Až 402 terabitů za sekundu (Tbps) – takové rychlosti přenosu dat umožnilo vědcům dosáhnout nové optické vlákno, které zároveň dokázalo překonat stávající světový rekord přenosové rychlosti 301 Tbps. Technologie by mohla výrazným způsobem rozšířit možnosti internetového připojení a budování nové úrovně komunikační infrastruktury.
Za novým rekordem stojí mezinárodní tým vědců tvořený mimo jiné akademiky z japonského National Institute Of Information And Communications Technology (NICT) či britského Aston Institute of Photonic Technologies (AIPT). Výzkumníkům se podařilo překonat svůj vlastní rekord z března letošního roku, kdy dosáhli rychlosti úctyhodných 301 Tbps, tedy 301 milionů Mbps.
Aston University researchers shatter data transmission speed record, reaching 402 terabits per second with advanced optical fibre technology. @techday_uk https://t.co/h2iH5vKTge @AstonEPS @AstonPhotonics
— Aston University PR (@AstonPress) July 4, 2024
Pro běžný datový přenos prostřednictvím optického vlákna se běžně využívají jedno až dvě pásma. Během experimentu z března 2024 využili vědci pásma čtyři, a v posledním případě dokonce šest. Pokaždé přitom využili běžně dostupná optická vlákna, která se používají i pro stávající internetové připojení. Hlavní rozdíl tak spočítal pouze v rozšíření použitých pásem vlnových délek O, E, S, C, L a U a jim odpovídajících zesilovačů. Inženýři z AIPT tak například vyrobili sadu Ramanových zesilovačů pro pásmo U, které tvoří nejdelší část kombinovaného spektra vlnových délek, pro které v současné době na trhu neexistují komerčně dostupná zařízení tohoto typu.
Optický přenos dat má obrovský potenciál
Běžný optický kabel se skládá s tenkých trubicových vláken ze skla či plastu, kterými jsou data přenášeny pomocí světla. Díky tomu lze v porovnání s měděnými kabely dosáhnout skutečně vysokých rychlostí. Z doporučení, která pro své zákazníky připravila společnost Netflix, pak vyplývá, že pro sledování 4K obrazu je zapotřebí připojení o rychlosti alespoň 15 megabitů za sekundu (Mbps). Nový rekord je oproti této hodnotě více než 20000000násobkem. Optika má navíc v dnešní době již velmi solidní globální pokrytí, a skutečnost, že lze její potenciál využít ke zrychlení připojení bez nutnosti instalace nových kabelů, tak otevírá technologiím přenosu dat nové možnosti.
Poptávka po datech se navíc v posledních letech zvyšuje, a zajistit jejich rychlý přenos je pro fungování moderní společnosti naprosto klíčové. Možnost využít vícepásmové připojení by tak mohlo vést ke zvýšení přenosové rychlosti za současného udržení cen poskytovatelů připojení na rozumné úrovni. Výzkum vědců, kteří se zasloužili o překonání rychlostního rekordu, pak s velkou pravděpodobností významným způsobem přispěje k rozšíření komunikační kapacity stávající optické datové infrastruktury.