USA zakázaly ruský antivirus Kaspersky, ten zákazníkům propašoval do počítače alternativu. V ČR bychom ho měli zakázat také

Americké uživatele antiviru Kaspersky dnes čekalo nepříjemné překvapení – jejich antivirový software byl bez varování smazán a nahrazen novým antivirem UltraAV. Tento krok byl reakcí na americký zákaz řešení od Kaspersky, který ve Spojených státech vstoupil v platnost kvůli obavám o národní bezpečnost. Měli bychom ruský antivirus zakázat i v ČR?

Kaspersky, kyberbezpečnostní firma s ruským původem, byla na základě nařízení amerického ministerstva obchodu donucena zastavit své obchodní aktivity ve Spojených státech a od 29. září 2024 nesmí prodávat ani aktualizovat své produkty. Reakcí na tento zákaz byl prodej uživatelské základy společnosti Pango Group, která vyvíjí řešení UltraAV. Přechod proběhl prostřednictvím automatické aktualizace, což mnoho uživatelů zaskočilo a vyvolalo obavy, zda se jejich systémy nestaly obětí malwaru.

Obrázek: USA zakázaly ruský antivirus Kaspersky, ten zákazníkům propašoval do počítače alternativu. V ČR bychom ho měli zakázat také

Kaspersky v testech dosahuje dobrých výsledků. Bohužel má však vazby na Rusko. Foto: Se souhlasem Kaspersky Labs

Kaspersky a UltraAV úzce spolupracovali, aby zajistili, že zákazníci v USA budou i nadále chráněni podle standardů, na které jsou zvyklí,“ uvedla společnost Kaspersky ve svém prohlášení. Přesto se mnoho uživatelů cítilo zaskočeno tím, že změna proběhla bez jakéhokoli varování. Někteří uživatelé navíc hlásili problémy s odinstalováním UltraAV, který se po restartu zařízení opět nainstaloval.

Zákaz kvůli obavám o národní bezpečnost

Kaspersky byl již dříve přidán na tzv. „Entity List“ amerického ministerstva obchodu, což znamená, že se jedná o společnost, jejíž produkty mohou představovat hrozbu pro národní bezpečnost USA. Zařazení na seznam navázalo na dřívější opatření z roku 2017, kdy americká vláda zakázala používání softwaru Kaspersky ve federálních agenturách kvůli obavám z možného napojení na ruské vládní kruhy.

Podle amerických úřadů existují důvodné obavy, že by Kaspersky mohl být využíván ruskou vládou ke špionáži či jiným nekalým aktivitám. To vedlo k rozhodnutí zcela zakázat nejen prodej, ale i aktualizace tohoto softwaru na území Spojených států, čímž se minimalizuje riziko ohrožení kybernetické bezpečnosti.

Proč by Česká republika měla zvážit zákaz

Česká republika by měla brát v úvahu varování a příklady ze Spojených států. Evgenij Kasperskij, zakladatel firmy, ve svém otevřeném dopise na začátku konfliktu sice vyjádřil naději na diplomatické ukončení války na Ukrajině, nicméně explicitně neodsoudil ruskou invazi. Místo toho zdůraznil tragické důsledky konfliktu pro nevinné lidi a vyzval k dialogu. Tento postoj mnozí hodnotí jako pokrytecký, neboť se vyhýbá přímému odsouzení ruské agrese.

Obrázek: USA zakázaly ruský antivirus Kaspersky, ten zákazníkům propašoval do počítače alternativu. V ČR bychom ho měli zakázat také

Antivirová společnost se proti ruské agresi nevyhranila. Na našem trhu by tedy setrvávat neměla. Foto: Freepik

Kaspersky má navíc silné vazby na Rusko. Navzdory snahám prezentovat se jako apolitická a mezinárodně orientovaná společnost, je zřejmé, že v kontextu současného geopolitického napětí je nutné zvažovat i možná bezpečnostní rizika. Podobně jako Spojené státy, i další západní země včetně České republiky by měly zvažovat přijetí opatření na ochranu svých občanů před potenciálním kybernetickým ohrožením.

NÚKIB vyhodnocuje situaci, rozhodnutí zatím nepadlo

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) aktuálně prověřuje situaci kolem softwaru Kaspersky v návaznosti na zákaz jeho prodeje ve Spojených státech. Podnětem k tomuto kroku byla obava, že software s vazbami na Rusko by mohl představovat bezpečnostní riziko a být zneužit k získávání citlivých dat. Mluvčí NÚKIB uvedla, že úřad nyní čeká na podrobnější informace od svých amerických kolegů a další kroky budou záviset na jejich zjištěních.

Po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 NÚKIB již vydal varování před používáním technologií s ruskými vazbami, avšak konkrétní společnosti tehdy nejmenoval. Toto varování vedlo některé české instituce, včetně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a Energetického regulačního úřadu, k nahrazení antiviru od Kaspersky jinými bezpečnostními řešeními. Přesto zůstává na českém trhu řada veřejných institucí, které produkty Kaspersky nadále používají. Jsou jimi například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta stavební ČVUT či město Znojmo.

Obrázek: USA zakázaly ruský antivirus Kaspersky, ten zákazníkům propašoval do počítače alternativu. V ČR bychom ho měli zakázat také

Eugene Kaspersky patří k uznávaným odborníkům. Zakladatel kyberbezpečnostní společnosti je jedním z mála členů vedení společnosti, na které USA neuvalily sankce. Foto: Se souhlasem Kaspersky Labs

NÚKIB se vyjádřil, že rozhodnutí o zákazu softwaru nebudou ovlivňovat politická rozhodnutí jiných zemí, ale především vlastní analýzy a konkrétní důkazy o bezpečnostních hrozbách. Podle mluvčí úřadu Anna Zádrapové by sdílení konkrétních informací ze strany USA mohlo ovlivnit další postup českého kyberúřadu. Zatím však není jasné, zda NÚKIB přistoupí k radikálnějšímu kroku a zakáže Kaspersky podobně jako Spojené státy.

UltraAV nemá s Kaspersky Labs nic společného

UltraAV se snaží distancovat od svého předchůdce a prezentuje se jako vylepšená varianta s ještě lepší ochranou a dodatečnými funkcemi, včetně pojištění proti krádeži identity až do výše 1 milionu dolarů. Nicméně fakt, že došlo k automatickému a neohlášenému přechodu, zatím spíše vzbudil otázky ohledně důvěryhodnosti a transparentnosti.

Rozhodnutí Spojených států zakázat software Kaspersky reflektuje vážné obavy o národní bezpečnost, které by měly být brány v úvahu i v České republice. Firmy a jednotlivci by měli pečlivě zvážit, jaké bezpečnostní produkty používají, a dbát na to, aby jejich systémy nebyly vystaveny zbytečnému riziku. A Kaspersky takovým rizikem podle mnohých analytiků může být.

Zdroje: 1, 2, Komentář autora

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Správně, když to tvrdí soudruzi z JúEsEj, tak to musí místní podržtaškové také udělat a oni to také udělají. Jen musí ještě chvíli počkat, aby to nevypadalo tak blbě, že jsou absolutní podpantofláci.

Pavel

Za prvé američané nejsou žádní soudruzi, za druhé podržtašky byli Husák a spol vůči SSSR a za třetí Rusko je dnes globální hrozbou . Ať se vám to vše líbí, nebo ne.

Péťa

A kdo není nebo nebude v budoucnu globální hrozbou?

Mirek

Nevim neni na to uz hodne pozde ten zakaz. Melo se to udelat hnedka na zacatku valky. Jak se rika jste opozdilci a Rusko toho je schopno zneuzit. Uz ted je to katastrofa v dnesni dobe. A antivir se muze chovat jako vir a ani o tom nemusite vedet.

fanouš

nejlepší je avast. ten vám najde viry ihned po instalaci programu. měl jsem jeden antivir bez problému fungoval a nikdy jsem nebyl napaden. jen jsem namontoval avat tak jsem zjistil že je potřena přijmout nejlépe placený protože mám zpožděná pc, dále pak mě ohrožuji tyto a tyto věci no zkrátka… Číst více »

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků