Fascinující pohled na ikonickou strukturu vesmírného prachu ukazuje Pilíře stvoření v ještě krásnějších barvách. Vědci zveřejnili nový snímek zachycený ve střední infračervené oblasti spektra. Oblaka mezihvězdného prachu jsou tak ještě výraznější.
Tým kolem Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zveřejnil druhý pohled na ikonické Pilíře stvoření, tentokrát zachycené nástrojem pro sledování střední infračervené oblasti spektra (mid-infrared instrument – MIRI). Na snímku vše vypadá, že oblakům mezihvězdného prachu dominuje modrá barva a pozadí je tmavě rudé. Hvězdy jakoby zmizely. Ale nejde o postprodukci.
„Tisíce hvězd, které se v této oblasti nachází, přestávají být vidět – a zdánlivě nekonečné vrstvy plynu a prachu se stávají středem pozornosti,“ napsali o nejnovějším snímku představitelé Evropské kosmické agentury. Na oficiálních stránkách agentury umístili interaktivní fotografii s možností srovnání obou snímků.
Proč zmizely tisíce hvězd? Vědci z ESA vše vysvětlili
Sloupce plynu a prachu „pohřbívají“ hvězdy, které se pomalu formují po mnoho tisíciletí. Přestože střední infračervené spektrum proniká prachem, není dostatečně silné, aby byly hvězdy na těchto vlnových délkách dostatečně jasné.
V oblasti se formují tisíce hvězd, které nejsou na snímku z nástroje MIRI vidět. Důvodem je, že MIRI vidí jen mladé hvězdy, které se ještě nezbavily svého prachového závoje.
Střední vlnová délka infračerveného záření ukazuje plyn a prach ve velkých detailech. Nejtmavší odstíny šedé jsou nejhustší, zatímco v červené oblasti směrem nahoru je prach rozptýlený a chladnější.
nadhera
A jaká je prosím délka a šířka té nádhery? Děkuji ?
Nějakých 6*10 světelných let. Tady přímo obrázek od NASA.