Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se spojil s multimiliardářem Elonem Muskem. Vedle poděkování za pomoc došlo i na téma možné spolupráce na vesmírných projektech.
„Mluvil jsem s Elonem Muskem. Jsem mu vděčný za podporu Ukrajiny slovy i skutky. Příští týden obdržíme další várku sad pro připojení k satelitnímu internetu Starlink do zničených měst. Mluvili jsme o vesmírných projektech. Ale o tom vám řeknu více až po válce,“ napsal v optimistickém tweetu ukrajinský prezident.
Talked to @elonmusk. I’m grateful to him for supporting Ukraine with words and deeds. Next week we will receive another batch of Starlink systems for destroyed cities. Discussed possible space projects 🚀. But I’ll talk about this after the war.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 5, 2022
Musk, po oslovení ze strany ukrajinského ukrajinského vicepremiéra a ministra pro digitální transformaci, Mykhaila Fedorova, v zemi urychleně aktivoval satelitní internet Starlink. Následovala rychlá dodávka připojovacích sad a v těchto dnech již v řadě rozbombardovaných míst využívají rychlý satelitní internet. Další várka připojovacích sad má dorazit v průběhu příštího týdne. Díky aktivovanému roamingu a snížení nároků na napájení je možné internet používat i za jízdy a při přesunech.
Ukrajina a vesmírný program?
Pro Ukrajinu není vývoj vesmírných raket ničím novým. Za Sovětského svazu byla země důležitým vesmírným hubem, přičemž důležitým bylo především město Dněpropetrovsk, kde dodnes sídlí společnost Pivdenmaš (Yužmaš či Yuzhmash), známá např. svými raketami Zenit. Z Ukrajiny pocházela řada klíčových inženýrů a konstruktérů Sovětského svazu a tamní vesmírná agentura funguje dodnes.
Ukrajina v minulosti vedle dalších agentur spolupracovala i s NASA. Např. první stupeň rakety Antares navrhnuly a vyrobily společnosti Yuzhnoye SDO a Yuzhmash. Rakety Zenit sloužily od 80. let minulého století až do roku 2017. Bohužel pro Ukrajinu v roce 2015 přestalo Rusko kvůli napjatým vztahům odebírat ukrajinské nosné rakety Zenit, což špatné ekonomické situaci výrobce a tamního kosmického programu nepomohlo. Od té doby je jeho budoucnost nejistá.
Labilní šéf agentury Roskosmos vyhrožuje Americe: „Mezinárodní vesmírná stanice vám spadne na hlavu!“
Je pravděpodobné, že Zelenskyj s Muskem probírali možnou spolupráci na výrobě či vývoji nosných raket. Otázkou je, v jakém stavu po válce Ukrajina a její infrastruktura bude. Případná spolupráce na dobývání vesmíru totiž nepochybně jen tak brzy nezačne. Na závěr hovoru Zelenskyj s úsměvem na tváři pozval Elona Muska na Ukrajinu. Samozřejmě až po konci války.
#Zelenskyy invites #ElonMusk to #Ukraine after #UkraineRussianWar ends pic.twitter.com/BbFCJ5WdCE
— El Professor 🇺🇦🇪🇺🇮🇪🇬🇧 (@Feedo1901) March 6, 2022