Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Jak vybrat elektrickou koloběžku? Ideální stroj bude pro každého z nás vypadat jinak. Chcete jezdit v terénu? Nebo se jen dopravovat po městě do práce? Máte velký rozpočet, nebo chcete za každou cenu šetřit? Otázek je mnoho. I proto jsme připravili detailního průvodce, který vám pomůže se na trhu s koloběžkami zorientovat.

Elektrické koloběžky získávají na popularitě. Jsou poměrně skladné, jízda na nich je zábavná a ve městě dokáží být nejrychlejším a nejlevnějším způsobem dopravy. Výběr té správné je však kvůli rostoucí nabídce produktů náročný. Podle čeho vybírat?

1. Dojezd

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru elektrické koloběžky je dojezd – jak daleko může koloběžka jet na jedno nabití. Výdrž baterie se liší podle modelu a přítomné baterie, ale záleží také na vaší váze, stylu jízdy a terénu.

Pozor na hodnocení velikosti baterie koloběžky podle kapacity baterie udávané v Ah (ampérhodiny). Daná hodnota totiž není kompletní, pokud neznáte také napětí baterie udávané ve voltech. Po vynásobení kapacity (Ah) a napětí (V) získáte hodnotu, kterou lze skutečně poměřovat. Watthodiny (Wh), které takto vypočítáte, ukazují, jaký výkon ve wattech dokáže baterie podávat a po jak dlouhou dobu.

I levné koloběžky dnes běžně nabízí dojezd přes 20 km na jedno nabití. Pro pohodlnost lze však doporučit spíše modely, které dokáží ujet kolem 50 km. Nebudete je muset často nabíjet a životnost baterie se prodlouží.

Jaké modely vybírat pro co nejlepší dojezd? 

Mosphera (300 km): Pokud nejste limitováni rozpočtem, můžete si dopřát elektrickou koloběžku Mosphera, která byla původně vyrobena pro armádu. V nejvyšší konfiguraci ujede až 300 km a bez problémů dosáhne rychlosti 100 km/h. Svezení je to fantastické, ale vysoká je také cena, která přesahuje 300 000 Kč.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Mosphera nabízí perfektní jízdní vlastnosti do terénu. Jde o unikát, který v nejvyšší konfiguraci dokáže ujet až 300 km. Foto: Se souhlasem evozidla.com

Teverun Fighter Supreme 7260R (200 km): Na českém trhu nová značka Teverun nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Nejvyšší model dokáže ujet 200 km a hnát se na něm můžete rychlostí až 120 km/h. Za 100 000 Kč je o poznání dostupnější než Mosphera a zároveň v řadě ohledů praktičtější.

Vsett 11+ (110 km):  Za o poznání rozumnější peníze můžete mít prémiový model od Vsettu. Ten ujede až 110 km na jediné nabití a při maximální rychlosti 85 km/h jde o parádní koloběžku pro náročné. To vše při ceně 80 000 Kč.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Vsett 10+ je překvapivě rychlá koloběžka, která nabízí ideální poměr ceny a výkonu. Foto: Redakce inSmart.cz

Výše zmíněné jsou prémiové kusy, které ocení jen ti, kteří chtějí maximální dojezd a mají velký rozpočet. Pokud vám však stačí i tak nadstandardní dojezd kolem 90 km, můžeme směle doporučit model Vsett 10+, který nedávno prošel naším redakčním testem a obstál na výbornou.

2. Maximální rychlost a výkon

Dále zvažte maximální rychlost, kterou koloběžka může dosáhnout. Na trhu existují modely, které dosáhnou sotva 25 km/h ale i modely s rychlostmi přes 100 km/h. Pokud má jít o vaši první elektrickou koloběžku, raději sáhněte po modelu s rozumným výkonem a maximálními rychlostmi do 40 km/h. I taková rychlost totiž na elektrické koloběžce působí jako její dvojnásobek v automobilu.

Pozor na uváděný výkon u elektrických koloběžek. Např. značka Dualtron uvádí pouze krátkodobý špičkový výkon. Jiné značky jako Vsett nebo Teverun uvádějí jak nominální – reálný/běžný, tak i špičkový výkon, kterého koloběžka dosáhne pouze na pár sekund a při plně nabité baterii. Ideálně se vždy snažte zjistit obě hodnoty.

Rychlost a dojezd se bude hodně odvíjet od toho, jaký jste řidič a kolik vážíte. Pokud máte do 70 kg, většina koloběžek s vámi dosáhne udávaných dojezdů a rychlostí. Pokud se blížíte 100 kg a více, počítejte s o něco nižšími rychlostmi a dojezdem.

Jakou elektrickou koloběžky vybrat s ohledem na maximální rychlost?

Teverun Fighter Supreme (100 km/h): Teverun ukazuje, že extrémně rychlá a dobře vybavená koloběžka nemusí stát přes 100 000 Kč. Na jedno nabití ujede až 120 km a potěší kvalitními brzdami a velkým displejem. Po spárování s telefonem navíc můžete nastavovat hodnoty a sledovat stav koloběžky přímo ve vašem telefonu.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Teverun Fighter Supreme je rychlý a dojede daleko. Foto: Se souhlasem evozidla.com

Nami Burn-e 2 (100 km/h): Na první pohled drsná koloběžka s minimalistickým industriálním vzhledem jede rychlostí až 100 km/h a ujede až 80 km na jediné nabití. Potěší kvalitními hydraulickými brzdami značky Nutt a 11″ koly pro pohodlnou jízdu po náročnějším terénu.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Nami Burn-e 2 se hodí do náročnějšího terénu i pro svižnou jízdu po hladkém povrchu. Foto: Se souhlasem evozidla.com

Teverun Fighter Eleven+ (85 km/h): Dva motory, každý o výkonu 1 600 W se starají o maximální rychlost až 85 km/h. Dojezd 120 km umožní jízdu bez stresu z častého nabíjení a 5A nabíječka se postará o rychlé nabití baterie na další jízdu.

3. Velikost a hmotnost

Pokud potřebujete koloběžku častěji přenášet (například do autobusu nebo vlaku), bude pro vás ideální lehký model, který se snadno skládá. Např. v pražských tramvajích a autobusech MHD můžete nastoupit pouze se složenou koloběžkou. V případě, že se s podobným scénářem setkáváte, pořiďte si model s rozumnou váhou a skladností.

Ideální volbou je s ohledem na váhu a možnost jednoduchého skládání model Vsett 8, který dokáže ujet i 50 kilometrů na jedno nabití a jede rychlostí až 40 km/h. Navíc váží 21 kg, což sice také není málo, ale jde o jistý kompromis, který se ještě dá unést.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Vsett 8 je rozumným kompromisem do města pro většinu lidí. Potěší skladností i cenou. Foto: Redakce inSmart.cz

Podle vaší výšky také sledujte, zda má koloběžka vysouvací řídítka. To oceníte také v případech, kdy koloběžku sdílíte ve více lidech. Např. Teverun Blade GT má výškově nastavitelná řídítka a hydraulické brzdy. Tahle kombinace je vhodná i pro lidi nižšího vzrůstu. „Nedávno k nám přišel zákazník, co měřil cca 150 cm. Přesně pro něj je tahle koloběžka jako dělaná. Takže záleží i na tomto faktoru. Takové koloběžky totiž na trhu v podstatě nejsou,“ zmiňuje pro inSmart.cz Jakub Špaček z evozidla.com.

Do pražského metra a lanovky si lze elektrickou koloběžku vzít i bez skládání. Podobná pravidla pro MHD platí ve většině měst a míst v České republice. Vždy se však ujistěte, jak to má doprava ve vašem městě a na vašich trasách.

Jakou koloběžku vybrat s ohledem na skladnost a nízkou hmotnost:

Teverun Blade GT+ (35 kg, nastavitelná řídítka): Skladnost a vysoký výkon. Jedna z mála koloběžek, která kombinuje tyto 2 parametry. Skladná koloběžka uveze díky dvojici 1 500W motorů i 120kg řidiče do náročného kopce. NFC zabezpečením a chytrou aplikací jdeo zajímavou volbu za sympatickou cenu kolem 65 000 Kč.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Nastavitelná řídítka oceníte pokud jste malí i velcí. O to více, když si koloběžku půjčujete např. s partnerem. Foto: Se souhlasem evozidla.com

Teverun Blade Mini (29 kg, nastavitelná řídítka): Kompromis mezi rychlostí, výkonem a skladností. Teverun Mini ujede na jedno nabití až 60 km. Dosáhnout navíc dokáže maximální rychlosti až 55 km/h.

Teverun Fighter Mini (29,5 kg): Malý, ale šikovný. Fighter Mini jede rychlostí až 60 km/h a dokáže ujet 80 km na jedno nabití. Výhodou je malá velikost v kombinaci s dravostí a jízdními vlastnostmi řady Fighter.

Vsett 8 (21 kg, nastavitelná řídítka, snadné sklápění): O poznání lehčí model s dostatečným výkonem, rychlostí 40 km/h a slušným dojezdem až 50 km. Vsett 8 jsme si pro městské ježdění zamilovali, což potvrzuje naše obsáhlá recenze. Navíc stojí sympatických 25 000 Kč a na časté skládání a nošení patří k tomu nejlepšímu.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Foto: Se souhlasem evozidla.com

4. Komfort a bezpečnost

Komfort a bezpečnost by měly být vždy prioritou. Důležité je přítomnost osvětlení pro jízdu ve tmě a reflexní prvky pro zvýšení viditelnosti. Ujistěte se, že koloběžka má kvalitní brzdy (ideálně kotoučové) brzdy a dostatečné odpružení pro pohodlnou jízdu po nerovném povrchu.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Kola s duší lépe pohlcují nárazy. Bezdušová jsou oblíbená kvůli bezúdržbovosti. Foto: Redakce inSmart.cz

Kotoučové brzdy jsou považovány za nejlepší typ brzd pro elektrické koloběžky. Jsou velmi účinné a nabízejí výborné brzdné vlastnosti. Jsou však obecně dražší a mohou vyžadovat více údržby než brzdy bubnové.

Bubnové brzdy jsou skryté uvnitř kola a jsou tak chráněny před poškozením a nečistotami. Tyto brzdy vyžadují méně údržby než kotoučové brzdy a jsou obecně také tiché. Jejich brzdný výkon může být ale o něco nižší než u kotoučových brzd a nejdeme je především u méně výkonných a levnějších koloběžek.

Pohodlnější jízdu obecně nabízí kola s duší, kde však hrozí defekty. Plná kola jsou tvrdší a hůře tlumí nárazy, výhodu však mají v bezúdržbovosti, kdy nehrozí jejich propíchnutí.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Vsett 8 nabízí bezdušová kola s bubnovými brzdami. Pokud chcete jezdit a ne se starat o údržbu koloběžky, tak jde o zajímavou volbu. Foto: Redakce inSmart.cz

Důležitý je nejen typ, ale také velikost kol. Pokud plánujete používat koloběžku pro jízdu na delší vzdálenosti, bude pro vás pohodlnější model s většími koly.

Významnou roli hraje vedle kol typ tlumičů a odpružení. Pokud je pro vás prioritou pohodlí, budete pravděpodobně koukat po modelech s hydraulickým či pružinovým odpružením. Některé modely mají odpružená obě kola, jiné jen jedno. Maximální pohodlí nabízí právě modely s odpružením obou kol.

Jakou koloběžku vybrat s ohledem na pohodlnou a bezpečnou jízdu?

Teverun Fighter Supreme 7260R (nejlepší hydraulické brzdy): Jedna věc je rychlá jízda, kdy můžete na koloběžce uhánět rychlostí až 120 km/h. Díky nejlepším čtyřdestičkovým hydraulickým brzdám na trhu navíc bez problémů také rychle zabrzdíte.  Na jedno nabití ujede až 200 km a nezalekne se ani prudkých kopců a zátěže až 150 kg. Pokud jste větší postavy, tady se o dostatek výkonu bát nemusíte.

Vsett 10+ (nastavitelné hydraulické tlumiče): Jak dokazuje naše nedávná recenze, Vsett 10+ je ideální koloběžka kombinující vlastnosti pro bezpečnou jízdu terénem i po městě. Kotoučové brzdy, nastavitelné hydraulické tlumiče a 10″ kola dělají z jízdy příjemný zážitek.

Nami Burn-e 2 (velká kola a nastavitelné hydraulické tlumiče): Takto kvalitně zpracovaný podvozek se u elektrických koloběžek často nevidí. Nastavitelné hydraulické tlumiče a velká kola dělají z jízdy po hrbolatém povrchu příjemně hladkou jízdu. Společně s robustní konstrukcí jde o ideálního společníka pro pohodlnou jízdu.

Bez helmy nejezděte

Zapomínat byste v případě elektrických koloběžek neměli ani na ochranné doplňky. Hlavní je samozřejmě helma, bez které nejezděte ani na pomalých koloběžkách. Vhodná navíc není ani cyklistická helma, která je určená pro pomalejší rychlosti. Konkrétní rady a tipy nabídne náš článek Jak správně vybrat helmu na elektrickou koloběžku?

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

VITO JET BRUZANO může sloužit jako lehká městská helma i jako komplexní ochrana do terénu. Foto: Se souhlasem Vito Helmets

5. Doplňky a vylepšení

Některé koloběžky nabízejí doplňkové funkce, jako je integrovaný alarm, čipové zamykání, Bluetooth a mobilní aplikace pro sledování stavu baterie nebo vylepšený displej zobrazující více informací. Některé modely umožňují např. rychlejší nabíjení díky připojení dvojice nabíječek naráz. V balení však bývá zpravidla nabíječka jedna, takže druhou si můžete v případě potřeby dokoupit.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Odemykací čip je šikovná vychytávka, která zvyšuje zabezpečení koloběžek před odcizením. Alternativou je odemknutí klíčkem či přes Bluetooth. Foto: Redakce inSmart.cz

Zvažte, zda jsou pro vás tyto funkce důležité a zda je využijete. Z naší zkušenosti doporučujeme např. čipové zamykání, které mají námi nedávno testované modely Vsett 8 či Vsett 10+. Bez čipu se koloběžka nerozjede, což ztěžuje její případné odcizení.

Pokud hledáte model, který budete moci odemykat NFC čipem, můžete sáhnout po kterémkoliv modelu od Vsettu či Teverunu. Většina modelů od Teverunu nabízí také možnost propojení koloběžky s chytrým telefonem. Skvělou vychytávkou, kterou někteří uživatelé nepochybně ocení, je možnost připojit externí baterii u modelu Vsett Mini.

6. Cena

Cena je při výběru elektrické koloběžky důležitým faktorem pro většinu z nás. Každý chceme za své peníze to nejlepší a proto je dobré si vytvořit seznam požadavků, které na koloběžku máme. Na základě toho potom můžeme snadno prohledat nabídky prodejců a vybrat to nejlepší.

Cena elektrických koloběžek se dnes pohybuje od vyšších jednotek tisíc po statisíce korun. Ne vždy znamená vyšší cena lepší jízdní vlastnosti a kvalitu. Doporučujeme tedy koukat po recenzích a zkušenostech ostatních uživatelů, které mnohé napoví. Skvělé jsou v tomto směru nejrůznější facebookové skupiny.

Jakou elektrickou koloběžku vybrat s ohledem na poměr cena/výkon?

Vsett 10+ (král střední třídy): Za cenu kolem 55 000 Kč nabízí Vsett 10+ jeden z nejlepších poměrů ceny a výbavy. Kotoučové brzdy, silné motory, dlouhý dojezd i kvalitní zpracování. Vsett 10+ má vše.

Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Jízda na Vsett 10+ rozhodně není nuda. Foto: Redakce inSmart.cz

Teverun Blade GT+ (vysoká rychlost za dobrou cenu): Pokud je pro vás rychlá jízda a dojezd tím hlavním, pak je Teverun Blade GT+ skvělou volbou. Za cenu kolem 65 000 Kč koloběžka nabídne prémiovou výbavu a nezalekne se ani sportovnější jízdy.

Teverun Fighter Mini (malý, ale šikovný): Menší verze výkonné řady Fighter nabízí vše na co pomyslíte. Nechybí NFC zámek, hydraulické tlumiče či 10″ dušové pneu. Navíc je lehčí, skladnější a za cenu kolem 40 000 Kč se může směle poměřovat s dražšími modely střední třídy.

7. Krok za krokem – jak vybrat tu nejlepší elektrickou koloběžku?

Jak tedy vybrat tu nejvhodnější a nejvýhodnější elektrickou koloběžku? Jak můžete vidět výše, výběr je o něco složitější, než se může na první pohled zdát. Abyste se ve výběru neztratili, sepište si do tabulky vaše požadavky a odpovězte si na následující otázky:

    1. Jaký jste typ řidiče?
      • Jak rychle jezdíte a co od jízdy očekáváte?
    2. Kolik vážíte a měříte?
    3. Pro jaké účely chcete koloběžku využívat?
      • V jakém terénu bude jízda probíhat?
      • Jak rychle chcete jezdit s ohledem na bezpečnost a zábavnost jízdy?
    4. Jak daleko chcete dojet na jedno nabití?
      • Jaké jsou vaše nejčastější cesty a scénáře, které mohou nastat?
    5. Jak skladná musí koloběžka být?
      • Máte ji doma kam bezpečně umístit?
      • Máte v domě výtah, nebo ji musíte vynášet do patra?
      • Budete koloběžku vozit v autě či brát s sebou do dopravních prostředků?
    6. Jak moc je pro vás důležitý komfort z jízdy a bezpečnost?
    7. Chcete, aby měla koloběžka čipové zamykání či jinou specifickou funkci?
    8. Kolik je váš rozpočet (ideálně rozmezí), který jste ochotni za nákup koloběžky utratit?
Obrázek: Jak vybrat elektrickou koloběžku? Detailní průvodce a tipy na modely do města i na jízdu v terénu

Výběr správné elektrické koloběžky chvíli zabere. Nejvíce napoví zkušenosti ostatních uživatelů a osobní zkušenost po projetí. Foto: Se souhlasem evozidla.com

Vybírání správné elektrické koloběžky může být náročné, ale s výše zmíněnými tipy by měl proces výběru výrazně jednodušší. Cílem by za každé situace mělo být vybrat takovou koloběžku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním. Pokud si stále nejste jistí, jaký model zvolit, navštivte odborníky osobně a na koloběžkách se rovnou projeďte.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, rozhovor s Jakubem Špačkem z evozidla.com

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Výkonové parametry (i ceny) těchto koloběžek jsou úžasné. Akcelerace taková, že jezdec nechává na křižovatkách auta daleko za sebou… Nabízí se otázka, zda je takový dopravní prostředek ještě tzv. koloběžka nebo už motocykl. Dalším krokem pak bude nutnost řidičského oprávnění, zkoušek pravidel silničního provozu a povinného ručení.

Daniel

Já mám doma koloběžku, už právě Vámi zmiňované kategorie „motocykl“, ale kvůli mému bydlišti tzv. na kopci, jsem musel sáhnout po výkonnějším kousku, protože ty „hračky“ do města by se až k domu nedostali, natož tak ještě dál do okolních vesnic, kde je stoupání ještě o chlup větší. Já nepotřebuji… Číst více »

Petr

Zdravím, pěkný přehled technických vlastností. Ale jak tu už zaznělo, úplně jste vypustil legislativu, to je zásadní věc pro výběr. Protože tyhle výkonný typy, co tu popisujete patří do kategorie skůtrů, na který budete potřebovat pojištění, na některý i značku a řidičák. A na cyklostezky s tím nesmíte…. Já osobně… Číst více »

Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Potřebujete nové ochranné sklo na mobil? Automat GREENMNKY ho perfektně nalepí za 100 sekund
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Obrázek: Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?
Perseidy tento víkend naposledy rozzáří letošní noční oblohu. Jak a kde je pozorovat?