Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek podepsal kontroverzní zákon, který umožní zdanění technologických gigantů – včetně těch amerických.
Pokud bude technologická společnost vydělávat globálně přes 750 milionů dolarů a ve Francii přes 25 milionů euro, bude muset zemi vyplatit 3% taxu za výnosy generované digitálními službami v zemi: Nová daň se mimo jiné dotkne amerických společností jako Facebook, Google nebo Amazon.
To se samozřejmě nelíbí administrativě Donalda Trumpa, který i na své poměry sepsal poměrně posměšný tweet, ve kterém mimo jiné zmiňuje, že americké víno vždy považoval za lepší, než francouzské. Slíbil také rychlou reakci na zdanění a prohlásil, že danit americké společnosti by měla jejich domovská země, tedy Spojené státy.
France just put a digital tax on our great American technology companies. If anybody taxes them, it should be their home Country, the USA. We will announce a substantial reciprocal action on Macron’s foolishness shortly. I’ve always said American wine is better than French wine!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 26, 2019
Americké víno je lepší než francouzské, tvrdí Trump
Není zatím jasné, jakou přesně reakci si Francie od Trumpovy vlády vyslouží. Zrovna u současné vládnoucí garnitury však nelze příliš uvažovat o možnosti, že jde o pouhé bezzubé vyhrožování: Jak dokazuje celní válka s Čínou, Trump se nebojí tvrdších opatření.
Zároveň je ale nutné vše vsadit do kontextu vzájemných vztahů, a Francie patří jako evropská mocnost, člen EU, NATO a dalších významných organizací mezi nejbližší spojence USA. Je tak klidně možné, že se Trump, Macron a jejich zástupci dohodnou mimo upřenou pozornost médií.
Francouzské snahy o zdanění technologických společností jsou širší součástí podobných snah, které začínají být vidět v celé Evropské unii. Digitální prostor byl po dlouhou dobu prakticky neregulovaným prostorem, kde bylo možné ledacos; ale i to se pomalu začíná měnit. GDPR radikálně proměnilo terén internetu, jde však jen o první vlaštovku.
Mluví se také o ochraně duševního vlastnictví a autorských práv, o soukromí a pokud zde zmíníme články 11 a 13, jistě se mnohým z vás vybaví, o co přesně jde.
Chtě nechtě se internet mění, a zdanění online technologických společností nemusí být posledním podobným opatřením.
Zdroj: Verge