Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je pravda, že – stejně jako u většiny ostatních sportů – jsou i profesionálové v PC hrách poměrně mladí lidé. Najdou se ale i výjimky.

Ale to, že esport jsou skutečně sportem – k čemuž je stále více argumentů – přispívá i fakt, že ani v této oblasti má málokdo přes 40 let. Pravda; jedním z podstatných důvodů bude to, že předchozí generace zkrátka nemohly s videohrami vyrůstat, ty současné už ano.

Jde ale také o reflexy, rychlost, co nejrychlejší přizpůsobení se nové situaci, improvizaci. S věkem je úspěšné hraní her stále složitější, stejně jako třeba hraní hokeje či fotbalu. Ne, nesnažím se tu přirovnávat videohry k těmto dvěma populárním sportům; stejně, jako se nesnažím k těmto sportům přirovnávat skok o tyči. Je to specifická záležitost, ale stále vyvolává podobné emoce. Davy jásají, fandí týmům i jednotlivcům, sledujících jsou miliony a sponzoři se jen hrnou.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je vám nad 30? Tekken ještě zkusit můžete

V čem to není sport? Že nejde o fyzickou námahu? To v curlingu také ne (tolik). Nebo v baseballu. Jde o týmový sport? Ano, komunikace, organizace a vzájemné vztahy hrají obrovskou roli.

Věk ve videohrách se hodně liší v závislosti na zvolené hře. Takticky velmi náročné hry, které vyžadují extrémně rychlé reakce a skvělou koordinaci typu League of Legends jen vzácně mají na elitní úrovni sportovce s věkem 30+. League of Legends, kupříkladu? Současný nejstarší hráč Xmithie má 28 let. Málo? Určitě, ale je to sport, tam se do „důchodu“ chodí brzy.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Tekken, ležérnější bojovka, která je především o kombinacích a naučených taktikách, má starší hráče; řadu ve svých třiceti, nejstarší Sako má dokonce 40 (a v posledním turnaji v Japonsku skončil mimochodem třetí).

Problematické ve hrách je ale neustále vydávání nových a nových her. Je jasné, že když vyjde nová hra, přiláká především mladé, nové hráče, kteří ještě nejsou ukotvení v jiné hře. Proč být profesionálem v plně obsazeném CS:GO, když právě vychází nové Call of Duty? Plus, starší turnaje a soutěže ještě zdaleka nebyly tak profesionální jako ty dnes, které se týkají třeba PUBG, Overwatche nebo LoLka.

Jde také o průměrnou věkovou skladbu. Ve hře Fortnite, obecně populární hlavně u velmi mladých hráčů, se stal vítězem posledního velkého turnaje teprve sedmnáctiletý Bugha.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

I takhle umí vypadat turnaj ve videohrách. A tohle je slabí odvar: Začátek na MČR v Brně. Později byla zaplněna většina míst a atmosféra vskutku bouřlivá.

Strategie, rychlost, motivace, psychický a fyzický stav, schopnost číst hru i reakční doba. Esporty jsou sport. Slovy klasika: Můžeme o tom vést sporty, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Toť ale berte jen jako skromný názor autora příspěvku: a utvořte si svůj vlastní, nebo nám ho napište do komentářů.

Zdroj: Verge

Komentář

Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním