Dlouho očekávaná konzole Valve je na světě. Handheld ve stylu konzole Nintendo Switch vypadá podle prvních videí firmy dosti robustně.
Ohlášené prvky jsou takové, jaké se čekalo. Možnost připojení k monitoru nebo všelijakým periferiím je samozřejmost, a podle Valve by Steam Deck měl rozjet i nejnovější AAA hry zcela plynuje a bez větších kompromisů.
Odvážné tvrzení, obzvláště na hlásanou kompatibilitu jsme zvědaví.
Herní stroj
Z hardwaru známe jen něco. Displej bude sedmipalcový, dostupný bude Bluetooth a USB-C port. Specifikace zařizuje AMD, architektura Zen 2 pro CPU a RDNA 2 pro GPU. Baterie by měla vydržet kolem 7-8 hodin pro „lehčí“ hraní jsou jsou 2D hry nebo prohlížení webu. Portal 2 jde na zařízení hrát kolem 4 hodin, při limitaci na 30 FPS pak kolem 5-6 hodin.
Jistá je také integrace Steamu, ta bude dostupná okamžitě po spuštění zařízení a přihlášení se. Zdá se, že všechny kompatibilní hry v knihovně Steamu by mělo jít na handheldu hrát – a to by měla být naprostá většina díky vrstvě kompatibility Proton.
Budou také dostupné ostatní funkce Steamu, na které jsou hráči zvyklí – notifikace, chat, cloudové úložiště, vzdálené hraní, obchod a komunitní funkce nebo Steam Overlay, to vše bude k dispozici. Přístup k Workshopu nepředpokládejme, modifikace jsou stále doménou, k nimž se konzole z očividných důvodů nepřibližují. Bude možné instalovat i jiné obchody s hrami.
Linuxový počítač
Už nyní je jasné, že Steam Deck půjde používat různými způsoby: thumbsticks, trackpads (ty jsou integrované, v podstatě stejně jako u notebooků), dotykový displej i myš a klávesnice budou připojitelné bezdrátově nebo k docku. Steam Deck bude moci omezeně fungovat jako náhrada počítače díky samostatně prodávané dokovací základně; výkon bude dostačující pro méně náročné hry i na větším displeji.
Deck poběží na vlastním operačním systému Valve, SteamOS (což je v zásadě upravené linuxové jádro). Kompatibilitu her má zajišťovat vrstva kompatibility Proton, která má být výrazně vylepšena interními vývojáři firmy. Součástí softwaru bude také integrovaný anticheat pro multiplayerové tituly. Pokročilejší uživatelé by teoreticky mohli Steam Deck ve spojení s dokovací zákaldnou využít jako plnohodnotný počítač s operačním systémem na bázi Linuxu.
Prodávat se začne v prosinci 2021 – hezky před Vánoci – a bude dostupný ve třech cenových variantách, kde jediný cenový rozdíl bude tvořit velikost interního úložiště. 64 GB verze bude stát kolem 399 dolarů (8 600 korun), větší 256Gb verze peněženku ochudí o 529 dolarů (11 400 korun) a 512Gb verze o celých 649 dolarů (14 000 korun). Nejlevnější varianta úložiště je eMMC, dražší jsou NVMe SSD. Do Steam Decku bude možné vložit SD kartu.
Zahájení prodeje v Česku nebo doporučenou maloobchodní cenu pro naši lokalitu zatím neznáme s jistotou. Evropská unie je ovšem uvedena mezi regiony, kde se bude handheld ihned prodávat, je tudíž pravděpodobné, že bude v Česku dostupný již v první vlně.
Zdroj, videa, úvodní fotografie: Steamdeck.com, Valve