Pokud návrh zákona projde, znamená to, že na větších webech musí uživatel před komentováním uvést nejen své pravé jméno, ale i přesnou adresu – obojí ovšem neveřejně.
Vaše jméno a adresa by nemusely být viditelné pro ostatní uživatele, přezdívka by nadále postačila; osobní údaje by si však kdykoliv mohla zobrazit rakouská policie. Webovým stránkám, které by nové pravidlo neimplementovaly, hrozí pokuta až ve výši 500 000 euro; v případě opakovaných prohřešků pak až milion.
Týkalo by se to velkých webů, takových s více než 100 000 registrovanými uživateli, ročním obratem přes 500 000 euro nebo s vládními dotacemi na zpravodajství přesahující 50 000 euro. Existovaly by výjimky pro e-commerce weby a pro takové stránky, které neprodukují zisk (přes obsah ani reklamy).
Zákon musí nejprve projít v Rakousku a přílišné protesty nesmí vzejít ani ze strany Evropské unie. Pokud vláda návrh schválí, dostane se do praxe už v roce 2020.
Kontroverzní legislativa však není příliš smysluplná. Šíření projevů nenávisti, vznik rasistických skupin a podobně je obvyklý právě na menších webech, které zisk neprodukují; ty se však nutnosti identifikovat uživatele vyhnou. Zákon tak ukazuje spíše své negativní stránky, mezi které patří ztráta soukromí a anonymity.
Plus, vzniklé databáze by pro případné hackery, vlivem uvedení pravých jmen a adres, byly přímo zlatým dolem.
V současné podobě tak, doufejme, návrh zákona neprojde.
Zdroj: DerStandard, Engadget