Soukromá společnost podnikající lety do vesmíru SpaceX, jejímž vlastníkem je technologický vizionář Elon Musk, za rok 2017 do vesmíru poslala 18 různých raket – přičemž poslední vzlétla těsně před vánočními svátky, informuje server TechCrunch.
Oproti minulému roku vyslala firma do vesmíru o 10 raket více, jde tedy o znatelný nárůst misí do vesmíru; poslední vzlet měl za úkol dopravit na oběžnou dráhu 10 nových satelitů pro společnost Iridium, což se zdařilo.
Ještě důležitějším rokem, než byl ten letošní se však pro SpaceX stane rok 2018. Už v lednu chce společnost otestovat raketu Falcon Heavy, schopnou unést velmi těžký náklad. Momentálně se testuje na slavné základně Cape Canaveral Air Force Station, která je známá právě pro mise do vesmíru. SpaceX dlouhodobě spolupracuje s americkou národní vesmírnou agenturou NASA.
Zajímavý bude rovněž náklad, který Falcon Heavy ponese při prvním startu – půjde totiž o automobil z dílny dalšího Muskova projektu, totiž Teslu Roadster. Pro testování raket se běžně používá simulace reálného nákladu, vyslání automobilu je tak úsměvné a zároveň, z marketingového hlediska, geniální. Takovou reklamu zdarma hned tak nějaká firma nemá.
SpaceX je dalším ze snů excentrického miliardáře
SpaceX je jedním z nejúspěšnějších projektů charismatického podnikatele a filantropa Elona Muska. Konečným cílem společnosti je kolonizace Marsu, do té doby se však věnuje vývoji raket a pokrokům v dobývání vesmíru, což se jí daří lépe, než mnozí předpokládali: je kupříkladu první soukromou společností, která vyslala kosmickou loď na Mezinárodní vesmírnou stanici. Další projekty Muska zahrnují společnost SolarCity, která se zabývá sluneční energií a obnovitelnými zdroji.
Rok 2018 má ještě jeden zajímavý mezník: kosmická loď Dragon by měla dva jednotlivce vyslat na „okružní výlet“ kolem měsíce a zpět na Zemi – takový vesmírný turismus.
SpaceX je také jistým svědectvím o tom, že Elon Musk není jen mírně šílený a velmi bohatý snílek (což je možná také), ale i člověk, který to s technologiemi a jejich rozvojem myslí vážně – a často úspěšně.
Zdroj: TechCrunch
Ještě, že se někdo takový našel. Je tristní, když pouze Rusové musí zachraňovat kosmonautiku v 21.století. To, co udělala NASA je zavrženi hodné. Vzdala se raketoplánů a neměla nic v záloze.
Rusové zachraňují kosmonautiku? Vždyť ruský vesmírný program je totálně v rozkladu. Nezvládají vyrábět v požadované kvalitě ani 50 let staré Soyuzy. Korupce a šlendrián kam se podíváš. NASA se vzdala raketoplánu právě proto aby mohli financovat soukromníky a posunout tak vesmírný průmysl zase o krok dál. Právě soukromníci ve vesmíru… Číst více »