Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je pravda, že – stejně jako u většiny ostatních sportů – jsou i profesionálové v PC hrách poměrně mladí lidé. Najdou se ale i výjimky.

Ale to, že esport jsou skutečně sportem – k čemuž je stále více argumentů – přispívá i fakt, že ani v této oblasti má málokdo přes 40 let. Pravda; jedním z podstatných důvodů bude to, že předchozí generace zkrátka nemohly s videohrami vyrůstat, ty současné už ano.

Jde ale také o reflexy, rychlost, co nejrychlejší přizpůsobení se nové situaci, improvizaci. S věkem je úspěšné hraní her stále složitější, stejně jako třeba hraní hokeje či fotbalu. Ne, nesnažím se tu přirovnávat videohry k těmto dvěma populárním sportům; stejně, jako se nesnažím k těmto sportům přirovnávat skok o tyči. Je to specifická záležitost, ale stále vyvolává podobné emoce. Davy jásají, fandí týmům i jednotlivcům, sledujících jsou miliony a sponzoři se jen hrnou.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je vám nad 30? Tekken ještě zkusit můžete

V čem to není sport? Že nejde o fyzickou námahu? To v curlingu také ne (tolik). Nebo v baseballu. Jde o týmový sport? Ano, komunikace, organizace a vzájemné vztahy hrají obrovskou roli.

Věk ve videohrách se hodně liší v závislosti na zvolené hře. Takticky velmi náročné hry, které vyžadují extrémně rychlé reakce a skvělou koordinaci typu League of Legends jen vzácně mají na elitní úrovni sportovce s věkem 30+. League of Legends, kupříkladu? Současný nejstarší hráč Xmithie má 28 let. Málo? Určitě, ale je to sport, tam se do „důchodu“ chodí brzy.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Tekken, ležérnější bojovka, která je především o kombinacích a naučených taktikách, má starší hráče; řadu ve svých třiceti, nejstarší Sako má dokonce 40 (a v posledním turnaji v Japonsku skončil mimochodem třetí).

Problematické ve hrách je ale neustále vydávání nových a nových her. Je jasné, že když vyjde nová hra, přiláká především mladé, nové hráče, kteří ještě nejsou ukotvení v jiné hře. Proč být profesionálem v plně obsazeném CS:GO, když právě vychází nové Call of Duty? Plus, starší turnaje a soutěže ještě zdaleka nebyly tak profesionální jako ty dnes, které se týkají třeba PUBG, Overwatche nebo LoLka.

Jde také o průměrnou věkovou skladbu. Ve hře Fortnite, obecně populární hlavně u velmi mladých hráčů, se stal vítězem posledního velkého turnaje teprve sedmnáctiletý Bugha.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

I takhle umí vypadat turnaj ve videohrách. A tohle je slabí odvar: Začátek na MČR v Brně. Později byla zaplněna většina míst a atmosféra vskutku bouřlivá.

Strategie, rychlost, motivace, psychický a fyzický stav, schopnost číst hru i reakční doba. Esporty jsou sport. Slovy klasika: Můžeme o tom vést sporty, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Toť ale berte jen jako skromný názor autora příspěvku: a utvořte si svůj vlastní, nebo nám ho napište do komentářů.

Zdroj: Verge

Komentář

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Asteroid, který vyhladil dinosaury: Pod jakým úhlem dopadl pomohl spočítat superpočítač
Asteroid, který vyhladil dinosaury: Pod jakým úhlem dopadl pomohl spočítat superpočítač
Obrázek: Jezdec Formule E Daniel Abt podváděl ve virtuálních závodech, nechal se nahradit profesionálem
Jezdec Formule E Daniel Abt podváděl ve virtuálních závodech, nechal se nahradit profesionálem
Obrázek: VR a AR brýlí uvidíme letos celou řadu, slibuje Qualcomm
VR a AR brýlí uvidíme letos celou řadu, slibuje Qualcomm
Obrázek: 3D tisk potvrdil svou užitečnost, patří do popředí boje proti pandemii. Često patří ve 3D tisku k elitě
3D tisk potvrdil svou užitečnost, patří do popředí boje proti pandemii. Često patří ve 3D tisku k elitě
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
Obrázek: Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Wi-Fi sítě jsou přetížené, zapojeno je příliš mnoho zařízení. Jak si doma zlepšit stabilitu připojení k internetu?
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 10?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 10?
Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte
Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte
Obrázek: Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě
Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě

Half-Life, Half-Life: Blue Shift, Half Life: Opposing Force, Half-Life Deathmatch: Source a Half-Life 2 včetně obou dodatečných epizod jsou nyní...

Zavřít