Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?

Velmi silné bouřky doprovázené krupobitím a blesky mohou způsobit nevratné poškození majetku, drobné elektroniky i domácích spotřebičů. Jak ochránit elektroniku před poškozením bleskem?

Aktualizace výstrahy ČHMÚ varuje před velmi silnými bouřkami, které zasáhnou Českou republiku. V pátek se očekávají teploty přesahující 31 °C, které ukončí studená fronta přicházející od západu. Bouřky s blesky, doprovázené přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem, mohou způsobit lokální zatopení a rychlé rozvodnění menších toků. Je proto důležité připravit se a ochránit svou elektroniku před potenciálním poškozením.

Největším rizikem pro elektroniku jsou blesky. Blesk je se chová jako vysokofrekvenční proud a má vliv na veškerá elektrická zařízení, nejen v blízkosti bouřky, ale i ve střední vzdálenosti. Přepěťový impuls způsobený bleskem může poškodit či zničit spotřebiče v okruhu několika kilometrů a způsobit zničit spotřebiče a elektroniku napájenou elektřinou i na velké vzdálenosti.

Co při bouřce hrozí? Přímý úder blesku i přepětí v síti

Přímý úder blesku do domu je sice vzácný, ale jeho následky mohou být katastrofální. Blesk může způsobit okamžité a rozsáhlé poškození elektronických zařízení, které jsou připojené do elektrické sítě. Přímý úder blesku může zničit domácí spotřebiče, počítače, televizory a další drahá zařízení během zlomku sekundy. Může také způsobit požár a další problémy.

Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?

Česko zasáhnou silné bouřky. Mohou být mj. ohrožením pro vaši elektroniku. Foto: Freepik

Bouřky často způsobují přepětí v elektrické síti. Blesk, který udeří do elektrického vedení nebo v jeho blízkosti, může vyslat nárazový proud do domácí elektrické sítě. Tento proud může vypálit pojistky, poškodit napájecí zdroje a v nejhorším případě úplně zničit připojená elektronická zařízení. Přepětí může nastat i na vzdálenost několika kilometrů od místa úderu blesku.

Jak se proti nim chránit. Odpojte elektroniku a používejte přepěťovou ochranu

Nejjednodušším a nejúčinnějším opatřením je odpojení elektroniky z elektrické sítě. Zapomínat byste neměli na anténní kabely od TV a internetu. Před a během silné bouřky odpojte všechny citlivé spotřebiče, jako jsou počítače, televizory, herní konzole a domácí spotřebiče. Odpojením zařízení nejen chráníte elektroniku před přepětím, ale také eliminujete riziko poškození způsobeného přímým úderem blesku.

Hasičský záchranný sbor ČR doporučuje odpojit anténní přípojku od televize, telefonní linku od modemu počítače a další připojení, aby nedošlo k poškození nebo zničení spotřebičů. Samotné vypnutí vypínače či jističe nestačí, je nutné zařízení úplně odpojit.

Použití přepěťové ochrany

Přepěťové ochrany fungují jako bariéra mezi vašimi zařízeními a přepětím v elektrické síti. Existuje několik typů přepěťových ochran, které můžete použít v domácnosti:

  • Zásuvky s přepěťovou ochranou: Zásuvky s integrovanou ochranou poskytují základní ochranu proti přepětí a jsou snadno dostupné.
  • Adaptéry s přepěťovou ochranou: Kabely, prodlužky a adaptéry s přepěťovou ochranou dokáží ochránit připojenou elekroniku i před přímým zásahem bleskem. Je však třeba sledovat stupně ochrany. Základní ochranu sice nabídne kde kdo, lepší ochranu však má až
  • Celkové ochrany pro domácnosti: Řešení, které chrání celou elektrickou instalaci v domě. Instalaci narychlo neprovedete, ale pokud to s ochranou myslíte vážně a máte doma spoustu drahé elektroniky, může jít o řešení.

Když blesk zasáhne budovu s hromosvodem, proud je sveden do země, ale přepětí se může šířit po elektrické instalaci, což může poškodit elektroinstalaci a spotřebiče. Přímý zásah bleskem nebo úder do venkovního elektrického vedení může způsobit poškození domu i zranění. K ochraně před těmito riziky se používají přepěťové ochrany typu T1 a T2, případně jejich kombinace T1+T2. Přepěťová ochrana do zásuvky (typ T3) je užitečná, ale nestačí sama o sobě. Je to poslední stupeň ochrany, který musí být doplněn hlavní přepěťovou ochranou v rozvodnici (typ T2), aby byla účinná.

Ochrana routerů a TV

Internetové modemy a routery, stejně jako TV antény, jsou také ohroženy. Doporučuje se routery a modemy odpojit od elektrické sítě i telefonní linky nebo kabelového připojení. Pokud nechcete zůstat offline, použijte speciální přepěťové ochrany navržené pro telekomunikační zařízení.

Pomůže i UPS s ochranou

Další možností je pořízení UPS, kterou oceníte i v případě výpadku proudu. Nepřerušitelný zdroj napájení (UPS) je zařízení, které poskytuje záložní energii v případě výpadku proudu a chrání proti přepětí. Zařízení je ideální pro ochranu citlivých zařízení, jako jsou počítače, kamery a domácí servery. UPS zajišťuje, že vaše zařízení budou i nadále fungovat během krátkodobého výpadku proudu, což vám dává čas na bezpečné vypnutí nebo uložení rozpracované práce.

Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?

Dnešní bouřky budou nezvykle silné. Je proto dobré dbát zvýšené pozornosti a vyhnout se ideálně pobytu venku i cestování autem. Foto: Freepik

Řada uživatelů již doma používá přepěťové zásuvky a adaptéry, které jsou snadno použitelné (stačí je zapojit do stávajících zásuvek) poskytují ochranu proti přepětí. Fungují tak, že absorbují nárazový proud a chrání připojené spotřebiče před poškozením. Jsou ideální pro ochranu běžné elektroniky, jako jsou televizory, herní konzole a domácí spotřebiče.

Jak rychle ochránit elektroniku před zničením

  • Odpojte elektroniku ze zásuvek: Před silnou bouřkou doprovázenou blesky odpojte všechny citlivé spotřebiče z elektrické sítě, od antén a přípojek internetu.
  • Použijte přepěťovou ochranu: Investujte do kvalitních přepěťových ochran pro zásuvky a antény.
  • Zvažte UPS: Pokud máte doma citlivé elektronické zařízení, zvažte investici do UPS s ochranou.
  • Kontrolujte počasí: Sledujte aktuální předpovědi počasí a výstrahy ČHMÚ, abyste byli připraveni na přicházející bouřky.

Dodržováním těchto jednoduchých kroků můžete výrazně snížit riziko poškození vaší elektroniky během bouřky. Je ale samozřejmé, že neustálé odpojování elektroniky před bouřkou není žádná zábava a ne každý spotřebič je možné odpojit na delší dobu. Ideálním řešením je podle českých hasičů prevence v podobě dobře udržované hromosvodné soustavy, pravidelné revize elektrických rozvodů a v případě možnosti pořízení ochrany rozvodů v domácnosti.

Zdroje: HZS ČR, GEElfi

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Návrat k plachetnicím: Britské firmy chtějí snížit uhlíkovou stopu lodní dopravy
Návrat k plachetnicím: Britské firmy chtějí snížit uhlíkovou stopu lodní dopravy
Obrázek: Tesla ukázala bezdrátové nabíjení pro Robotaxi s překvapivou účinností
Tesla ukázala bezdrátové nabíjení pro Robotaxi s překvapivou účinností
Obrázek: Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Obrázek: Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít