Lidstvo našlo malý zázrak v kvasinkách. Drobné jednobuněčné organismy zatím používáme pro výrobu alkoholických nápojů, nebo třeba při pečení. Jejich potenciál je ale mnohem větší. Uměle vytvořené organismy vědci brzy naučí produkovat léky nebo paliva.
Co kdybychom donutili kvasinky přeměnit jakýkoliv biologický odpad na palivo? Odpadky, zbytky plodin, posekanou trávu bychom mohli snadno přeměnit na ekologické palivo a nebylo by k tomu prakticky třeba nic dalšího. To samé platí pro léky a další materiály. Geneticky upravené kvasinky by mohly vyrábět široké spektrum látek.
Umělá DNA v živém organismu ještě tento rok
Spolupráce dvanácti světových laboratoří nese první ovoce. Vědcům se povedlo uměle vytvořit velkou část genetického kódu kvasinek. Již dříve týmy potvrdily, že dokázaly uměle nahradit 1 z 16 chromozomů kvasinek. Nyní došlo k výraznějšímu pokroku a vědci přidali dalších 5 chromozomů. Nyní jsou na dohled vytvoření zbylé desítky chromozomů, čímž by vznikl organismus se zcela umělou DNA. Stihnout to chtějí do konce roku.
Výzkum mikroorganismů pomůže pochopit, jak lze vytvořit umělý život krok po kroku a „naprogramovat“ jej dle potřeby. Vědci by tak chtěli kvasinky např. naučit efektivněji konzumovat rozdílné látky a produkovat paliva. Přestože má projekt o poznání méně kritiků, než pokusy s lidskou DNA, stále se jedná o kontroverzní počin.
Život bez nemocí? Čínští vědci úspěšně modifikovali DNA lidského embrya
Co se stane, když…
Někteří kritici upozorňují na hrozbu zanesení uměle vytvořených organismů do přírody. Scénářů je spousta, v mnohém by se situace mohla podobat zanesení nepůvodních/invazních druhů do prostředí, kdy došlo k vyhynutí původních druhů, neboť chyběl přirozený nepřítel. Není nutné malovat čerta na zeď, jen zatím nikdo neví, co by se v takovém případě stalo.
Zdroj: Science