5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

ARPG jsou rozmanitý žánr s jednoduchou premisou: Zničte všechno, co vidíte a seberte všechno, co není přibité (a většinou i to). Diablovky k tomu navíc přistupují svým specifickým způsobem.

Duchovním otce žánru akčních RPG (ARPG) je legendární Diablo, a to především jeho druhý titul: Diablo II. s přídavkem Lord of Destruction, které stále patří mezi elitu svého vlastního žánru. Jeho formule je prostá, ale nesmírně chytlavá: Zabíjejte monstra, získávejte lepší vybavení a zabíjejte víc monster.

Ač se na první pohled může takový gameplay zdát bezmyšlenkovitý (a v nejhorších případech i bývá), skrývá se za ním spousta znalostí vnitřních mechanik, pečlivého taktizování i rychlých reakcí.

Obzvlášť na PC se akční RPG těší značnému zájmu a oblibě hráčů. O tom, co všechno lze do žánru zařadit, můžeme dlouze diskutovat, my se však v článku omezíme na shora viděné tituly s jedním vymazleným hrdinou, ze kterého si po mnoha hodinách drcení vytvoříte nezastavitelnou mašinérii destrukce.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Spousta čísel a zdánlivě nepřehledných efektů: I to jsou diablovky. Zdroj: Screenshot InSmart.cz se svolením GGG

Jinak řečeno: Půjde o diablovky.

Podívejme se na to nejlepší, co můžeme na současném trhu nalézt. Hry jsou seřazeny více či méně náhodně.

Path of Exile

Path of Exil je určen především hardcore hráčům a proslul nejen vysokou obtížností a rychlým navýšením obtížnosti po skončení hlavní dějové linky, ale také novými rozšířeními každé 3 měsíce. Revoluční titul přinesl do žánru nový dech a stal se inspirací pro další nováčky; dokázal promíchat zajeté zvyklosti ARPG a ve hře není problém ztratit stovky hodin.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Zdroj: Screenshot InSmart.cz se svolením GGG

Je navíc zcela zdarma, podporovaný pouze kosmetickými mikrotransakcemi (tedy nejlepším a dle mnohých jediným tolerovatelným druhém mikrotransakcí. Na aukci jako v Diablu 3 zapomeňte.).

Pro úspěch ve hře je důležité velmi dobře rozumět mechanikám hry i tomu, jaké schopnosti využívají jednotliví bossové, kteří představují značnou část hry. S nadsázkou lze Path of Exile označit za takové Dark Souls akčních RPG: Náročnou, ale velmi odměňující záležitost. Na dlouhé zimní večery (a parné letní dny) představuje adrenalinový zážitek, obzvlášť rozhodnete-li se hrát s přáteli.

Více o hře se můžete dozvědět i v samostatném článku.

Last Epoch

Odpočinkovější zážitek s bizarním příběhem o cestování časem v (bohužel nudném) světě plném ještě nudnějších NPC, Last Epoch je stále v early accessu. A ač je plný podivných rozhodnutí a nevyvážených schopností (vytvořit přehnaně silnou postavu, se kterou se v podstatě nedá umřít, je velmi jednoduché i bez dobrého vybavení), jednoznačně stojí za zmínku.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Zdroj: Screenshot InSmart.cz se svolením Eleventh Hour Games

Jde o takovou kombinaci Diabla 3 a Path of Exile, ale bez vysoké obtížnosti. Pokud pomineme nezajímavý příběh a slabé souboje s bossy, jde ale o velmi příjemnou oddychovku. Schopnosti postav jsou zábavné a zajímavé, nového vybavení padá všude dost a větších bugů je ve hře pramálo. S novými aktualizacemi obsahu přibývá, primárně v rámci mechanik po dokončení hlavní hry, ale zatím nepřišlo nic světoborného, co by hře výrazně prodloužilo životnost.

Je to spíš hra, kterou se vyplatí zkusit a sledovat do budoucna, neboť její potenciál je vysoký. Hodí se navíc i pro občasné hráče, protože skutečně není obtížná a lze ji „dokončit“ (v současnosti publikovanou příběhovou linii, která vás dovede tak k úrovni 58) za několik hodin hraní. Přes všechny svoje chyby ale hra už teď zvládá něco, co spousta jejích konkurentů nikoliv: Je vážně zábavná.

Titan Quest: Anniversary Edition

Stařičký Titan Quest je změnou tempa: Nepřátelé vydrží víc, vaše schopnosti nepokryjí celou mapu najednou a ani slabší monstra se nevypaří jako pára při pouhém pohledu na vaše vybavení. Dosud stále obtížná a dlouhá hra se složitějším vyvážením (rozuměj, stále mírně problematickým) zůstává jedním z nejlepších titulů na trhu.

Novou krev do žil mu vlil remake z roku 2016, který opravil staré chyby, přidal pár novinek a aktualizoval ji na novější systémy. Pořád patří mezi to nejlepší, co si můžete zahrát, a to obzvlášť s přáteli.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Zdroj: Se svolením THQ Nordic / Steam

Titan Quest také jako jeden z mála silně oceňuje pečlivé prozkoumávání mapy. Padání užitečného equipu je tu poněkud vzácnější než u titulů výše, a některé užitečné quest, které vás odmění třeba atributy, jsou skryté ve vedlejších lokacích. Zatímco Path of Exile chcete procházet co nejrychleji a v Last Epoch je přílišné procházení map víceméně nuda, Titan Quest je na tom založen.

Zároveň také patří k nejzábavnějším titulům, které si zahrát s přáteli. Path of Exile může být pro řadu hráčů příliš komplexní a Last Epoch zase příliš krátký, naopak Titan Quest vydrží na dlouho a spolupráci hráčů ocení.

Grim Dawn

Zatímco Path of Exile a Last Epoch představují „rychlejší“ tituly, Grim Dawn je trpělivější a vyšperkovanější. Připomene spíš Titan Quest a jeho předlouhé putování různými  vizuálně působivými scenériemi. Má to svůj důvod – část vývojářů ze studia Crane, kteří za Grim Dawn stojí, totiž původní Titan Quest vyvíjeli.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Zdroj: Se svolením Crate Entertainment / Steam

Ačkoli je hra pomalejší, patří mezi obtížnější tituly; nad postavami a vybavením musíte přemýšlet, každý bod v poškození nebo rezistencích je poznat a naučit se chování nepřátel vám pomůže přežít. Hráčům zvyklým na rychlejší, diablovský přístup k ARPG může chvíli trvat do hry proniknout, ale ve výsledku to stojí za to.

Životnost hry je poměrně dlouhá, hlavní příběh je minimálně na několik desítek hodin a rozšířením také dají zabrat, obzvlášť s postavou, která sice něco vydrží, ale zase nezvládne monstra kosit tak rychle.

Victor Vran

Victor Vran není na rozdíl od předchozích her titul, který sedne každému. Je výrazněji nízkorozpočtový a hra si na nic moc nehraje; je plná mírně bizarního humoru (který také nemusí sednout každému) a velmi kolísající obtížnosti, kterou si ale z velké části určuje sám hráč.

Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Zdroj: Se svolením Haemimont Games / Steam

Victora Vrana budete, jinak řečeno, buď milovat a nenávidět. Od zajetých tradičních akčních RPG se liší různými doprovodnými mechanikami, ve svém jádru je to ale pořád poctivá diablovka s tunou lootu, stupidních nepřátel a velmi naštvaných bossů. Atmosférou hra připomene mírně zmateného van Helsinga.

A to je od nás všechno – pětice her, kterou by podle nás měl vyzkoušet každý fanda pořádných RPG ve stylu Diabla. Pokud vám v seznamu nějaký titul chybí, neváhejte nám dát vědět do komentářů.

Čestné zmínky, které jsme z toho či onoho důvodu do naší pětice nezahrnuli, ale stojí za to se na ně podívat:

  • Série Diablo (primárně druhý díl).
  • Série Torchlight (primárně rovněž druhý díl).
  • Série Sacred (první nebo druhý díl. Třetí díl je zrůdnost.).
  • The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut
  • Wolcen: Lords of Mayhem (zajímavý, ale nedokončený a dlouhodobě vyvíjený titul).
  • Série Dungeon Siege (druhý díl je fantastický a srdcovka pro mnoho fanoušků žánru, bohužel již notně zastaralý).
Obrázek: 5 nejlepších ARPG ve stylu Diabla v roce 2022

Fotografie: Pexels

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním