Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Chcete-li mít přehled o tom, co se ve vaší nepřítomnosti děje ve vašem domě či bytě, je ideální volbou instalace bezpečnostní kamery. Těch je dnes na trhu celá řada, a mnohdy není snadné vybrat si tu nejlepší. V této recenzi jsme si pro vás připravili srovnání třech modelů kamer různých výrobců – Tesla, Xiaomi a TP-Link – mezi nimiž tak možná najdete nového kandidáta na hlídání vaší domácnosti.

Zabezpečení domácností je v dnešní době zejména díky chytrým technologiím stále snadnější a pohodlnější. Řada lidí tak volí alespoň základní bezpečnostní prvky, mezi které se na první příčky z pohledu uživatelské oblíbenosti bezpochyby řadí kamerový systém. Ten přitom dnes již nemusí tvořit nevzhledné hranaté kamery, které naruší design vašeho interiéru. Dnešní bezpečnostní kamery jsou naopak nenápadné a elegantní a navzdory svým malým rozměrům disponují celou řadou funkcí, díky kterým budete moci monitorovat téměř každé zákoutí vašeho domu nebo bytu.

Výrobců těchto zařízení je na trhu celá řada. S ohledem na možnost připojení kamer do systému chytré domácnosti se tak prakticky každý poskytovatel aplikací pro Smart Home rozhodl přijít s bezpečnostní kamerou vlastní značky. V rámci tohoto srovnání jsme se rozhodli podívat se blíže na tři výrobce a jejich konkrétní modely: Tesla Smart Camera 360 (2022), Tapo C200 od společnosti TP-Link a Mi 360° Camera (1080p) z dílny Xiaomi.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

V rámci recenze jsme měli možnost otestovat bezpečnostní kamery značek Tesla, TP-Link a Xiaomi. Foto: Redakce inSmart.cz

Designem a provedením od sebe kamery prakticky nerozlišíte

Testované modely je na první pohled snadné zaměnit jeden za druhý a k rozlišení tak slouží spíše logo výrobce než konkrétní charakteristický design. Ten je ve všech třech případech prakticky totožný – bílé tělo „sněhulákovitého“ tvaru, které tvoří podstavec, na kterém je nasazena kulová část s kamerou. Té pak dominuje samotná čočka objektivu na černém podkladu, pod níž jsou umístěny základní ovládací prvky – tlačítko pro reset zařízení a slot pro paměťovou kartu.

Podobně srovnatelné jsou pak i rozměry jednotlivých zařízení – ty činí ve všech třech testovaných případech zhruba 12 cm na výšku a 8 cm v průměru. Abyste tedy blíže odhalili vzájemné odlišnosti mezi modely, musíte se samotným kamerám podívat na zoubek trochu detailněji.

Obsah balení – kdo se rozhodl na zákaznících nešetřit?

Pořizovací cena všech tří modelů je aktuálně prakticky srovnatelná a pohybuje se okolo 900 korun za kus. I přes to jsou však vidět znatelné rozdíly v obsahu balení jednotlivých výrobců, z nichž jde poměrně snadno vyčíst přístup společnosti ke koncovému uživateli.

V případě modelu Tesla tak dostaneme kromě samotné kamery k dispozici také manuál s českou lokalizací, síťový adaptér, napájecí USB/microUSB kabel a sadu šroubů a hmoždinek sloužící k přichycení kamery k pevnému povrchu.

Kamera Xiaomi je v balení taktéž doplněna manuálem, česká verze však uvnitř chybí a v našem případě byl překlad návodu přilepen z vnější části krabičky. Následně už v balení najdeme pouze sadu pro uchycení a USB/microUSB napájecí kabel – adaptér do sítě zde úplně chybí. Je poměrně logické předpokládat, že řada z nás má doma nějaký ten adaptér navíc, avšak pro chod kamery je nutné neustálé připojení ke zdroji elektrické energie, a proto by adaptér v balení dával větší smysl než například u mobilních telefonů nebo sluchátek.

Zařízení značky TP-Link v balení obsahuje nejvíce papírových prospektů, návodů a záručních listů ze všech testovaných kamer. Ani zde nechybí uchycovací příslušenství, naopak zde však nenajdeme USB/microUSB kabel ani adaptér. Kamera TP-Link je totiž poháněna DC adaptérem s charakteristickou přípojkou. Tento typ konektoru je dnes již méně běžný, avšak dokáže zastat srovnatelnou práci jako klasické přípojky na bázi USB vstupů či výstupů.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Obsahy balení jednotlivých výrobců se liší zejména po stránce napájení, resp. typu adaptéru. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Instalace a první spuštění

Ani po stránce instalace se jednotlivé kamery výrobců Tesla, Xiaomi či TP-Link nijak výrazně neliší. V principu tak stačí zařízení zapojit do elektrické sítě, připojit k domácí Wi-Fi a prostřednictvím příslušné aplikace pak přidat do systému Smart Home. Pak je již kamera plně funkční a připravena k monitorování vaší domácnosti.

K připojení zařízení do vaší domácnosti přes bezdrátovou síť lze obecně využít několik možností. U modelu Tesla se po instalaci aplikace Tesla Smart a dokončení registrace dostanete na základní obrazovku, kde zvolíte možnost Přidat zařízení, přičemž je možné buď zadat přihlašovací údaje k vaší Wi-Fi manuálně nebo zařízení naskenovat přes příslušný QR kód na spodní straně kamery, čímž se přístroj okamžitě připojí a aktivuje.

U Xiaomi probíhá instalace i nastavení analogicky, tentokrát s využitím aplikace Xiaomi Home/Mi Home. Pro první spuštění je pak doporučeno zařízení resetovat, k čemuž slouží drobné tlačítko, ke kterému byste se měli dostat s pomocí tenkého klíče (obdobnému jako pro vytažení SIM karty z telefonu). Ten však v balení chybí, a musíte si tak poradit svépomocí. Po resetu je však kamera funkční a připravena k provozu.

Poněkud krkolomná byla v některých případech instalace kamery TP-Link. Přestože je nastavení obecně podobné konkurenčním modelům, v aplikaci Tapo jsme často narazili na strojový překlad do češtiny, který byl mnohdy nesrozumitelný a nedával smysl (např. místo tlačítka „registrace“ bylo použito textu „přihlásit se“, který byl tím pádem duplicitní s vlastním přihlašovacím tlačítkem). Vizuálně však byla většina kroků jasná a rychlá. Hned druhý den užívání navíc aplikace nabídla update firmwaru, který přidal kameře hned několik funkcí, například motion tracking, tedy sledování zaznamenaného pohybu. Po softwarové stránce je tedy podpora aktuální a dostupná i v ČR.

Pro využití plného potenciálu kamer je doporučeno vložit do zařízení také paměťovou kartu vhodné velikosti, díky které můžete monitorovaný prostor sledovat nejen v reálném čase, ale také přímo ukládat záznamy do zařízení, kde vám budou v případě potřeby ihned k dispozici. Podporu paměťových karet pak nabízí všechny tři testované modely.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Po stránce designu najdete na jednotlivých kamerách spíše kosmetické rozdíly. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Srovnání výkonu a funkcí: Každá kamera řeší uživatelské prostředí po svém

Hlavní důraz na porovnání výkonů bezpečnostních kamer Tesla, Xiaomi i TP-Link pochopitelně spočíval v prověření jejích funkcí „v terénu“. Zde je na místě zmínit, že model Tesla, který jsme měli možnost testovat, byl vadný, jelikož na displeji byla na všech záznamech viditelná černá šmouha (pravděpodobně v důsledku poškozené čočky), která trochu omezovala zorné pole kamery. Na další funkce zařízení však tato vada neměla žádný vliv a jiné nedostatky pozorovány nebyly.

Tesla Smart Camera 360° (2022): Český výrobce bez větších obtíží konkuruje světovým značkám

Jako první jsme se zaměřili na kameru značky Tesla. Silnou stránkou tohoto výrobce je bezpochyby lokalizace, jelikož Tesla již přes 70 let působí na českém trhu s elektronikou. Postupně se jí navíc daří dostávat se i do povědomí zahraničních zákazníků, a bojuje tak na poli elektroniky se stejnojmennou společností Elona Muska na mezinárodní úrovni.

Jak již bylo uvedeno výše, k ovládání kamery slouží aplikace Tesla Smart, která má velmi příjemné prostředí. Kromě ovládání jednotlivých zařízení zde lze vytvářet tzv. scény, tedy skupiny zařízení, které lze spouštět na základě různých podnětů (změna počasí, časové období apod.). Vše pak lze napojit do jednotného systému chytré domácnosti a ovládat tak kameru například s pomocí hlasového asistenta. V nastavení aplikace pak můžete umožnit připojení k vašemu Smart Home i dalším uživatelským účtům a sdílet tak přístup k ovládání.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Detail kamery Tesla Smart Camera 360° a rozhraní aplikace Tesla Smart. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Na úvodní obrazovce pak lze po připojení kamery vidět její název v seznamu dostupných zařízení. Po otevření této položky pak již vidíte přímo pohled, který kamera nabízí, spolu s časovou značkou v levém horním rohu. V tomto okně pak lze např. kamerou otáčet, přepínat kvalitu přenášeného obrazu, ovládat zvuk či vytvářet snímky či videozáznamy obrazu. Kamera také nabízí možnost přenosu zvuku, a to oběma směry. Po podržení středového tlačítka tak můžete mluvit do telefonu, přičemž váš hlas bude slyšet z reproduktoru kamery.

Tlačítko nacházející se na dolní liště úplně napravo pak rozbaluje nabídku pokročilých funkcí. Zde lze kromě úpravy různých nastavení kameru přepnout do režimu soukromí (tedy ukončit přenos obrazu), aktivovat noční režim, detekci zvuku/pohybu nebo sledování pohybu, případně si zobrazit zprávy upozornění na jednotlivé záznamy. Společnost Tesla pak za popatek nabízí také možnost nahrávání záznamů na cloud, což uvítáte zejména v případě, že nechcete fyzicky manipulovat s paměťovými kartami.

Xiaomi Mi Home 360° Camera (1080p): Potěší řadou funkcí, zklame absencí českého jazyka

Druhou testovanou kamerou je zařízení Mi 360° Camera s podporou FullHD obrazu. Tento model nahradil předchozí řadu, která zvládala práci pouze v HD rozlišení 720p. V tomto ohledu tedy výrobce Xiaomi své bezpečnostní kamery zdokonalil, nutno však podotknout, že u konkurenčních značek je FullHD rozlišení již považováno za standard, a v označení konkrétních produktů se tak číslovka neobjevuje.

Prostředí aplikace Xiaomi Home, kterou jsme pro recenzi k ovládání kamery využívali, je v zásadě velmi podobné jako u Tesly, hlavním rozdílem je však chybějící čeština v možnostech volby jazyka samotné aplikace. Je trochu škoda, že se Xiaomi zatím neodhodlalo k lokalizaci pro náš trh, tento problém však lze v budoucnu poměrně snadno vyřešit updatem firmwaru, a je tedy možné, že se jedná o dočasný neduh, který se snad v brzké době dočká nápravy.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Detail kamery Mi 360° camera (1080p) a rozhraní aplikace Xiaomi Home. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Dáme-li stranou nastavení účtu, nabízí aplikace u ovládání kamery obdobné ovládací funkce jako zařízení značky Tesla (záznam či snímek obrazu, ovládání pohybu, přenos hlasu). V nabídce je možnost projít si také záznamy detekce pohybu. Ty jsou však v základním nastavení k dispozici pouze z několika posledních záznamů a jsou nahrávány v délce 8 vteřin od zaznamenání pohybu. Tyto volby lze změnit buď registrací do programu Xiaomi Home Secure a ukládáním záznamů na cloud, příp. pak rozšířením paměti o SD kartu, kam je možné ukádat i nepřetržitý záznam obrazu.

TP-Link Tapo C200: Zvládá bez chybičky režim hlídky i záznam pohybu, s překladem však trochu pokulhává

Třetí a poslední kamera, kterou jsme v recenzi testovali, je Tapo C200, kterou vyrábí a distribuuje společnost TP-Link. Ani u tohoto modelu nechybí základní společné prvky, tedy 1080p obraz, možnost ovládání skrze aplikaci (v Google Play/App Store k nalezení pod názvem Tapo) či prakticky celobílé provedení těla kamery.

Aplikace Tapo, která k instalaci slouží, bohužel po stránce překladu utrpěla asi největší zásah nedostatečné kontroly. Řada termínů a slovíček například zůstala v původním jazyce, jindy pak chybí správné skloňování či časování a mnohdy se pak dostanete do úzkých, pokud hledáte konkrétní položku, která se v menu nachází vícekrát, avšak pokaždé s jiným významem. Občas se dokonce místo češtiny objeví slovenština. Lokalizace tak kameře Tapo dost ubližuje, avšak své nedostatky zařízení dohání po technické stránce.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Detail kamery Tapo C200 a rozhraní aplikace Tapo. Zdroj: Redakce inSmart.cz

V porovnání s dalšími dvěma kamerami totiž Tapo C200 funguje pravděpodobně nejlépe. Pohyb kamery je velmi plynulý a po stisknutí tlačítka pro otočení čočky je odezva ze všech modelů nejkratší. Aplikace pak nabízí řadu funkcí, které můžeme vidět i u konkurence – noční režim, sledování pohybu či nastavení režimu soukromí/mimo domov – poměrně praktickou nadstavbou je pak tzv. režim hlídky, který spočívá v pravidelném kyvadlovém pohybu kamery buď ve vertikálním nebo horizontálním směru. Tato funkce se tedy hodí v případě, že chcete průběžně monitorovat větší plochu než tu, kterou čočka zařízení zabírá ve statickém režimu. Obdobně pak i u TP-Link kamery najdeme možnost ukládání záznamů na SD kartu či na cloud. Samotné záznamy detekce pohybu jsou pak různě dlouhé v závislosti na tom, jak dlouho je samotný pohyb zařízením detekován.

Jak zvládají kamery detekci pohybu?

Jednou z klíčových funkcí bezpečnostních kamer je jejich schopnost detekce pohybu a/nebo zvuku, a jejich spolehlivost v uložení záznamu o této aktivitě, příp. v upozornění uživatele.  Ve všech třech případech testovaných zařízení lze detekci pohybu zapnout a vypnout, a v nastavení jde pak také upravit citlivost detekce pohybu. Při vysoké citlivosti se tak mnohdy stane, že kamera pohyb zachytí, na záznamu pak zjistíte, že i pouhý průlet muškou těsně před čočkou zařízení (zejména v nočním režimu, kdy jsou předměty blíže kameře přesvícené) může aktivovat fotopast. Je tedy vhodné nastavení upravit tak, aby vám vyhovovalo.

V rámci monitorování pohybu je pak možné nastavit také časový plán, tj. od kdy do kdy má zařízení aktivitu zaznamenávat. Tuto schopnost mají opět všechny tři kamery, v případě Tapo C200 však je možné nastavit přímo rozvrh v závislosti na dnech v týdnu či specifikovat plán nezaznamenávání/záznamu pohybu/nepřetržitého záznamu.

Kamery jsou přitom schopny zaznamenávat nejen pohyb obecně, dokáží také rozpoznat postavu. a upozornit tak na člověka v jejich dosahu. Kromě vizuální detekce pak je ve všech případech k dispozici také detekce zvuků, kterou zařízení opět dokáží specifikovat, a můžete si tak zvolit dostávat upozornění pouze na dětský pláč. Bezpečnostní kamery tak mohou sloužit i jako chůvičky.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Porovnání obrazu záznamů jednotlivých kamer (shora Tesla, Xiaomi, TP-Link). Zdroj: Redakce inSmart.cz

V případě detekce pohybu má pak kamera možnost pohyb také sledovat, což se hodí v případě, že spouštěč detekce (např. postava) opustí zorné pole kamery. Ta se tak následně otočí ve směru pohybu a dokáže sledovat počínání subjektu i nadále. V tomto ohledu je nutné znovu vyzdvihnout kamerku od TP-Linku, která umožňuje režim hlídky, který spočívá v souvislém pohybu kamery sem a tam a monitorování celé plochy dosahu.

V případě detekce zvuku nebo pohybu pak kamera prakticky okamžitě spouští záznam po dobu daného časového úseku a odesílá upozornění na zařízení, které slouží k jejímu ovládání (zpravidla mobilní telefon). Po kliknutí na notifikační lištu se pak dostanete přímo na konkrétní záznam, který si můžete přehrát do několika sekund od jeho pořízení. V případě, že pak chcete komunikovat s osobou (nebo zvířetem), kterou zařízení zaznamenává, lze k tomu využít reproduktor, kterým disponují všechny tři modely kamer. Člověk na druhé straně vám pak může následně i odpovídat. Zařízení tak může fungovat i jakýsi komunikátor s jednostrannou funkcí videohovoru.

Závěrečné hodnocení: Má toto klání jednoznačného vítěze?

Všechny tři recenzované modely bezpečnostních kamer se v drtivé většině funkcí prakticky neliší. Nechybí zde fullHD rozlišení displeje, noční režim, sledování pohybu/zvuku a rychlá notifikace v případě spuštění alarmu. Po stránce funkcí lze jednoznačně vyzdvihnout model Tapo C200. V případě, že milujete nastavování parametrů bezpečnostního monitorování, v nastavení aplikace si přijdete na své a brzy zjistíte, jak z kamery dostat maximum. Zařízení Xiaomi a Tesla jsou pak již funkcemi dost srovnatelné, u prvního jmenovaného se však budete muset smířit v rozhraním bez podpory češtiny. Pokud tak chcete vsadit na srozumitelnou komunikaci se zařízením, padne vaše volba nejspíš na Tesla Smart Camera 360 °. I poslední zápasník v tomto souboji kamer však má stále co nabídnout. Výsadou značky Xiaomi je zejména konektivita v rámci jiných svých zařízení. Pokud tak doma vlastníte více chytrých spotřebičů od tohoto výrobce, pravděpodobně po něm sáhnete i v případě bezpečnostní kamery.

Obrázek: Srovnání levných bezpečnostních kamer do interiéru: Která je nejlepší?

Bezpečnostní kamery zastanou celou řadu funkcí. Zdroj: Pixabay

Ať už se rozhodnete jakkoli, brzy zjistíte, že pro funkce, kterými tyto monitorovací zařízení oplývají, najdete své využití. A to v nejrůznějších situacích: pro zajištění bezpečnosti vašeho domu či bytu; pro kontrolu stavu domácnosti například během vaší nepřítomnosti; máte-li domácího mazlíčka, kterého nechcete nechat úplně bez dohledu; či jako dětskou chůvičku. Záleží pak jen na vás, jak služby těchto malých, ale všestranných pomocníků co nejlépe využijete.

Zdroj: Test redakce inSmart.cz

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků