Bidenova administrativa hodlá spojit 30 zemí světa v mimořádné události. Chce prodiskutovat hrozbu, kterou ransomware představuje pro globální ekonomiku a národní bezpečnost.
Diskuze mají následně pokračovat multilaterální spoluprací v boji proti ransomwaru; začne se však skromněji, virtuálním setkáním mezi vrcholnými úředníky států. Svůj plán odhalil prezident USA Joe Biden pro server CNN.
Není zatím jasné, jaké země budou součástí iniciativy, první schůzka se však má uskutečnit už na konci tohoto měsíce.
Nová strategie pro nové problémy
Americké i evropské firmy jsou pod silným tlakem ransomwarových útoků, a celá řada z nich se přímo na USA zaměřuje. Spojené státy, spolu s dalšími, obviňují především Rusko a Čínu ze zhoršování situace. Prozatím se země vyhýbají přímým obviněním, nicméně v případě Ruska již Bidenova administrativa vyjádřila znepokojením nad tím, jak Putinův režim (dle jejich mínění vědomě) ignoruje činnost hackerů na ruském území.
Rusko je domovem mezinárodních gangů kybernetických zločinců dlouhodobě, byť dohledat přesné umístění hackerů je samozřejmě velmi obtížné. Odborníci se většinou zaměřují spíše na vlastnosti a formát kódu a další podrobnosti, z nichž lze blíže určit přibližný původ hackerů.
Ransomware patří mezi nejproblematičtější druhy malwaru, neboť se díky němu daří zločincům získávat miliony dolarů. Výkupné, které požadují za zaslání dešifrovacího klíče, obvykle žádají ve formě Bitcoinů. Kryptoměny jsou zločince výtečným nástrojem, neboť umožňují snadné vyprání peněz v nedohledatelné podobě.
Bude zajímavé sledovat, jakým směrem iniciativa povede. Bojovat proti ransomwaru jde mnoha způsoby (včetně osvěty zaměstnanců firem), a zvolená cesta může mnohé napovědět o budouí strategii národů v rámci kybernetické obrany.
Zdroj: CNN