Zákeřný virus může dnes způsobit ohromné škody, stojí kvůli němu nádraží i nemocnice

Nová hrozba zašifruje obsah napadeného počítače a nutí oběti zaplatit tisícové částky, jinak prý přijdou o svá data. Šíří se navíc velmi rychle a už v pátek napadla kolem 100 000 počítačů po celém světě. Co se může stát až v pondělí zaměstnanci po celém zemi zapnou svá PC a jak se chránit?

Hrozba v podobě ransomwaru WannaCry se ve velkém rozšířila minulý týden v pátek. Mezi napadené instituce patří řada nemocnic v Británii, které přestaly kvůli pádu systémů fungovat. Za útokem pravděpodobně stojí útočníci, kteří využili nástrojů uniklých z americké NSA.

Obrázek: Zákeřný virus může dnes způsobit ohromné škody, stojí kvůli němu nádraží i nemocnice

Mezi oběti patří například britská zdravotnická zařízení NHS a mnoho dalších důležitých organizací po celém světě, například v Rusku, Turecku, Indonésii, Vietnamu, Japonsku, Španělsku a Německu. Útokem byla zasažena i Telefonica ve Španělsku nebo společnost Santander. Jedná se tedy podle všeho o masivní celosvětovou kampaň.

Ransomware použitý při tomto útoku je relativně nový. Poprvé se objevil v únoru 2017 a nejnovější varianta se objevila v pátek 12. května 2017. Přesto se šíří velmi rychle a útočí na organizace napříč Evropou a Asií. Potvrzuje se, jak nebezpečný dokáže ransomware být. A jak rychle může narušit naprosto zásadní služby. Organizace proto musí používat a nasadit pokročilé preventivní technologie, aby hrozbu zastavily ještě před branami podnikové sítě. Zároveň je důležité vzdělávat zaměstnance a informovat je o potenciálních rizicích v e-mailech od neznámých odesílatelů nebo v podezřelých e-mailech, které přichází od známých kontaktů,” říká Daniel Šafář z bezpečnostní společnosti Check Point.
Obrázek: Zákeřný virus může dnes způsobit ohromné škody, stojí kvůli němu nádraží i nemocnice

Mladík díky náhodě a pár korunám zabránil dalšímu šíření viru

Dalšímu šíření první vlny ransomwaru zabránil 22letý Brit, který si všiml, že se v jeho kódu nachází funkce pro globální vypnutí, tzv. kill switch. Hrozba si po napadení počítače ověřovala, zda dostane odpověď od konkrétní webové adresy. Jelikož doména nebyla zaregistrovaná, žádnou odpověď nedostala a šířila se tak dál. Mladík adresu tedy zkusil zakoupit, povedlo se mu to a k jeho překvapení šíření ustalo. Jak zmiňují odborníci, jednalo se o chybu v návrhu (těžkou říci zda úmyslnou) a je více než pravděpodobné, že nás v nejbližších dnech a týdnech čekají další a mnohem masivnější útoky s upravenou verzí ransomwaru. Podle některých začnou hned dnes.

Na hrozbu reagoval i Microsoft, který přinesl záplatu pro své systémy Windows XP, Windows 8 i Windows Server 2003. Zajímavé na tom je, že Windows XP již není ze strany Microsoftu oficiálně podporován, což svědčí o velikosti problému. Původně se ransomware rozšířil podle všeho díky falešným fakturám a následně se již začal po síti šířit sám.

Obrázek: Zákeřný virus může dnes způsobit ohromné škody, stojí kvůli němu nádraží i nemocnice

Ransomware se z napadeného PC začne po síti šířit dál

Detekovány již byly nové verze hrozby, na které předchozí „kill switch“ nefunguje. Bezpečnostní odborníci po celém světě tak mají opět plné ruce práce. Důležité je pro domácí uživatele i firmy dodržovat základy bezpečné práce s PC.

Zálohujte, aktualizujte, používejte antivirus a neklikejte na podezřelé e-maily

Kroky k ochraně před napadením jsou jednoduché a můžete si je během pár minut sami projít. Důležitou prevencí je využívání aktuálního operačního systému (ve Windows klikněte na tlačítko start a napište „aktualizace“ > poté klikněte na položku „Vyhledat aktualizace“). Pokud používáte aktuální systém, ujistěte se, že využíváte antivirové řešení. V operačním systému Windows je předinstalované řešení Windows Defender, které by si již mělo s posledním ransomwarem poradit. Ujistěte se, zda je zapnutý, případně sáhněte po některém z antivirových řešení. Níže naleznete tipy na několik bezplatných antivirů.

Důležitou složkou v prevenci je obezřetnost uživatelů. Pokud dostanete e-mail, který se jeví podezřele, nebo jste jej neočekávali a máte z něj divný pocit, raději jej neotevírejte. Jak varují bezpečnostní odborníci, pokud by už k nákaze došlo, rozhodně neplaťte útočníkům žádné peníze. Podpořili byste je akorát v jejich činnosti a nemáte záruku, že vám počítač doopravdy odemknou. A na závěr zálohujte, zálohujte a zálohujte. Je jedno, zda využijete bezplatný OneDrive od Microsoftu, Google Disk či externí USB disk. Důležitá data byste měli vždy bezpečně zálohovat ideálně na několik míst.

I zde zkrátka platí, že je problému lepší předejít ještě před tím, než k něčemu vůbec dojde.

Tip na kvalitní bezplatné antiviry ke stažení: 

Následující výběr antivirů nabídne velmi dobrou úroveň ochrany, navíc zcela bezplatně. Doporučit můžeme například český Avast, který navíc potěší plně lokalizovaným rozhraním. Zajímavou volbou je i poměrně nový Sophos Home. Poradit by si měli i se zmíněnou hrozbou WannaCry.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?