Čínská vesmírná stanice Tchien-kung je ambiciózní, dokončena ale bude až za několik let.
Čínští inženýři však postupují rychle a během nedělního odpoledne Čína do kosmu vypustila druhý modul, který bude ještě dnes k Tchien-kung připojen.
Velikostně nejde o megalomanský projekt – po dokončení bude dosahovat asi pětinové hmotnosti Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Poslouží však výhradně účelům východní mocnosti; dlouhodobě budou moci na stanici žít tři astronauti.
Další úspěch čínského kosmického programu
Základní modul Tchien-che je na oběžné dráze Země od 29. dubna 2021; nyní se k němu připojí modul Wen-tchien, první ze dvou plánovaných laboratorních modulů. Podle aktuálních informací proběhl vzlet Wen-tchien bez problému, k připojení ke stanici by mělo dojít během dnešní noci nebo pondělního rána.
Ačkoli je Tchien-kung mimo jiné ukázkou čínské autonomie v rámci průzkumu vesmíru, země pozvala ostatní vesmírné organizace k návštěvě a podle Space.com také Čína uvažuje o možnosti placených komerčních turistických letů na stanici.
V příštích letech se ke stanici připojí ještě výkonný vesmírný dalekohled ve stylu Hubbleova dalekohledu (zatím plánováno na 2023) a ještě jeden laboratorní modul.
Čína si nedávno stěžovala na satelitní konstelaci Starlink, která měla při řízeném sestupu dvou satelitů stanici ohrozit; země prý byla nucena vykonat několik manévrů, aby se Tchien-kung vyhnula kolizi se satelity. Čína celkově není zrovna fanouškem Starlinku.
Zdroj: Space.com