Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je pravda, že – stejně jako u většiny ostatních sportů – jsou i profesionálové v PC hrách poměrně mladí lidé. Najdou se ale i výjimky.

Ale to, že esport jsou skutečně sportem – k čemuž je stále více argumentů – přispívá i fakt, že ani v této oblasti má málokdo přes 40 let. Pravda; jedním z podstatných důvodů bude to, že předchozí generace zkrátka nemohly s videohrami vyrůstat, ty současné už ano.

Jde ale také o reflexy, rychlost, co nejrychlejší přizpůsobení se nové situaci, improvizaci. S věkem je úspěšné hraní her stále složitější, stejně jako třeba hraní hokeje či fotbalu. Ne, nesnažím se tu přirovnávat videohry k těmto dvěma populárním sportům; stejně, jako se nesnažím k těmto sportům přirovnávat skok o tyči. Je to specifická záležitost, ale stále vyvolává podobné emoce. Davy jásají, fandí týmům i jednotlivcům, sledujících jsou miliony a sponzoři se jen hrnou.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Je vám nad 30? Tekken ještě zkusit můžete

V čem to není sport? Že nejde o fyzickou námahu? To v curlingu také ne (tolik). Nebo v baseballu. Jde o týmový sport? Ano, komunikace, organizace a vzájemné vztahy hrají obrovskou roli.

Věk ve videohrách se hodně liší v závislosti na zvolené hře. Takticky velmi náročné hry, které vyžadují extrémně rychlé reakce a skvělou koordinaci typu League of Legends jen vzácně mají na elitní úrovni sportovce s věkem 30+. League of Legends, kupříkladu? Současný nejstarší hráč Xmithie má 28 let. Málo? Určitě, ale je to sport, tam se do „důchodu“ chodí brzy.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

Tekken, ležérnější bojovka, která je především o kombinacích a naučených taktikách, má starší hráče; řadu ve svých třiceti, nejstarší Sako má dokonce 40 (a v posledním turnaji v Japonsku skončil mimochodem třetí).

Problematické ve hrách je ale neustále vydávání nových a nových her. Je jasné, že když vyjde nová hra, přiláká především mladé, nové hráče, kteří ještě nejsou ukotvení v jiné hře. Proč být profesionálem v plně obsazeném CS:GO, když právě vychází nové Call of Duty? Plus, starší turnaje a soutěže ještě zdaleka nebyly tak profesionální jako ty dnes, které se týkají třeba PUBG, Overwatche nebo LoLka.

Jde také o průměrnou věkovou skladbu. Ve hře Fortnite, obecně populární hlavně u velmi mladých hráčů, se stal vítězem posledního velkého turnaje teprve sedmnáctiletý Bugha.

Obrázek: Esporty a sportovci: Vydělávají miliony, ve 30 už často nesoutěží. Co vám to připomíná?

I takhle umí vypadat turnaj ve videohrách. A tohle je slabí odvar: Začátek na MČR v Brně. Později byla zaplněna většina míst a atmosféra vskutku bouřlivá.

Strategie, rychlost, motivace, psychický a fyzický stav, schopnost číst hru i reakční doba. Esporty jsou sport. Slovy klasika: Můžeme o tom vést sporty, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Toť ale berte jen jako skromný názor autora příspěvku: a utvořte si svůj vlastní, nebo nám ho napište do komentářů.

Zdroj: Verge

Komentář

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě
Half-Life je na 2 měsíce zadarmo – celá série v nejlepší formě

Half-Life, Half-Life: Blue Shift, Half Life: Opposing Force, Half-Life Deathmatch: Source a Half-Life 2 včetně obou dodatečných epizod jsou nyní...

Zavřít