Sovětská sonda Kosmos 482 se dnes ráno ztratila z radarových systémů a podle všeho už dopadla někam na Zemi. Končí tak příběh dlouhý 53 let.
Německé radary ji naposledy zachytily v 8:04 našeho času. Při dalším očekávaném průletu v 9:32 už na své oběžné dráze nebyla. To znamená jediné – někdy mezi těmito časy vstoupila do atmosféry. ESA předpovídala dopad kolem 8:37 s odchylkou tři hodiny. Vypadá to, že se trefila. Nyní probíhá analýza možného místa dopadu. Svědky ale pravděpodobně žádné mít nebude.

Replika sondy Kosmos 482. Foto: Se souhlasem Wikimedia (CC BY-SA 3.0).
Selhání, které přepsalo osud sondy
Kosmos 482 měl být něčím unikátním. Něčím větším. Šlo o ambiciózní planetární sondu z programu Venera z března 1972. Měla přistát na Venuši a zkoumat její povrch.
Jenže selhal časovač. Nikdy nedošlo k zážehu motoru, který by ji poslal ke druhé planetě Sluneční soustavy. Zůstala uvězněná na velmi protáhlé oběžné dráze kolem Země.
Sověti vždy vypouštěli sondu v páru. Venera 8 sice fungovala správně, ale její dvojče se proměnilo právě v Kosmos 482.
Titanová koule připravená na peklo
Přistávací modul byl fascinujícím dílem inženýrství. Koule z titanu o hmotnosti skoro 500 kilogramů měla ustát podmínky, které panují na Venuši. Přetížení 300 G. Tlak 100 atmosfér. Teploty přes 500 °C.
Zemská atmosféra představovala pro tento modul jen zlomek toho, na co byl stavěný. Proto odborníci předpokládají, že proletěl zemskou.ů atmosférou téměř neporušený.
Kosmos 482 minul Brno a směřuje k apogeu. Teď už to bude nuda, většinu času nad mořem a příští perigeum někde nad Středozemním mořem
(Upřímně: sleduju to a marně hledám tlačítko "Warp to next Pe", co je v Kerbal Space Programu) https://t.co/YKMwa0lttq pic.twitter.com/yLn1iqN1jU
— Martin Malý (aka ADent) (@adent) May 10, 2025
Sonda klesala posledních 53 let. Postupně. Pořád dokola. Až teď nastal konec její cesty.
Riziko? Prakticky nulové
Vědci nedokázali dopředu přesně říct, kam sonda dopadne. Její dráha vedla mezi 52° severní a 52° jižní šířky. V tomto pásu žije většina lidstva.
Jenže většinu planety tvoří oceány a neobydlené oblasti. Statistika byla na naší straně. „Riziko zranění vlivem dopadajících trosek je menší než 1 ku 100 miliardám,“ uklidňovala veřejnost ESA. Bylo 65 tisíckrát pravděpodobnější, že vás zasáhne blesk.
Padající kus historie
Přistávací modul dopadl rychlostí asi 240 km/h. Neobsahoval nic nebezpečného – žádné palivo ani radioaktivní materiály.
Představte si to. Kus kovu vyrobený za Brežněva. V době, kdy zuřila válka ve Vietnamu. Kdy Beatles byli čerstvě po rozpadu a československým prezidentem byl Ludvík Svoboda. A teď spadl zpátky. Přežil studenou válku, rozpad SSSR i digitální revoluci.
Přesné místo dopadu budou vědci ještě nějakou dobu hledat a je otázkou, zda mají v případě pádu do oceánu šanci na nalezení zbytků sondy. Tato kosmická kapitola tak možná skončí bez jasné tečky – stejně jako mise, která nikdy nedosáhla svého cíle.
Zdroj: ESA