Ačkoliv se YouTube obvykle kritice z cenzurování videí vyhýbá – konec konců, prostor poskytuje i různým konspiračním teoriím – tentokrát má smůlu. Ocitá se mezi dvěma různými světy.
Exkluzivní zjištění agentury Reuters ukazuje, že YouTube smazal 12 videí posledních videí (ze stovek celkem) od uploadera Atajurt Kazakh Human Rights, a původně dokonce smazal celý kanál. Důvodem mělo být porušování anti-harassment pravidel na síti. Videa dokumentují mizení lidí v provincii Xinjiang (český přepis Sin-ťiang), kde se nachází menšina islám vyznávajících Ujgurů.
YouTube později tvůrci sdělil, že části, kde lidé ve videích ukazují svoje ID průkazy, aby prokázali, že jsou příbuzní zmizelých spoluobčanů, porušují pravidla. Ukazování citlivých osobních údajů není dle pravidel YouTube legální.
„Podpora kriminálních organizací“ a zobrazování identity
Videa prý sociální síť odstranila po nahlášení od nejmenovaných třetích stran.
Část videí YouTube po kritice obnovil, některá však zůstávají neviditelná. Server kanál Atajurt Kazakh Human Rights požádal, aby ID průkazy rozmazal nebo je z videa vystřihl, to však skupina udělat nehodlá – mohlo by to podle nich diskreditovat důvěryhodnost videí.
Do této doby se celá situace zdá poměrně v pořádku – někdo porušoval jasně stanovená pravidla YouTube, byl upozorněn, videa byla obnovena (byť jen zčásti) a kanál běžel dál. Část obsahu skupina již přesunula na blockchainovou síť Odysee, prozatím je však terčem dalších nahlašování od třetích stran, mimo jiné pro údajnou „podporu násilných kriminálních organizací“.
Zvláštní světlo na celý případ vrhá pozdější vysvětlení YouTube. Když po nich redaktoři serveru Engadget chtěli vyjádření k tomu, proč Atajurt Kazakh Human Rights nesmí ukazovat ID průkazy ve svých videích, dostalo se jim vysvětlení, že kanál nemá dostatečné „vzdělávací, dokumentární, vědecký nebo umělecký obsah“ na dosažení výjimky z pravidel. YouTube zároveň uznal, že videa dokumentují porušování lidských práv a že kanál neměl zlý úmysl při publikaci materiálu.
Chyba automatizace?
Je zvláštní, že zrovna tito tvůrci obsahu nedosáhnou na výjimku, která má sloužit přesně pro ochranu podobných kanálů. Serikžan Biljaš, jeden ze zakladatelů kanálu, je známý kazašský aktivista a jeho práci uznávají i mezinárodní organizace jako Human Rights Watch.
Videa se zabývají „mizením“ muslimské minority Ujghurů v Číně, kteří jsou podle různých médií aktivně vystavování ideologické převýchově v táborech a systematickému násilí. Čína jakákoliv nařčení aktivně popírá.
Není jasné, jak velkou roli v blokování videí a kanálu hraje právě automatické nahlašování od uživatelů. Je pravděpodobné, že poměrně vysokou. YouTube, vlastněný Googlem, by neměl dostatek pracovníků na ruční kontrolu každého videa, takže z velké části pravděpodobně spoléhá na automatické mechanismy. Ty za běžných okolností funguje dobře a dávají uživatelům možnost se odvolat, v případě masivního nahlašování od více či méně anonymních uživatelů však dávají kupříkladu státním organizacím velkou moc v zastrašování tvůrců nebo přímo zabraňování jejich činnosti.