Ačkoliv jméno TSMC – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company – nepatří mezi nejznámější, jde o jednoho z největší výrobců polovodičových disků a integrovaných obvodů na světě.
Zpráva publikovaná agenturou Bloomberg potvrdila, že během páteční noci počítačový virus infikoval část systému firmy a pro zamezení dalších škod TSMC dočasně deaktivovala několik továren. Ačkoliv v současnosti už je část provozu v továrnách obnovena, do plného chodu přejde firma až během dneška.
TSMC zhodnotí ztráty v pondělí, kybernetický zločin je na vzestupu
Podle tvrzení TSMC zveřejněného Bloombergem nebyl virus do systému aplikován přímo hackerem.
Vzhledem k síle útoku však někdo pravděpodobně mířil specificky na tchaj-wanskou společnost, od série kyberútoků WannaCry z roku 2017 jde o první velké narušení výroby v TSMC.
Podle vyjádření finanční ředitelky firmy Lory Ho pro Bloomberg „šlo o první případ toho, kdy virus napadl přímo naše výrobní linky“. Zároveň však dodala, že dříve se již TSMC stalo obětí útoku, čímž zřejmě odkazovala na zmíněný ransomware WannaCry.
TSMC vyrábí kupříkladu logické čipy, s podnikem spolupracují i velmi známé společnosti; Qualcomm, AMD, Nvidia, MediaTek nebo Broadcom jsou jen špičky ledovce, mezi další zákazníky patří Intel nebo Texas Instruments, kteří část své výroby přesouvají právě do továren TSMC. Vynechat nelze ani Apple, TSMC totiž dodává některé součástky do iPhonů. Zahraniční média spekulují, zda se amerického obra dočasné omezení výroby nějak dotkne, pravděpodobnost je však poměrně nízká.
Firma hodlá poskytnout více informací k události až během pondělí, kdy zhodnotí škody a dopady na výrobu. Prozatím tak není známo, jaké finanční důsledky virus má.
Podobné útoky se zřejmě budou v blízké budoucnosti stupňovat. Bloomberg se v článku zmiňuje o tom, že v příštích pěti letech by mohl kybernetický zločin stát podniky až 8 bilionů dolarů.
Zdroj: Bloomberg