Bylo to o fous. „Jsme v zatraceně prekérní situaci,“ naznačili si astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová pohledem, když se loni v červnu pokoušeli dokovat s lodí Boeing Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici. Teď, po návratu na Zemi, konečně odhalili, jak dramaticky to celé vlastně probíhalo.
Starliner měl být druhou americkou kosmickou lodí schopnou vozit astronauty na ISS. SpaceX se svým Dragonem už to zvládá několik let. Boeing ale narazil na problémy, které byly mnohem vážnější, než jsme si původně mysleli.

NASA se podle bývalého astronauta obávala posadit dvojici kosmonautů znovu do lodi Starliner. Nakonec pomohla SpaceX. Zdroj: Se souhlasem NASA
Astronauti promluvili: Starliner ztrácel motory jeden po druhém
Když se Wilmore a Williamsová blížili ke stanici, začaly vypadávat manévrovací trysky. „Nejdřív jeden motor, pak druhý,“ popsal Wilmore pro server Ars Technica. „V tu chvíli už bychom podle pravidel měli přerušit dokování a vrátit se na Zemi.“
Jenže vedení mise v Houstonu udělalo výjimku. A situace se dál zhoršovala.
„A teď přichází ta část, o které jste určitě neslyšeli,“ líčil Wilmore. „Ztratili jsme čtvrtý motor. Tím jsme přišli o kontrolu. Nemohli jsme manévrovat dopředu.“

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing posádku v dohledné době znovu nesveze. Zdroj: Se svolením NASA
Astronaut přirovnal situaci k řízení stíhačky F-18: „Do kniplu dáte povel, počítač ho zpracuje a pošle signály k různým kormidlům. Jenže já jsem (před letem; pozn. red.) vůbec nepřemýšlel, jak tohle řeší Starliner, aby udržel směr.“
Williamsová přiznala, že si s Wilmorem vyměnili nespočet nevyřčených signálů. „Oba jsme strašně moc cítili, že by bylo fajn dokovat ke stanici přímo před námi.“
Alternativa byla děsivá. „Upřímně jsem si nemyslel, že bychom se v té chvíli dokázali vrátit na Zemi,“ přiznal Wilmore. „Pravděpodobně bychom to nedali.“

Při návratu na Zemi měl Starliner další technické problémy. Nakonec ale přistála úspěšně. Zdroj: Se svolením NASA
Řídící středisko NASA se nakonec rozhodlo pro zoufalý krok – restartovat systém trysek. Wilmore musel pustit řízení a doufat. „Nebylo to snadné udělat,“ řekl. Po restartu dvě ze čtyř porouchaných trysek začaly fungovat.
Jenže pak odešla pátá tryska. „Co kdyby ta pátá vypadla, když byly ty ostatní čtyři ještě mimo provoz? Nemám tušení, co by se stalo,“ kroutil hlavou veterán NASA.
Jásot, pak vystřízlivění
Nakonec se astronautům a řídicímu středisku podařilo obnovit všechny trysky kromě jedné. Loď přešla na automatické řízení a dokovala. „Byla jsem tak šťastná,“ vzpomínala Williamsová. „Když jsme vpluli do stanice, radostí jsem si zatančila.“
Oba astronauti však tušili, že Starliner pravděpodobně nebude jejich dopravním prostředkem zpět na Zemi. „Byl jsem velmi skeptický kvůli tomu, co jsme zažili,“ řekl Wilmore. „Prostě jsem neviděl způsob, jak bychom to mohli zvládnout.“
Williamsová a Wilmore nakonec strávili na ISS devět měsíců místo plánovaných osmi dní.Na Zemi se vrátili letos v březnu v konkurenčním Dragonu od SpaceX. Starliner se mezitím v září vrátil na Zemi bez posádky.
Boeing bude muset odstranit všechny problémy, než NASA povolí další pilotovaný let. A jestli vůbec někdy dojde na pravidelné mise, to zůstává ve hvězdách.
Zdroje: 1, 2