Trh s PC a notebooky roky stabilně klesal, notebooků se prodávalo stále méně a méně, stolním počítačům už někteří analytici předvídali brzký konec. Pandemie postavila vše na hlavu.
Klesající prodeje počítačů souvisely s mnoha věcmi, mezi nimi kvalitou výrobků, snižujícími se rozdíly ve výkonu i výrazným rozvojem mobilů, které v mnohém pro některé uživatele nahradily počítače a notebooky, které už používali jen v práci.
Jak rychle se svět dokáže změnit.
Růst počítačů, pokles mobilů
Počítače jsou opět praktickou nezbytností v domácnosti. Pracujeme na nich, spojujeme se s bližními, socializujeme i bavíme se. Je to ironické, ale globální pandemie dokázala to, nad čím si výrobci počítačů škrábali holá čela už několik let: Jak opět učinit počítače všudypřítomné a nezbytné.
Hotovo.
Intel už oznámil 23% nárůst obratu a hlásí obří růst zájmu o CPU u prodejců; AMD u zvýšených prodejů poukázalo na zvýšené prodeje laptopů. Výrobci procesorů jsou vždy dobrou ukázkou změn v PC byznysu a jejich momentální spokojenost svědčí o velkých změnách.
Meziroční růst obratu u AMD za první kvartál? 73 %. A není to jen o (konečně) slušných Ryzenech.
Samsung, Google, Microsoft, všichni giganti rovněž hlásí růst u produktů souvisejících s prodejem PC. Microsoft už snad ani nemůže prodávat více Office balíčků, Samsung je nadšen z poptávce po DRAM pamětích, Google zase zaznamenal obří růst prodejců Chromebooků.
Prodeje mobilů a tabletů naopak padají, přes 10 % podle IDC. Žádné hrozné číslo, jde o velký trh, kterému je to zatím v podstatě jedno, ale do budoucna ho může trochu smrsknout a ohrozit některé výrobce.
Hlavně proto, že po pandemii přijde ekonomická deprese, a to tak velká, že dokáže vyděsit skoro každého z nás. To ale nemusí nutně spadnout jen mobily, ale i počítače – budoucnost je zcela nejistá. Počítače ale zatím ukázaly, že s nimi dále musíme počítat. Jsou naším řešením v situaci, kdy venkovní život utichne.
Zdroj: Engadget