Závislost na mobilu je nepříjemným problémem, který dokáže snížit kvalitu života nejen závislému. Trpět mohou i lidé kolem. Závislost má neblahé dopady na rodiče a děti, stejně jako na vztahy pracovní a soukromé. Jak závislost rozpoznat a jak s ní bojovat?
Závislost na elektronice, především pak na mobilních telefonech, netrápí pouze děti. Postiženi jsou tímto moderním neduhem i mnozí dospělí, kteří jen těžko odtrhávají zrak od televizí, monitorů a displejů. Náchylnější jsou však k závislosti na mobilech podle výzkumů spíše mladší uživatelé a děti, které lákadlům moderních technologií snadno podlehnou. Může za to i jednoduché ovládání, které se bez problémů dokáží naučit už děti kolem 1-2 let.
Dříve jsme na telefonech trávili desítky minut, dnes jsou to hodiny
Děsivé dopady využívání chytrých zařízení ukazují i čísla. Jak dlouho byste řekli, že průměrně trvá, než dojde k přečtení odeslaného pracovního e-mailu? Den? 3 hodiny? 14 minut?
Odpověď zní 6 sekund, jak uvádí kniha Neodolatelné od Adama Altera (Irresistible: The Rise of Addictive Technology and the Business of Keeping Us Hooked). Autor v ní cituje výzkumy, které ukázaly, že děti se nyní věnují hraní si se svými protějšky tváří v tvář o přibližně 20 % méně, než tomu bylo dříve.
A víte, kolik času jsme v průměru strávili využíváním telefonů před nástupem smarphonů? Pouhých 18 minut denně. Dnes je to více než 3 hodiny.
15 příznaků: Jaké jsou příznaky závislosti na mobilu?
Nemoc má dokonce oficiální název. Závislost na mobilu se nazývá nomofobie a často je doprovázena těmito příznaky:
- První věc, kterou ráno uděláte je, že sáhnete po telefonu. Pokud je to kvůli budíku, zkuste si raději pořídit opravdový.
- Po vypnutí budíku na mobilu pokračujete kontrolou novinek, zpráv a dění na sociálních sítích.
- Poslední věc, kterou před spaním uděláte je, že sáhnete po telefonu.
- Dělá vám problém usnout a „unavujete“ se koukáním do telefonu.
- Saháte po telefonu neúměrně často a kontrolujete i bez upozornění „co je nového“.
- Saháte po telefonu ve chvílích, kdy cítíte stres a úzkost.
- Když vidíte nízký stav baterie na svém telefonu, začínáte být ve stresu.
- Nosíte s sebou telefon i na záchod a do koupelny, kde kvůli němu trávíte více času.
- Stresuje vás používání sociálních sítí a zároveň máte nutkání jejich časté kontroly.
- Telefon používáte nadměrně i na dovolené, a to i v situacích, kdy vám brání prožít si daný okamžik. Západ Slunce vypadá lépe bez telefonu v ruce a desítek stejných fotek.
- Cítíte vibrace telefonu a při kontrole zjistíte, že se vám to jen zdálo.
- Telefon už ani neuklízíte do tašky či kapsy. Nosíte jej stále v ruce.
- Prokrastinujete, odkládáte důležité úkoly a místo toho trávíte čas na telefonu. Čas, který vám poté chybí a nestíháte.
- Zprávy a novinky kontrolujete v kině, divadle nebo na rande.
- Máte nutkání sahat po telefonu při řízení.
Poznáváte se? Nebo své okolí? Většina ze scén z videa je již realitou.
Jak zjistit čas strávený na mobilu s Androidem?
Moderní dotyková zařízení s Androidem mají pro sledování času stráveného u displeje šikovnou funkci nazvanou Digitální zůstatek. Funkci najdete v nastavení:
- Otevřete menu „Nastavení“.
- Dejte vyhledat „Digitální zůstatek„.
- Otevře se přehled, kde můžete vidět, jaké aplikace nejčastěji používáte a kolik času v nich trávíte.
- Kliknutím na „Správa doby strávené na obrazovce“ můžete snadno nastavit „Hodiny použití“ (kdy je možné vybrané aplikace používat a kdy nikoliv), „Limity aplikace“ (časový limit, jak dlouho lze používat danou aplikaci než se zablokuje) a „Čas na spaní“ (obrazovka zešedne a dojde k omezení přístupu k aplikacím v době, kdy chodíte spát).
Čas strávený u obrazovky iPhonu a iPadu
Funkci pro monitorování času stráveného na mobilu či tabletu má zabudovanou i iOS od Apple. Musíte si ji však nejprve zapnout:
- Na iPhonu, iPadu nebo iPodu touch přejděte do „Nastavení“ > „Čas u obrazovky“.
- Klepněte na „Zapnout Čas u obrazovky“.
- Zvolte „Pokračovat“.
- Vyberte „Toto je můj iPhone/iPad“ nebo „Toto je iPhone/iPad mého dítěte“.
Aplikace následně přehledně ukazuje, jaké aplikace a webové stránky nejčastěji navštěvujete a můžete snadno zjistit, jak často vaše zařízení používáte. Pokud nastavíte profil dítěte, můžete vzdáleně ověřit, kolik času u obrazovky tráví a čím.
Jak léčit závislost na mobilu u dětí i dospělých?
Většině uživatelů bohatě postačí troška pevné vůle a snaha či chuť něco změnit. Připravili jsme pro vás odborníky nejčastěji zmiňované rady:
Vypněte si nepotřebná upozornění, vibrace a zvuky ze sociálních sítí, e-mailu a aplikací. Každé pípnutí, cinknutí a zavibrování rozptyluje vaši pozornost. Jde o první důležitý krok, který vám snadno ukáže, že jste své zařízení používali zbytečně často. Když si nic nevynucuje vaši pozornost, spíše se budete věnovat něčemu jinému.
Odinstalujte aplikace, které vám žerou čas. Platí to pro Facebook, Instagram i další. Občas je to těžké, ale jak zmiňuje Adam Alter ve své knize, už jen fakt, že musíte aplikaci znovu instalovat vás často odradí. Ideální je aplikace odstranit hned ve chvíli, kdy si v daný den doprohlédnete vše zajímavé. „Možná budete mít nutkání je znovu nainstalovat a znovu ji pak třeba zase odinstalujete. Důležité je, že si tím znepříjemníte využívání podobně návykových aplikací. Alternativou je přesunutí aplikací mimo domovskou obrazovku, ideálně do společné složky, kterou si pro sebe nazvete třeba Ztráta času.“
Vzdálenost od zařízení podle vědců pomáhá tlumit touhu po jeho používání. Svůj podíl na tom má i lidská lenost. Stačí si dát zařízení na místo, kde vás nebude lákat jej každou chvíli používat. Může to být stůl na druhém konci místnosti či police dostatečně daleko od postele či pracovního stolu. Ideální je zkusit strávit den či klidně celý víkend bez telefonu. Takový výlet do parku bez telefonu je dobrý start.
Nahraďte špatný návyk lepším. Když už mobil odložíte na druhý konec místnosti a budete sedět na gauči, kde byste jej běžně používali, připravte si poblíž jiné rozptýlení. Ideální je kniha, časopis či jiný (smysluplnější) druh zábavy. Zkuste si nějaké to čtení umístit i na záchod a další „kritická“ místa. A místo budíku v telefonu si kupte analogový či digitální budík.
Nastavte si jasné hranice. Také si někdy řeknete, že rychle kouknete na telefon a až poté půjdete spát, ale nakonec jsou z toho hodiny strávené prohlížením Instagramu, Twitteru, Facebooku, zpráv, Messengeru, WhatsAppu a to samé dokola? Efekt se podobá návykovému hraní automatů. Důležité je umět si nastavit rozumné hranice. Řekněte si, že více než 2 díly seriálu za sebou si prostě nepustíte. Nebo si nastavte časovač na telefonu a odpočítejte si třeba 30 minut. Odpočet vás po půl hodině vyruší a pomůže přenést zpět do reality.
Vyhledejte pomoc odborníků. Ačkoliv to mnoho lidí nevnímá, závislost na telefonu je vážný problém postihující značnou část populace. Pokud si nevíte rady jak se závislostí (svou, svých dětí či cizí) bojovat, oslovit můžete svého obvodního lékaře, případně se obraťte přímo na odborníky z ústavů zabývajících se léčbou závislostí. Poskytnou vám cenné rady a poradí jak dál postupovat.