Čerstvě zveřejněná transakce mění rozložení sil na trhu. SK Hynix byl doteď silným hráčem, ale nyní se stává významnou konkurencí na pozici světového jedničky dosud dominantního Samsungu.
Paměťové čipy NAND flash jsou součástí USB pamětí, paměťových karet, telefonů, sluchátek a podobných zařízení, od roku 2016 pak i některé modernější SSD disky.
Právě SSD disků se transakce dotkne jen částečně – Intel si ponechá značku Intel Optane, což je řada vysokorychlostních SSD disků na bázi NAND flash, jejichž výroba je joint venture spolu s firmou Micron. Důvod zachování této značky pod hlavičkou je Intelu je zřejmě prostý – vyrábí se totiž v továrních Micronu, a prodej by tak zřejmě byl komplikovanější.
Velká transakce, která může změnit rozložení sil na trhu
Plus, což se hodí poznamenat, pro Intel znamenají, obzvláště v byznysovém prostředí, vcelku prestižní záležitost.
Transakce mezi jihokorejským SK Hynix a Intelem v hodnotě 9 miliard dolarů už je uzavřena, nyní se čeká na povolení mezinárodních regulátorů. Finální potvrzení transakce je tak očekáváno na konec příštího roku.
Součástí transakce je i část duševního vlastnictví Intelu, které se NAND flash týká, podle SK Hynix bude součástí i transakce zaměstnanců a jedné továrny.
Ač si Intel ponechá výše zmíněnou značku Optane, cílem akvizice ze strany SK Hynix je získání dalších R&D a výrobních kapacit pro tvorbu nejmodernějších SSD disků na bázi 3D/4D NAND flash. Dosud v tomto trhu dominoval úhlavní konkurent Hynixu Samsung, ale v posledních čtvrtletích ho ostatní prodejci dohání. SK Hynix by si drahou akvizicí mohl snadno získat pozici globální jedničky, což by pro firmu do budoucna znamenalo významně zvýšené tržby.
Není přesně jasné, jaké důvody vedly Intel k prodeji byznysu, ale je pravdou, že americký obr – ještě před pár lety označovaný za spícího giganta – pokračuje v diverzifikaci produktového portfolia, s nímž souvisí i odprodeje méně potřebných či ziskových částí firmy.
V ČR je SK Hynix známý mezi spotřebiteli především pro své RAM.
Zdroj, fotografie: SK Hynix