2021: Rok kybernetických útoků? Hackerům se zločin vyplácí

Ransomwarové kampaně minulého roku mluví samy za sebe – během pandemie ale ještě nemusely dosáhnout vrcholu.

Kybernetické útoky se rychle staly běžnou součástí repertoáru běžných digitálních kriminálníků, státem podporovaných hackerských skupin i vojenského úsilí států. Stali jsme se svědky ransomwarových útoků na nemocnice, které i vyústily ve ztrátu lidského života. Izrael na kybernetický útok zareagoval útokem raketovým a kritická infrastruktura spolu s klíčovým průmyslem jsou pod hrozbou vyřazení systémů, nebo častěji zašifrování dat, každý den.

Obrázek: 2021: Rok kybernetických útoků? Hackerům se zločin vyplácí

Zločinná digitální činnost stojí miliony, a to jak soukromý sektor, tak ten veřejný a leckdy také státní orgány. Na ochranné prostředky se vynakládají obrovské finanční prostředky a zkušení kybernetičtí odborníci patří mezi nejlépe placené jedince na světě.

Má to svůj důvod: Svět je na technologiích ve značné míře závislý. Digitální technologie pohání ekonomiku, státní aparát a často i naše osobní životy.

Digitální svět zločinu

Tím pádem také představují velmi lákavý a výdělečný cíl pro každého, kdo těmto technologiím dobře rozumí z technického hlediska. Ale nejen to – stále častějším způsobem „hackování“ systémů není skutečné prolomení bezpečnosti, neboť to místy hraničí s nemožným, ale pokročilé sociální inženýrství. Metody jako spearphishing nebo komplexní škodlivé e-maily využívající zranitelnosti podnikového softwaru jsou dnes již hlavním nástrojem digitálních podvodníků.

Cílem bývá nahrání ransomwaru do sítě; čím šířeji, tím lépe. Firmy, které se pak stávají terčem vydírání, leckdy zaplatí, a to částky, které se už podvodníkům vyplatí. Někdy klíč k odšifrování dat dostanou, jindy ne, ale firmy to raději riskují. Nedostatečné zálohy, citlivá data nebo rychlé odblokování systému je hlavním cílem; když stojí práce, přicházejí společnosti leckdy o miliony.

Obrázek: 2021: Rok kybernetických útoků? Hackerům se zločin vyplácí

Koordinované útoky, rozšířený darkweb, prodeje hesel a přístupových údajů, krádeže identity: S tím vším se firmy musejí potýkat, a lze předpokládat, že se to v letošním roce ještě podstatně zhorší.

Dobrou zprávou je snad jen to, že bezpečnost firmy obecně nezanedbávají a ve výdajích je kybernetické zabezpečení jednou z důležitějších položek. Problémem je nedostatek zaměstnanců, to se však v příštích letech rovněž změní jen velmi těžko.

Komentář

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu