nad Českem a Slovenskem až do 10. listopadu. Proto stojí za to sledovat oblohu a nechat se okouzlit touto podmanivou podívanou.
Zdroj: ČHMÚ
Úvodní fotografie: AI Dall-E