10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Vojenský průmysl se vyvíjí skutečně tryskovým tempem, a každý rok se jednotliví výrobci armádní techniky předhánějí v tom, kdo světu představí ten nejpokročilejší stroj. Tyto tržní závody ve zbrojení pak probíhají i na poli letecké techniky. Jaké bojové letouny jsou aktuálně na vrcholu tohoto zbrojního řetězce? A kam se v žebříčku řadí stíhačky F-35, které možná v budoucnu posílí Armádu ČR?

Jedním z největších témat týkajících se české armády se za poslední rok bezpochyby stal nákup 24 kusů bojových letounů F-35, které mají pro naše vojsko dodat Spojené státy americké. Zatímco ze strany USA uzavření několikaletého kontraktu s celkovou cenou přesahující 120 miliard korun již nic nebrání, česká vláda celou situaci stále projednává. Je však zřejmé, že v kontextu vývoje politické mapy v nedávné době je na místě toto posílení letecké podpory Armády ČR přinejmenším zvažovat.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Stíhací letouny se neustále vyvíjí. Nejmodernější 5. generace strojů již disponuje například pokročilými stealth technologiemi. Zdroj: Pixabay

Stamiliardový nákup stíhaček F-35 pochopitelně rozdělil národ na dva tábory. Ze strany kritiků pak nejčastěji zaznívají argumenty o tom, že letouny disponují až příliš pokročilými technologiemi a funkcemi, které jsou nad rámec potřeb české armády. Abyste si udělali lepší obrázek o tom, jak si na tom stíhačky F-35 stojí v porovnání s konkurencí, připravili jsme si pro vás srovnání deseti nejlepších bojových letounů roku 2023, vybraných podle prestižního deníku AeroTime zaměřeného na nejnovější zprávy ze světa letectví.

10. Suchoj Su-35S

Historie společnosti KnAAPO, která stojí za výrobou bojových letounů Suchoj, se dá vystopovat až do roku 1934. Model Suchoj Su-27 se pak v 70. letech minulého století stal chloubou sovětského průmyslu. Od té doby se jeho konstrukce neustále vyvíjí až do podoby stíhačky Su-35S, která patří k nejnovějším počinům z dílny KnAAPO. Díky vektorovým tryskám umožňujícím pohyb prakticky do každého směru disponuje tento letoun vysokou mobilitou. V současné době tyto stíhačky Rusko distribuuje zejména svým politickým přátelům. Z letounů Su-35S se tak letos nejspíš bude těšit například Irán, který jejich pořízení aktuálně chystá.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Stíhací letoun Suchoj Su-35S na archivním snímku. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

9. Dassault F-4 Rafale

Z Francie pochází aktuálně nejmodernější letoun výrobce Dassault, model F-4 s označením Rafale. I tato stíhačka klade velký důraz na manévrovatelnost, a to zejména v nižších letových hladinách. Oproti předchozí generaci se stroj dočkal zejména pokročilejších komunikačních nástrojů. Přesto však na rozdíl od řady jiných letadel z tohoto žebříčku však F-4 nedisponuje stealth technologií, a řadí se tak spíše mezi tradičnější letouny, které můžeme znát z minulých let.

8. Eurofighter Typhoon

Typhoon tvoří nedílnou součást letky NATO a nachází své uplatnění v rámci EU i mimo Evropu. Model je výsledkem společného snažení designérů z celé řady evropských zemí, a i jeho jednotlivé součástky se pak vyrábí hned v několika státech. Ani v tomto případě nenajdeme ve výbavě žádnou stealth technologii, což však odpovídá využití letounu – v rámci NATO má totiž sloužit jako letecká policie, a nikoliv k větším taktickým manévrům. Typhoon je pak uzpůsoben k reakcím na mluvené povely, takže zjednodušeně řečeno využívat podobně jako některý z hlasových asistentů v chytrých domácnostech. V rámci EU se pak prodává za zhruba třetinovou cenu než do zbytku světa, což může být pro mnohé členské země velkou výhodou.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Eurofighter Typhoon slouží mimo jiné v rámci letecké obrany NATO. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

7. Boeing F-15EX Eagle II

Nejnovější přírůstek do amerického letectva je pomyslným vrcholem armádní výroby společnosti Boeing. Letouny F-15EX zatím nebyly podle dostupných zpráv sestřeleny v boji, přestože samy již vyřadily přes sto nepřátelských strojů. Největší úspěchy slaví Eagle II ve výbavě izraelských leteckých sil. Původní model F-15 byl rozšířen o nové raketové stanice, vylepšené palubní počítače či ovládací systém fly-by-wire. F-15EX dosahuje maximální rychlosti úctyhodných 2,5 Machu a je tak nejrychlejším stíhacím letounem, který je v současnosti v provozu. Díky tomuto výkonu i špičkové výbavě je pak určen pro ostré konflikty ve vzduchu či v případě bleskových úderů vzduch- země.

6. Sheyang FC-31 Gyrfalcon

Čínský projekt Shenyang FC-31 Gyrfalcon byl původně veřejnosti představen před více než deseti lety. Teprve letos se však konečně chýlí k samotné realizaci. S ohledem na svou zemi původu jsou detaily o tomto stroji poměrně pečlivě střeženy, přesto však lze z dostupných snímků usuzovat, že Čína do své nejnovější stíhačky investovala spoustu času i zdrojů. Letoun Gyrfalcon se tak již nyní právem řadí do nejlepších bojových letadel tohoto roku.

5. Suchoj Su-57

Rusko představilo prototyp letounu Su-57 jako odpověď na americký F-35. Stroj je tak prvním zařízením ruské výroby disponujícím technologií stealth.  Navíc dokáže i při maximální rychlosti útočit hned na několik cílů najednou. V současné době slouží tyto stroje zejména ruské armádě, přičemž své uplatnění nachází nejen v rámci letectva, ale i u námořnictva. Přestože je jeho hlavním účelem ničení nepřátelských stíhaček, dokáže stejně efektivně ničit i pozemní či námořní cíle.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Suchoj Su-57 v současné době aktivně využívá ruská armáda. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

4. KAI KF-21 Boramae

Letoun Boramae vznikl ve spolupráci Jižní Koreje a Indonésie a jeho hlavním úkolem je demonstrovat, že i tyto země dokáží produkovat vysoce kvalitní a technologicky pokročilou vojenskou techniku. Na poli nasazení v akci je KF-21 zatím nováčkem. Svůj první let absolvoval prototyp teprve loni, sériová výroba je plánovaná nejdříve na rok 2026. Stíhačka se však stále vyvíjí a dostává nová a nová vylepšení. Právem se tak řadí mezi letouny 5. generace, které jsou tím nejlepším, co dnešní technologické možnosti armádě nabízí.

3. Lockheed Martin F-22 Raptor

Stíhačka F-22 Raptor se poprvé vznesla do vzduchu téměř před 26 lety. Přesto se i v roce 2023 řadí na přední příčky amerického letectva. Disponuje vektorováním tahu, které z něj činí neuvěřitelně obratný letoun. Ani po stránce rychlosti se F-22 se svými 2,25 Machy rozhodně nemá za co stydět. Ve službách USA se tak tyto letadla nejčastěji účastní konfliktů vzduch-vzduch jeden na jednoho. Stejně jako F-35 Lightning II je i F-22 vybaven pokročilým systémem rozšířené reality pro vidění pilotů. S ohledem na technické vybavení pak jde o jeden z nejdražších stíhacích letounů současnosti.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Letouny F-22 Raptor brázdí oblohu již bezmála 30 let. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

2. Chengdu J-20 Mighty Dragon

Chengdu J-20 je jedním z mála letounů 5. generace v aktivní službě. Jde o vlajkovou loď čínských stíhaček, díky čemuž si stroj vydobyl také své označení Mighty Dragon. Jde o jednomístný dvoumotorový stealth stíhací letoun, který disponuje kombinaci několika druhů raketových střel. Letadlo je mimo jiné vybaveno raketami vzduch-země a laserem naváděnými pumami, které se používají pro skryté bombardovací nálety. Chengdu J-20 tak svůj úkol v podobě obrany Číny před případnými útoky zvenčí plní skutečně na výbornou.

1. Lockheed Martin F-35 Lightning II

Stíhačka F-35 Lightning II je dnes považována za jeden z nejmodernějších bojových letounů současnosti. Kromě samotné konstrukce a blyštivému povrchu pak stroj disponuje pokročilými technologiemi výrazně snižujícími jeho pozorovatelnost a možnost odhalení. F-35 tak umí útočit rychle a nebezpečně, aniž by nepřítel dokázal cokoliv tušit. Je vyráběn v několika provedeních, přičemž některé varianty jsou lépe uzpůsobeny pro vertikální vzlet, který je taktickou výhodnou například v hůře přístupných oblastech či v městské zástavbě.

Obrázek: 10 nejlepších stíhaček roku 2023. Jak si stojí F-35, po kterých pokukuje Česká republika?

Stane se stíhačka F-35 výbavou české armády? Politici snad defititivně rozhodnou již na podzim. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Po stránce rychlosti nejde s hodnotou 1,6 Machu o žádného závodníka, F-35 však tyto vlastnosti kompenzuje právě stealth technologiemi a také velkými doletovými vzdálenostmi. Piloti jsou pak vybaveni přilbovým zobrazovacím systémem, který umožňuje mimo jiné 360stupňovou viditelnost. V případě, že tak tyto letouny posílí vybavení naší armády, půjde bezpochyby o velkou strategickou výhodu, která zajistí České republice přední pozici v rámci vzdušné obrany nejen z pohledu Evropské unie, a i z globální perspektivy.

Jejich pořízení ze strany České republiky je zatím nejisté. Ve hře jsou také švédské Gripeny, které jsou levnější a nebudou vyžadovat tak rozsáhlé náklady na údržbu a infrastrukturu. Bude zajímavé sledovat, pro jaké modely se nakonec armáda rozhodne. Proti technologicky vyspělým F-35 hraje vedle vysoké ceny také fakt, že jejich dodání do roku 2030 pravděpodobně Lockheed Martin nestihne.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník

Je jedno pro které letouny se Č.A. rozhodne, protože při příští plánované válce stejně dostane od Rusů přes držku.

Dundik

Zazvonil zvonec a pohádky je konec

Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?