Čínská sociální síť TikTok se rozhodla ukončit provoz své aplikace ve Spojených státech, pokud Nejvyšší soud nepozastaví legislativu nařizující její prodej do amerického vlastnictví. Ten vejde v platnost 19. ledna, tedy již tuto neděli.
Nejvyšší soud se podle médií přiklání spíše k ponechání zákona v platnosti. V takovém případě aplikace v USA ukončí provoz, informoval server Gizmodo.
TikTok se nejprve obrátil s žádostí o pozastavení legislativy na federální odvolací soud, ten mu však nevyhověl. Proto hnal případ až k Nejvyššímu soudu.
Nejvyšší soud vyslechnul minulý týden ústní argumenty týkající se zákonu administrativy prezidenta Joe Bidena o nuceném prodeji. Již dříve se přitom nechal slyšet, že verdikt může vynést těsně před vypršením Kongresem stanovené lhůty, k čemuž dojde tuto neděli 19. ledna.
Co vypnutí aplikace znamená? Technicky vzato nebude její užívání v zemi nezákonné, poskytovatelé služeb na americkém trhu však nebudou moci se společností sociálních médií spolupracovat. Google i Apple budou muset aplikaci odstranit ze svých obchodů (a také nebude možno aplikaci aktualizovat) a servery budou muset přestat provozovat poskytovatelé cloudového hostingu, kteří se snažili izolovat americká data z TikToku v USA. Teoreticky by však aplikace měla krátce fungovat u uživatelů, kteří ji mají dávno nainstalovanou.
TikTok nebude vypnut v ostatních částech světa a Američané žijící v zahraničí by ho měli být schopni nadále používat.
Vloží se do toho Trump
Vedení TikToku napsalo v interní zprávě svým sedmi tisícům zaměstnancům v USA, že nehledě na rozhodnutí Nejvyššího soudu o práci nepřijdou. „Vaše blaho je naší nejvyšší prioritou, a proto, co je nejdůležitější, chceme zdůraznit, že jako američtí zaměstnanci máte plat a všechny benefity, přičemž naše kanceláře zůstanou otevřené,“ cituje úryvek zprávy deník New York Post.
Inaugurace nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa proběhne v pondělí 20. ledna. Už se nechal slyšet, že se podívá na „politické řešení“ této situace. Republikánský vítěz nad demokratickou kandidátkou a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou v listopadových volbách se během svého prvního funkčního období neúspěšně pokusil TikTok zakázat, dnes je z něj však jeho zastánce. Obává se totiž rostoucího vlivu společnosti Meta Platforms, zejména její sociální sítě Facebook. Trumpův boj za TikTok nicméně může popudit členy jeho vlastní strany, a to ho může v politických krocích ohledně této věci limitovat.
„Náš vedoucí tým zůstává zaměřen na plánování různých scénářů a cesty vpřed,“ napsal dále TikTok ve zprávě.
TikTok se podle Gizmodo rozhodl jít mučednickou cestou. Američanům bude v aplikaci sdělovat podrobnosti o zákazu vyskakovací okno. Ti se tak dozví, proč jejich milovaná aplikace nefunguje, a že za to může americká vláda.
Kongres (výjimečná shoda demokratů a republikánů) se obával přístupu čínské vlády k datům amerických uživatelů a odhlasoval zákon, jenž nařizuje společnosti ByteDance prodej sociální platformy do amerického vlastnictví nehledě na kritiku vlády za porušování svobody slova a tvrzení TikToku, že americká data s Pekingem nesdílí.
Koupí TikTok Elon Musk?
Čínská vláda podle televize CNBC zvažuje jako možného kupce platformy miliardáře Elona Muska. To podkopává myšlenku, že Peking nemá na platformu žádný vliv.
TikTok i ByteDance se k tomu staví jednoduše – raději konec na smartphonech Američanů než prodej. Prodej není ideální ani pro čínskou vládu, podle anonymních zdrojů obeznámených se situací je však vidina prodeje aplikace společnosti X vlastněné nejbližším Trumpovým spojencem a poradcem lákavá.
Nepřehlédněte: S koncem TikToku v USA sílí aplikace RedNote, která zažívá příliv statisíců uživatelů.
Zdroj: Gizmodo, New York Post, CNBC