TikTok míří do Evropy. Migrace a zabezpečení dat by měly být dokončeny příští rok

Sociální síť TikTok spadající pod čínskou vývojářskou společnost ByteDance by se měla dočkat otevření prvního evropského datového centra. Firma tak chce mimo jiné rozptýlit obavy ze zneužívání uživatelských dat.

Plány o rozšíření provozoven služby TikTok do Evropy rezonují společností již několik let. Čínský ByteDance v tomto ohledu vydal první oznámení o chystaném otevření datového centra v Irsku již v roce 2020. Od té doby se však situace příliš neposunula. Teprve letos v září začíná tato idea získávat konkrétnější obrysy.

Obrázek: TikTok míří do Evropy. Migrace a zabezpečení dat by měly být dokončeny příští rok

Sociální síť TikTok dlouhodobě bojuje s problémy se zabezpečením svých dat. Přesun datových center do Evropy by to však mohl změnit. Zdroj: Freepik

Společnost ByteDance tak potvrdila, že přesun dat ze stávajících úložišť – umístěných zejména v USA a Singapuru – do Evropy již započal, přičemž lze očekávat, že bude dokončen do konce roku 2024. TikTok by tou dobou měl disponovat až třemi datovými centry – dvěmi v Irsku a jedním v Norsku. Podle předběžných informací by pak měla všechna střediska pro svůj chod využívat obnovitelné zdroje energie. První centrum v Dublinu by pak mělo být již nyní v provozu a plně funkční.

Platforma se snaží předejít strachu z úniku citlivých informací

TikTok v první řadě doufá, že otevření nové provozovny v irském Dublinu zmírní obavy řady evropských i mimoevropských politiků. Aplikace totiž byla v mnoha zemích zakázána vládními nařízeními, jelikož panují obavy, že jsou údaje o uživatelích v Číně zneužívány k nelegálním účelům. Prsty v celé aféře pak má podle řady zdrojů samotná čínská vláda, která je proslulá svým nepříliš shovívavým přístupem k lidským svobodám a základním právům. Tamní zákony pak čínským společnostem přímo nařizují sdílet data s pekingskou vládou pod záminkou národní bezpečnosti.

Project Clover je v plném proudu

Vedení společnosti zvolilo pro masivní přesun dat do Evropy označení Project Clover. Za tímto účelem se pak TikTok rozhodl využít služeb britské společnosti NCC, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Jak se tedy zdá, nebere sociální platforma celou situaci na lehkou váhu. Zůstává však otázkou, zda-li pouhý přesun těchto souborů do Evropy dokáže zabránit jejich potenciálnímu zneužívání. Společnost ByteDance dlouhodobě popírá, že by předávala čínským úřadům jakákoliv citlivá data, a naopak tvrdí, že se tamní zákony nevztahují na údaje uchovávané v zahraničí.

Obrázek: TikTok míří do Evropy. Migrace a zabezpečení dat by měly být dokončeny příští rok

Platforma zaměřená na krátká videa se těší oblibě zejména u mladších generací. Zdroj: Unsplash

Je zřejmé, že se čínský technologický gigant snaží očistit dlouhodobě nechvalnou pověst platformy TikTok, která si vysloužila zákaz na celé řadě zařízení světových vládních institucí. Podle agentury NCC, která má zabezpečení irské centrály na starost, však skutečně není důvod k obavám. Vyšší bezpečnostní standardy prý sahají nad rámec evropských regulačních požadavků. Podaří se TikToku povstat z popela podezřelých aplikací a přesvědčit světové politiky o své bezpečnosti, nebo je jeho věrohodnost již nenávratně poškozena?

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Obrázek: Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024