Jak zlepšit signál WiFi? Jak vytěžit ze své bezdrátové sítě maximum a kam umístit WiFi router, aby co nejlépe pokryl signálem celý byt či dům? Připravili jsme pro vás funkční návod, který vám pomůže snadno zlepšit WiFi signál a zvýšit dosah WiFi i u vás doma. Řekneme si také, jak vybrat WiFi router a neutratit tisíce.
Vlastní bezdrátovou síť dnes provozuje čím dál větší počet domácností. Často se ale stává, že jsou uživatelé nespokojeni s kvalitou signálu i přes fakt, že si koupili dostatečně výkonná zařízení. Jak je to možné?
Poskytovatelé připojení internet dostanou k vám domů, krabičku vám nainstalují, ale je prakticky jen a jen na vás, kam ji umístíte. A právě jedním z nejčastějších problémů, který lze velmi snadno vyřešit, je špatné umístění vysílače WiFi. Máme pro vás několik tipů, kam WiFi router správně umístit a jak vybrat vhodný model pro vaši domácnost.
- Kam umístit WiFi router pro co nejlepší pokrytí prostoru signálem?
- 1. WiFi router umístěte do středu místnosti/bytu/domu
- 2. Sílu WiFi signálu ovlivňuje lepší umístění routeru, na zem nepatří
- 3. Signál WiFi může rušit okolní elektronika a spotřebiče
- 4. Pozor na akvária, kov a tlusté zdi, blokují signál
- 5. Pro lepší signál využijte 2.4GHz i 5GHz WiFi
- 6. Zesilovač WiFi pomůže v místech se slabým signálem
- Jak vybrat WiFi router? Nevybírejte nejlevnější zařízení. Jaké parametry sledovat?
Kam umístit WiFi router pro co nejlepší pokrytí prostoru signálem?
Vysílací prvky WiFi sítě nelze bez rozmyslu umístit do rohu místnosti a předpokládat kvalitní pokrytí signálem po celém domě či bytě. Právě ono umístění je totiž velmi důležité. Kam tedy router umístit a kam naopak ne?
1. WiFi router umístěte do středu místnosti/bytu/domu
Podle rozlohy plochy a rozložení místností, které chcete pokrýt, je třeba vhodně umístit router či dokonce vícero zařízení. Obecně platí, že byste se měli snažit WiFi router umístit do středu dané lokality. Uprostřed domu, bytu, místnosti apod. je obecně lepší volba než na jednom či druhém konci.
V opačném případě budete muset sáhnout po zesilovači signálu, který funguje jednoduše. Krabičku připojíte k vaší stávající síti a ona díky silnější anténě vytvoří v místě se slabým signálem přístupový bod se signálem silnějším. Cena WiFi zesilovače se běžně pohybuje kolem 500 – 3 000 Kč. Pokud je signál doopravdy slabý, volte modely v ceně kolem 1 500 Kč.
2. Sílu WiFi signálu ovlivňuje lepší umístění routeru, na zem nepatří
Pokud je to možné, umístěte router na nábytek tak, aby byl co nejvíce v prostoru. Případně uchyťte router na zeď přibližně do výšky očí. Jak můžete vidět na obrázku níže v kapitole o výběru routeru, signál WiFi se šíří ve tvaru kuželu a jakákoliv překážka má na jeho kvalitu vliv. Ideální je samozřejmě přímá viditelnost mezi vysílačem a přijímačem (např. routerem a notebookem), nebo přinejmenším snaha se jí přiblížit.
3. Signál WiFi může rušit okolní elektronika a spotřebiče
Přímo vedle vysílače by neměly být televizory, reproduktory, ledničky apod. To platí i o mikrovlnkách a další elektronice, která je častým zdrojem rušení. Pokud tedy leží váš router, podobně jako u tisíců domácností, kdesi za televizorem, zkuste jej přemístit o kus dál. Jednoduše tak, aby nebyl v jeho zákrytu.
4. Pozor na akvária, kov a tlusté zdi, blokují signál
Rádiový signál je, podobně jako světlo, různými povrchy odrážen a pohlcován. Jakákoliv překážka mezi vysílačem a přijímačem tak způsobí zhoršení kvality přenosu. Neznamená to, že mezi nimi překážky být nesmí, ale především umístění routeru by mělo být takové, aby v jeho blízkosti podobné překážky nebyly.
Signál se šíří velmi špatně např. ve vodě, takže umístění routeru vedle velkého akvária může spolehlivě odstínit většinu signálu. Podobně to platí o kovových předmětech (např. zrcadlech) a tlustých stěnách. Je proto vhodné vzít při plánování umístění routeru v úvahu rozložení domácnosti, tloušťku stěn apod.
5. Pro lepší signál využijte 2.4GHz i 5GHz WiFi
Pokud vlastníte moderní WiFi router s podporou 2.4 a 5GHz sítí, máte často na výběr možnost volby, ve kterém režimu poběží. Pokud v domácnosti využíváte starší notebooky a jinou elektroniku s WiFi, zvolte ideálně 2.4 GHz pásmo. 5GHz WiFi je sice potenciálně rychlejší, ale ne všechna zařízení starší několika let ji podporují. Mohlo by se tak stát, že dané zařízení síť vůbec neuvidí.
2.4GHz WiFi má obecně lepší dosah. Pokud je tedy vaším cílem zlepšit dosah sítě, určitě byste měli mít síť buďto v 2,4GHz módu, nebo v duálním módu společně s 5GHz WiFi. Chytřejší zařízení navíc dokáží frekvence kombinovat a připojení k internetu tak na nich běží rychleji a stabilněji.
„Vhodné je, pokud to daný router umožňuje, zapnout v nastavení provoz 2.4 i 5GHz sítě zároveň. Budete tak připraveni na veškerá zařízení, která se u vás v domácnosti mohou vyskytnou,“ radí odborník Pavel Ježdík z Eurosignalu.
6. Zesilovač WiFi pomůže v místech se slabým signálem
Nejrůznějších zesilovačů WiFi pro zesílení WiFi signálu (tzv. WiFi repeater či wifi extender), je na trhu spousta. Dosáhnout zesílení signálu WiFi sítě je díky nim jednoduché. Jedná se však už o krok, kdy budete muset sáhnout do peněženky a nějakou tu kačku vydat. Cena za rozumná zařízení začíná kolem 700 Kč. Důležité je při nákupu koukat ve vyhledávačích na recenze konkrétního produktu a vybírat dle svých cenových možností. Podobně jako u routeru, ani zde se nevyplatí šetřit. Raději investujte několik stovek navíc, pokud víte, že má zařízení lepší hodnocení. Ušetříte si spoustu stresu a chvil s nekvalitním připojením.
Většina repeaterů má jednoduché nastavení, kdy skrze telefon či jiný počítač vyberete, jakou WiFi síť chcete zesílit, zadáte její heslo a během několika minut se můžete radovat z lepšího signálu. Nové modely lze dokonce zrychleně párovat tlačítkem WPS. Takto „zesílená“ WiFi, nebo spíše rozšířená WiFi, mívá nepatrně větší odezvu, ale pro většinu běžných situací to příliš nevadí. Vadit by to však mohlo hráčům online her. I proto je lepší volit dobré umístění routeru a stejných pravidel se držet při umístění zesilovačů WiFi.
Kam umístit WiFi zesilovač? Zesilovač by měl být ideálně v místě, kde je ještě rozumný signál původní WiFi tak, aby jej mohl poslat dál k cílovému zařízení. Určitě se nesnažte dát zesilovač co nejdále od routeru.
Jak vybrat WiFi router? Nevybírejte nejlevnější zařízení. Jaké parametry sledovat?
Většina českých domácností platí měsíčně kolem 500 Kč za internetové připojení, ale když přijde na výběr hardwaru, snaží se ušetřit každou korunu. Jsou to ale často ona levná zařízení, kvůli kterým jsou následně uživatelé nespokojeni se svým připojením. Jaké parametry při výběru sledovat?
1. 802.11 a/b/g/n/ac – co to znamená a po čem koukat?
U routerů dostupných na trhu si lze všimnout označení ve stylu „802.11 a/b/g/n/ac“. WiFi routery totiž pracují s různými standardy pro lokální bezdrátové sítě a výrobce písmeny dává najevo jejich podporu.
Standard | Rok vydání | Pásmo (GHz) | Rychlost (Mbit/s) |
---|---|---|---|
původní IEEE 802.11 | 1997 | 2,4 | 2 |
IEEE 802.11a | 1999 | 5 | 54 |
IEEE 802.11b | 1999 | 2,4 | 11 |
IEEE 802.11g | 2003 | 2,4 | 54 |
IEEE 802.11n | 2009 | 2,4 nebo 5 | 600 |
IEEE 802.11y | 2008 | 3,7 | 54 |
IEEE 802.11ac | 2013 | 2,4 a 5 | 1000 |
IEEE 802.11ad | 2012 | 2,4 , 5 a 60 | 7000 |
Běžně dostupné jsou dnes levné modely, které nabízí standardy b/g/n. Vzhledem ke klesajícím cenám však doporučujeme koukat rovnou po modelech s podporou a/b/g/n/ac. Ty díky standardu 802.11 ac nabízí teoretické rychlosti až 1 Gbit/s oproti 300 Mbit/s u starších verzí.
Podporu novějších standardů oceníte nejen v budoucnu při nákupu nových počítačů a dalších mobilních zařízení, ale i při náročnějším síťovém provozu.
2. Síla WiFi, dBi a počet antén
Při komunikaci jednotlivých zařízení dochází k nejrůznějším odrazům signálu. Právě větší počet antén je jedním z faktorů, který může rychlost a stabilitu připojení zlepšit. Standardem jsou dnes dvě a více antén.
Udávaný zisk antén (nepřesně označován jako „výkon“) by mohl navodit pocit, že čím větší a silnější anténa u domácího routeru je, tím lepší bude výsledný signál. Pravda je to jen částečně. Hodně také záleží na směru antény. Zisk totiž neurčuje oblast pokrytí, ale jeho dosah, viz obrázek níže. Signál se šíří v jakýchsi kuželech a ty se liší právě podle zisku antény.
Platí, že čím větší má anténa zisk (dBi), tím více je anténa směrová a naopak. V praxi tedy větší anténa pokryje užší plochu na delší vzdálenost, menší poté širší prostor kolem sebe na kratší vzdálenost.
3. Jak správně nastavit a nasměrovat WiFi anténu?
Pokud byste se například rozhodli, že chcete z jednoho routeru pokrýt více pater, lze doporučit nasměrování antén na routeru vůči sobě v úhlu 45 °. Jedna tak bude kolmo k prostoru do kterého vysílá a druhá rovnoběžně se stropem, skrze který signál bude mířit do patra. Stále však platí, že jakákoliv zeď či strop výrazně snižuje kvalitu signálu a lze tak doporučit umístění routeru do každého patra domu (mezi routery doporučujeme využít kabely).
4. Počet a rychlost LAN konektorů
Kabelové připojení má stále své pevné místo u mnohých zařízení, např. síťových úložišť NAS či stolních počítačů a proto je třeba sledovat i rychlost a počet LAN konektorů routeru. Jejich počet závisí na potřebách každého uživatele. Běžně se na zařízeních nachází čtveřice zástrček, což je pro většinu uživatelů dostačující počet. Jeden LAN port je však pro budoucí rozšiřování sítě málo. Rychlost LAN portů bývá 100, nebo 1 000 Mbit/s. Zde doporučujeme volit rychlejší modely.
Rada na závěr? Při výběru elektroniky sledujte a vyhledávejte recenze v technologických magazínech, které vám nabídnou detailní informace o daném produktu včetně jeho výhod a nedostatků.
Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:
Dobrý den.
V odstavci „3.Jak natočit anténu správně?“ Je uhel 90° a ne 45° – nebo se pletu…?
Ano, pochopitelně jde o úhel 90°. U antén se to nazývá polarizace. Na tom obrázku v odst. 3. má levá anténa routeru polarizaci vertikální a pravá polarizaci horizontální. Mají-li anténa routeru i anténa připojeného zařízení shodnou polarizaci, je spojení kvalitnější, než když jsou polarizace antén odlišné.
Jak vysoká rychlost by měla být u WiFi repeaterů? Ty nejlevnější mají totiž úplně bídnou rychlost. Trochu jsem z toho z oufalý. Podle tohoto srovnání (smazáno) vychází TP-LINK RE360 docela dobře. Lepší jak ty nejlevnější modely.
Ano, čistě bezdrátové repeatery mají bídnou rychlost a to z prostého důvodu. Pokud vezmeme třeba standard 802.11g, který má přenosovou rychlost 54 Mbit/s, u repeateru je to polovina, protože polovina jde na komunikaci s „hlavním“ routerem a druhá a s koncovým zatížením, zjednodušeně řečeno. Tedy 27 Mbit/s což je 3,4… Číst více »