Co to znamená pro Evropu, potažmo TikTok v ČR? Vůbec nic.
Je dobré jednoznačně uvést, že médií nyní značně omílaný odkup sociální sítě TikTok by se v případě uskutečnění týkal výhradně amerických operací firmy; to je vcelku běžný postup, kdy jiná společnost odkoupí majoritní podíl v lokální části nadnárodní korporace, ponechá ji autonomní fungování a vše poběží jako normálně.
Pro zbytek světa se nezmění vůbec nic. To, že ByteDance, majoritní vlastník TikToku z Číny, možná své americké operace skutečně prodá, je nyní už docela možné. Sociální síť pro mladé uživatele s vysokou valuací je populární všude na světě a s administrativou Donalda Trumpa se bude chtít dohodnout.
Americký TikTok a čínský TikTok
Zatím se zdá, že by americké operace TikToku mohl převzít Microsoft. Ten na to jistě peníze má, v USA jde o populární společnost a podobná diverzifikace by jí prospět mohla. Sama firma včera potvrdila, že s ByteDance skutečně jedná.
Pokud by se obě společnosti dohodly, Microsoft by získal značku TikTok pro USA, Kanadu, Nový Zéland a Austrálii. Cílem změny vlastníka má být vyšší bezpečnost, USA se snaží odpoutat od čínských společností kvůli obavám ze špionáže.
Generálním ředitelem TikToku je od června 2020 Američan Kevin Mayer, který je zároveň provozním ředitelem ByteDance.
V USA službu užívá přibližně 100 milionů uživatelů, což je nebývale vysoké číslo. V Evropě je TikTok méně populární a objevuje se často v prostředí základních škol, u starších věkových kategorií je daleko méně obvyklý.
TikTok slouží pro sdílení krátkých videí. Podle zdrojů Lupy bylo v roce 2019 v České republice 66 % uživatelů mladších 30 let, celkem činily děti 28,48 % uživatelů – tedy více než čtvrtinu.
Sociální síť je dlouhodobě pod průzkumem různých regulačních orgánů včetně Evropské unie. Regulátorům se obvykle nelíbí to, že videa na síti sdílejí neplnoletí uživatelé, přičemž je jim běžně vidět obličej. Že by byla společnost kompatibilní s GDPR, o tom také EU pochybuje, byť žádný verdikt zatím vydán nebyl. Data jsou standardně skladována v data centrech v příslušných regionech, ale hned několik zemí ByteDance pravidelně obviňuje z toho, že sesbíraná data nehledě na souhlas uživatelů odesílá do Číny.
Každopádně, v případě, že americký byznys TikToku odkoupí jiná firma, podnikání sociální sítě v Evropě, potažmo v ČR, se to nedotkne vůbec nijak.
Zdroj: Engadget