Tisíciletá záhada Betelgeuse vyřešena. Superobr má ve svém tanci smrti společníka

Vědci jsou již delší dobu fascinováni chováním červeného superobra, kdy během pravidelné periody dochází ke ztmavnutí hvězdy. Nyní snad konečně přišli této záhadě na kloub.

Vůbec poprvé v historii se astronomům podařilo pořídit snímek doprovodné hvězdy obíhající kolem Betelgeuse, červeného superobra známého svými dramatickými změnami jasu, které jsou v souhvězdí Orionu viditelné pouhým okem. Tento nepolapitelný společník je považován za příčinu záhadného šestiletého cyklu ztmavnutí Betelgeuse, který je tajemstvím již více než tisíc let. Nově objevená konfigurace hvězdného systému je pak připomínkou toho, že se superobr pomalu blíží ke konci svého života.

Betelgeuse pod drobnohledem teleskopů

Podle agentury NASA bylo objevu dosaženo díky pozorováním teleskopem observatoře Gemini North umístěné na Havaji, konkrétně pak zobrazovacím zařízením s názvem Alopeke (havajský výraz pro lišku, pozn. red.). Přístroj disponuje vysokým úhlovým rozlišením, díky čemuž překonává i pozorovací schopnosti Hubbleova vesmírného dalekohledu, který se v minulosti pokoušel cyklus Betelgeuse rozklíčovat. V kombinaci s krátkou expozicí teleskopu Gemini však bylo možné překonat atmosférické zkreslení, a odhalit tak partnerskou hvězdu.

A co vlastně vědci o tajemném společníkovi Betelgeuse zjistili? Hvězda má přibližně 1,5násobně vyšší hmotnost než naše Slunce a obíhá ve vzdálenosti pouhých čtyř astronomických jednotek od Betelgeuse (tzn. čtyřnásobku vzdálenosti Země od Slunce). Jde tedy o vůbec nejbližší partnerskou hvězdu červeného superobra, jaká kdy byla pozorována. Analýzy naznačují, že v tomto případě ještě nedošlo k aktivaci vodíkové fúze, a hvězda se tak nachází ve své rané fázi.

Kosmické přátelství s předem daným koncem

Ačkoli dvě hvězdy pravděpodobně vznikly současně, jejich evoluční časové osy se kvůli rozdílům v hmotnosti drasticky liší. Betelgeuse, která je 700krát větší než Slunce, rychle stárne, zatímco menší hvězda zůstává mladá. Tato nerovnováha tak dříve či později – podle odhadů někdy během příštích 10 tisíc let – vyústí v přitažení společníka k superobrovi a vzájemnou srážku.

Obrázek: Tisíciletá záhada Betelgeuse vyřešena. Superobr má ve svém tanci smrti společníka

Betelgeuse je nejjasnější hvězdou souhvězdí Orion. Její zář je však v průběhu času proměnlivá. Foto: Se souhlasem NASA

Objev pak nejenže vysvětluje záhadné pravidelné tmavnutí Betelgeuse, ale také otevírá novou cestu ke studiu evoluce červených superobrů jako takových. Vědci již nyní s napětím očekávají další fázi cyklu, kdy bude společník jasně pozorovatelný díky tomu, že dosáhne největší vzdálenosti od mateřské hvězdy. Tato událost by měla nastat na podzim roku 2027.

Zdroje: 1, 2

Úvodní foto: Se souhlasem Rogelio Bernal Andreo/NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Způsobí umělá inteligence konec SEO? Google AI přehledy přinesly dramatickou změnu, ale i příležitost
Obrázek: První loď na světě začala vyrábět vápenec ze svých výfukových plynů
První loď na světě začala vyrábět vápenec ze svých výfukových plynů
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
AI videa už zjevně nevadí. YouTube přidává nástroje pro generování videí z fotek
Obrázek: Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové
Safari s mobilem: Testovali jsme fotografování zvířat se Samsungem S25 Ultra v Zoo Dvůr Králové
Jak si vybrat paměťovou kartu? Kapacita není všechno, vybírejte podle účelu
Hrozba týdne #2: Podvod s „hlasováním“ vás připraví o přístup k WhatsAppu