Omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích by mohlo být trestné. Pokud by novela trestního zákoníku prošla, podnikatelům a firmám provozujícím sociální sítě by hrozily peněžité tresty ve výši až 50 milionů, tříleté vězení nebo zákaz činnosti.
Sněmovna v úvodním kole podpořila návrh skupiny poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (Trikolóra). Novela trestního zákoníku má podle Klause zabránit cenzurním zásahům provozovatelů a správců sítí. Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) upozornil, že by v případě schválení novely v současné podobě nebylo možné mazat ani vulgarity.
Svoboda projevu na sociálních sítích
Předlohu zákona nyní dostane k posouzení ústavně-právní výbor. Nový trestný čin by dostal název „porušování svobody projevu“ a vztahoval by se na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. V České republice by to znamenalo např. Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Snapchat, LinkedIn či třeba YouTube.
Co by bylo trestné? Podle návrhu by bylo trestné neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Podle návrhu by zásah musel být zároveň veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi. Dokazování takového úmyslu by však bylo velmi problematické.
Co je cenzura a co sociální síť?
Situaci komplikuje mj. fakt, že provozovatelé sociálních sítí využívají služeb moderátorů ze zahraničí (často z Indie či Filipín) a automatizované boty. Otázkou také zůstává přesná definice sociální sítě. Počet 100 000 registrovaných uživatelů má v České republice např. portál mimibazar.cz, který je do jisté míry zároveň sociálních sítí.
Svoboda slova je jednou z nejdůležitějších občanských svobod. Měla by však být rozlišována svoboda slova a projevu s šířením dezinformací, urážkami a kyberšikanou, internetové diskuze nejsou zrovna mírumilovným místem.
Novela zákona by snadno mohla vést k až nesmyslným postihům, což by nahrávalo třeba tzv. internetovým trollům a podvodníkům. Platformy, jako jsou např. Instagram, Facebook a Twitter, by tak měly do jisté míry svázané ruce v boji s šiřiteli podvodů, dezinformací, rasismu a dalších hrozeb.
Zdroj: Česká televize
za to že jsem používal text a název filmu KURVA HOŠI GUTENTÁG a text písně zlatého českého slavíčka pana Kluse ČTYŘI ROKY V PRDELI…tak za tu kurvu a prdel mě Facebook zablokoval…tak děkuji Facebooku za jejich rasistickou selekci občanů ČR a že neblokujete VIP spoluobčany osoby pana Kluse a pana… Číst více »