Desítky malých počítačů versus dva centrální mozky. Tak vypadá souboj mezi klasickými automobilkami, čínskými vozidly a Teslou. Zástupce Škoda Auto přiznává, že tento základní rozdíl v architektuře je důležitou překážkou v souboji s dravou konkurencí. Koncern Volkswagen má kvůli tomu vyšší náklady a nižší zisky. Nedávno ale možná našel způsob, jak tento problém do budoucna vyřešit. Stihne ke změnám dojít včas?
Martin Jahn ve vydařeném dílu podcastu Crunch mj. přiznal, že Škoda Auto vnímá zásadní technologický rozdíl mezi tradičními výrobci aut a zástupci nové éry v čele s Teslou. Nejde překvapivě o lepší baterie nebo elektromotory – skutečným kamenem úrazu je základní elektronická architektura elektrických vozidel koncernu. Ta je totiž podle jeho slov příliš drahá a zbytečně komplikovaná.
Ve většině současných aut se nachází desítky řídících jednotek (ECU). Každá ovládá jinou funkci – jedna stará se o stěrače, další řídí okna, třetí kontroluje klimatizaci. Je to jako mít v autě desítky samostatných počítačů, které spolu musí neustále komunikovat. A právě tady začíná problém.

Škoda Enyaq se prodává velmi dobře a Škoda Auto má vynikající výsledky. Situace v Evropě však začíná být pro tradiční automobilky nejistá. Ziskovost segmentu elektromobility je pro koncern zatím problémová a se stávající architekturou vozidel bude změna pomalá. Foto: Unsplash
Tesla podle Jahna k problému přistoupila jinak, protože mohla stavět na zelené louce. Používá tedy pouze dvě centrální řídící jednotky. Jedna se stará o autonomní řízení, druhá kontroluje všechny ostatní funkce vozu. Tuhle možnost podle Jahnových slov koncern bohužel neměl.
Tradiční automobilky čelí složité situaci. Jejich auta jsou poskládaná z komponentů od desítek různých dodavatelů, z nichž každý dodává své vlastní řídící jednotky a software. Přechod na centralizovaný systém by vyžadoval kompletní přepracování vztahů s dodavateli a vytvoření zcela nové architektury. A na to nemají čas. Prý i kvůli přísným pravidlům evropského Green dealu, který by chtěli zástupci českého průmyslu co nejdříve revidovat.
A existuje naděje, jak se zastaralé architektury rychle zbavit? Volkswagen Group, pod kterou spadá i Škoda, potenciálně našla zajímavé řešení. Spojila síly s americkou automobilkou Rivian, do které zároveň investovala. Architektura Rivianu přináší kompromisní řešení – systém se sedmi řídícími jednotkami. Je to významný krok vpřed oproti současným desítkám jednotek, i když stále ne tak radikální jako u Tesly a čínských automobilek.
Škodovka pracuje na kvalitě softwaru
„Není to ideální, já to vím sám,“ přiznává Jahn, který podle svých slov s elektrickým vozem značky Škoda najezdil tisíce kilometrů. „Ale zlepšujeme se a snažíme se to maximálně dohnat,“ komentuje poslední vylepšení infotainmentu a softwaru vozidel značky Škoda. Právě za software bývají koncernové vozy nejčastěji kritizovány a automobilka si je toho dobře vědoma.
„V poslední verzi softwaru máme multi-planner na plánování cesty a nabíjení na velmi vysoké úrovni,“ zdůrazňuje Jahn. „Propojení s chytrým telefonem funguje také mnohem lépe.“
Rozhovor s Martinem Jahnem ukazuje složitou situaci tradičních výrobců aut v Evropě. Ti sice chápou nutnost přechodu na elektromobilitu, ale nemohou změnit desetiletí budovanou architekturu svých vozů přes noc. Zatímco Tesla začínala s čistým štítem, koncern Volkswagen musí transformovat celý svůj dodavatelský řetězec. Držme mu palce…
Zdroj: Podcast Crunch