Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Fotomobil vivo X100 Pro konečně dorazil na český trh. A nebudeme vás napínat – tenhle kousek se značce vivo povedl. Výrobce sáhl po extrémním výkonu, vlajkové výbavě a fotoaparátu, který ukazuje možnosti současných technologií. V Česku navíc stojí stejně jako loňský model, což z něj v tuto chvíli dělá v dané cenové kategorii nejlépe vybavený model. Jaký je vivo X100 Pro v praktickém testu?

Už s modely X80 Pro a X90 Pro vivo na českém trhu ukázalo, že má co nabídnout. X80 Pro zaujalo nejen obří ultrazvukovou čtečkou otisků prstů a kvalitou svých fotoaparátů, ale především kvalitou videa, která i díky gyroskopické stabilizaci kamery vypadají fantasticky. O rok později dorazilo vivo X90 Pro, které rozvířilo vody v oblasti mobilní fotografie a dokázalo se směle měřit např. s nejlepšími modely Samsungu.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

vivo X100 Pro chce zaujmout evropské zákazníky. vivo má letos velké ambice. Foto: Redakce inSmart.cz

Nyní se pozornost obrací k nejnovějšímu přírůstku – modelu vivo X100 Pro, který reprezentuje to nejlepší ze současné nabídky společnosti vivo. Na rozdíl od předchozích modelů, kde jsme byli svědky určitých kompromisů a omezení – například menší sestavy fotoaparátů nebo horšího displeje u X90 Pro ve srovnání s X80 Pro, vivo X100 Pro zaujme výbavou bez kompromisů.

Obsah balení

V balení najdeme kromě telefonu také bohatou sbírku dokumentace včetně manuálu a záručního listu. Nejvýznamnějšími příslušenstvími jsou však 120W nabíječka s USB-C výstupem, USB-C kabel a matný černý kryt s texturou, kterým výrobce nahradil méně oblíbený průhledný silikonový obal použitý u předchozího modelu vivo X90 Pro. Jde o dobrý krok, neboť nový obal se nešpiní a postupem času vám nezežloutne.

WordPress Tables Plugin
Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Gumový kryt v černé barvě má jemnou texturu, díky které neklouže a dobře vypadá. Výhodou je, že je součástí balení. Foto: Redakce inSmart.cz

Design a zpracování

Na první pohled na zadní stranu telefonu upoutá pozornost velký vystupující blok fotoaparátů. Zadní strana je vyrobena ze skla s matným keramickým povrchem, což značí návrat k vivo X80 Pro, přesto většina uživatelů pravděpodobně využije přiložené černé gumové pouzdro, jež poskytuje další ochranu a zabraňuje klouzání telefonu. Část obsahující fotoaparáty je výrazně vyvýšená nad zbytek zadního panelu a je umístěna ve středu.

Zadní strana i přední displej mají po stranách zakřivení, což zlepšuje pohodlí držení telefonu i přes jeho velké rozměry.

Okolo fotoaparátového modulu najdeme na kovové lunetě informace o objektivech, uprostřed logo Zeiss a vedle modulu vpravo nahoře také tři LED diody pro osvětlení (jedna bílá a dvě žluté). Vystupující modul fotoaparátů je i tentokrát navržen tak, aby připomínal objektiv profesionálního fotoaparátu.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

vivo se kovovým prvkem kolem fotoaparátů inspirovalo u Slunce. Foto: Redakce inSmart.cz

Ostatní prvků designu zůstávají podobné jako u předchozích modelů. Na spodní straně se nachází USB-C konektor, slot pro dvě fyzické nanoSIM, mikrofon a hlasitý reproduktor. Telefon k fyzickým SIM zvládá i eSIM. Na horním okraji je umístěn druhý z mikrofonů, infračervená dioda pro ovládání domácích spotřebičů a na pravém boku telefonu se nachází ovladače hlasitosti a zapínací tlačítko. Optická čtečka otisků prstů je integrovaná do spodní části displeje.

Rozměry telefonu 164,1 × 75,3 × 8,9 mm a hmotnost 225 gramů jsou velice podobné předchozím modelům. Na první pohled si ale všimnete, že je zařízení o něco tenčí. Díky certifikaci IP68 nevadí X100 Pro ani občasné ponoření do vody a jemný prach.

Displej

LTPO displej s úhlopříčkou 6,78″ a rozlišením 1 260 × 2 800 pixelů má zaoblené okraje, což usnadňuje ovládání gesty. Na displeji je od výroby předinstalovaná ochranná fólie, za což výrobce chválíme. U nás sice kvůli hlobokým škrábancům musela po chvíli dolů, ale než si pořídíte kvalitnější ochranu svůj účel splní. Čtečka otisků prstů je sice optická, ale vyniká svou rychlostí a spolehlivostí.

Displej vyrobený čínskou společností BOE využívá LTPO panel s maximální obnovovací frekvencí 120 Hz a úchvatným maximálním jasem dosahujícím až 3 000 nitů. Takto vysoký jas nemá telefon stále, ale sahá po něm v potřebných situacích, což zlepšuje čitelnost v náročnějších světelných podmínkách.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

LTPO displej se chlubí svítivostí až 3 000 nitů. Přímé sluneční světlo tak není problém. Foto: Redakce inSmart.cz

Uživatelé mají na výběr z několika nastavení obrazovky, včetně možnosti přepínání mezi plným rozlišením 2 800 × 1 260 pixelů a úspornějším rozlišením 2 400 × 1 080 pixelů. Technologie LTPO, použitá v tomto displeji, umožňuje snížit frekvenci obnovování až na 1 Hz při statickém obsahu, což přispívá k úspornějšímu provozu. Displej se také může pochlubit efektivním adaptivním jasem, který zdařile reaguje na změny okolního osvětlení.

Výdrž baterie

Pokud jde o výdrž baterie, akumulátor o kapacitě 5 400 mAh vydrží při při lehkém používání, jako je procházení webových stránek a sledování videí, přibližně 9 hodin aktivního času na obrazovce. Intenzivnější použití, například při častém fotografování a hraní her, vedlo k snížení výdrže na pouhých pět a půl hodiny. Počítejte s tím, že telefon budete při běžném používání nabíjet každý druhý den, případně klidně každý den, jak je dnes u výkonných mobilů zvykem.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Výkonná nabíječka v balení je něco, co můžou Apple a Samsung závidět. Ostatně jako rychlé nabíjení obecně. Foto: Redakce inSmart.cz

Díky přítomnosti 120W nabíjení po kabelu a 50W bezdrátového nabíjení je výdrž naprosto dostatečná. Jak padlo výše, telefon je dodáván se 120W nabíječkou, a nabíjení na 100 % trvá zhruba 25 minut. Pokud ale spěcháte, vybitý telefon s originální nabíječkou dobijete do 50 % do 12 minut. Po vybalení myslete na to, že rychlonabíjení je ve výchozím nastavení vypnuté a je nutné jej aktivovat v nastavení.

Majitele chytrých hodinek a další elektroniky s podporou bezdrátového nabíjení potěší možnost reverzního bezdrátového nabíjení.

Výkon bez kompromisů

Jedná se o první smartphone s procesorem MediaTek Dimensity 9300, který se může směle rovnat s tím nejlepším v podobě Snapdragon 8 Gen 3 či Apple A17 Pro. A jak zmiňujeme v článku Dimensity 9300 vs. Snapdragon 8 Gen 3, vivo X100 Pro dosahuje vyššího výkonu především u vícejádrových procesů moderních aplikací a her.

Jádro čipsetu tvoří čtveřice výkonných jader Cortex-X4 taktovaných na 3,25 GHz. K tomu se přidává čtveřice úsporných jader Cortex-A720 s taktem 2,0 GHz. Jde především o unikátní konfiguraci čtyř výkonných jader Cortex-X4, která stojí za vysokým výkonem. Pro srovnání, konkurenční Snapdragon 8 Gen3 má toto výkonné jádro jen jedno. I díky tomu dosahuje v AnTuTu benchmarku skóre kolem 2,1 milionu bodů.

Pokud vás zkrátka něco trápit nebude, je to nedostatek výkonu. vivo X100 Pro ho má dostatek i na nejnovější hry, které si zahrajete na maximální detaily s vysokým FPS, zpracování videa či emulaci starších konzolových her.

Software a podpora

X100 Pro má v tuto chvíli Android ve verzi 14. vivo slibuje pro svůj vlajkový model softwarovou podporu na dobu 3 let a 3 hlavní aktualizace Androidu. V době, kdy konkurence dává klidně i 7 let by mu slušely alespoň 4 roky.

Předinstalovaných aplikací není mnoho. Foto: Redakce inSmart.cz

Systém je však naprosto plynulý a bez sekání. Nadstavba FunTouch OS dospěla, ubylo předinstalovaných aplikací a nyní jde o příjemné rozhraní podobné čistému Androidu.

Fotovýbava – portréty, makra a noční focení jako od profíka

Hlavní fotoaparát opět vsadil na 1″ snímač Sony IMX989, který jsme mohli vidět už u modelu X90 Pro. Jde o skvělý snímač, který svou velikostí a parametry (1″, f/1.8 a rozlišení 50,3 Mpx) patří k tomu nejlepšímu. Důležitou vlastností je také krytí T* od ZEISS, které zabraňuje odleskům a barevným vadám. Společně se softwarovými režimy ZEISS je hlavní fotoaparát univerzální pro focení ve dne i v noci a nabízí konzistentní výsledky.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Fotoaparát zabírá většinu zadní strany telefonu. Zde však rozhodně o plýtvání místem nešlo. Foto: Redakce inSmart.cz

U novinky by se ale možná dalo říct, že pojem „hlavní“ fotoaparát není úplně jednoznačný. Další kouzla totiž mobil provádí s teleobjektivem, který používá při řadě scénářů. Stejně jako v případě hlavního snímače je 50Mpx telekamera opticky stabilizovaná a v mnoha ohledech je zásadním tahákem nového smartphonu. Tento jeden vyladění fotoaparát se totiž dokáže postarat o skvělé portréty, makro fotografie i 4,3× přiblížení či také 10× hybridní přiblížení. Jako snímač byl zvolen OV64B od OmniVision.

vivo X100 Pro má díky sestavě fotoaparátů odpověď na jakoukoliv scénu, která vás napadne. Foto: Redakce inSmart.cz

Trojici fotoaparátů doplňuje ultraširokoúhlý fotoaparát s rozlišením 50 Mpx a snímačem Samsung JN1. Ten dokáže zachytit 119° záběr scény, což se občas může hodit. Nejde sice o fotaparát, kterým budete fotit nejčastěji, ale na rozdíl od mnoha konkurenčních modelů jsou výsledné barvy v souladu se zbylými snímači a výstupy jsou kvalitní.

Posledním dílkem skládačky je selfie kamerka na přední straně. Ta má rozlišení 32Mpx a oceníte ji při selfies a videohovorech. V tuto chvíli sice nepodporuje 4K záznam, ale aktualizace je již prý na spadnutí.

Pro milovníky noční oblohy

Pamatujete si na představení modelu Huawei P30 Pro? Čínský výrobce tehdy demonstroval možnosti svého smartphonu v rámci nočních fotografií a chlubil se na tehdejší dobu fantastickými výsledky. vivo v tomto směru přebralo štafetu a u X100 Pro si vyhrálo s funkcemi nočního focení.

Nabízených režimů je akorát. Nejlepších výsledků dosahuje Portrét, Noc a klasické Foto. V nastavení doporučujeme používat přirozený režim ZEISS, který má nejvěrnější barvy a výsledky tak stojí za to. Foto: Redakce inSmart.cz

Noční režim vytváří prosvícené fotografie plné detailů a např. při focení noční oblohy budete překvapeni, kolik hvězd a detailů dokáže smartphone zachytit nejen proti konkurenci, ale i proti vašim očím. Pro focení Měsíce je přítomen režim Superúplněk a pokud chcete např. zapůsobit na svou drahou polovičku, můžete využít režimu Astro.

Všechny snímky vznikly z ruky za náročných světelných podmínek. Při fotografii vlevo nebyly okem viditelné mnohé z hvězd ani stromy a architektura přes námi. Foto: Redakce inSmart.cz

Režim Astro mi udělal velkou radost. Jde totiž o funkci, která s využitím vaší polohy a gyroskopu dokáže v rámci namíření smartphonu na noční oblohu ukázat, jaká souhvězdí a planety se nad vámi nyní nachází. Ty vykreslí a zachytí formou fotografie. Jde tedy o něco podobného, jako nabízí např. oblíbená aplikace Google SkyMap, ale s propojením s fotoaparátem.

Závěr

vivo X100 Pro je povedeným vlajkovým modelem za skvělou cenu. Za necelých 27 000 Kč (nyní k nákupu dostanete také bezdrátová sluchátka v ceně 3 000 Kč zdarma) nabídne perfektní fotoaparát, skvělý výkon a prémiovou výbavu se vším všudy. Pokud rádi fotíte, budete díky periskopickému fotoaparátu i hlavnímu snímači v sedmém nebi. Výsledky fotoaparátů jsou i díky spolupráci se značkou ZEISS na fantastické úrovni. Makro, portréty a noční fotografie byste při pohledu na snímky přiřadili spíše k profesionálnímu fotoaparátu.

Byla by škoda opomenout jasný LTPO displej s vysokým jasem, který je skvěle čitelný i za jasného letního dne, voděodolnost a rychlé nabíjení. Chyby se hledají těžko.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Nápis na horní straně zařízení rozhodně nelže. Foto: Redakce inSmart.cz 

Největšími konkurenty pro vivo X100 Pro jsou v tuto chvíli vlajkové modely Samsungu a Applu. Nový Samsung Galaxy S24 Ultra tradičně láká na integrovaný stylus a taktéž kvalitní fotovýbavu. iPhone 15 Pro bude jasnou volbou především pro fanoušky Applu. Oba modely jsou však ve stejné paměťové variantě jako vivo o více než 10 000 Kč dražší, což je znatelný rozdíl. Zamíchat kartami by v dané cenové kategorii mohly až chystané Xiaomi 14 Pro či HONOR Magic6 Pro, které na své uvedení na český trh teprve čekají.

 • Design a zpracování - 95%
  95%
 • Systém - 98%
  98%
 • Výkon a provozní vlastnosti - 100%
  100%
 • Výdrž baterie a nabíjení - 98%
  98%
 • Výbava - 95%
  95%
 • Fotovýbava - 95%
  95%
97%

Shrnutí

vivo X100 Pro si od inSmart.cz za svou všestrannou výbavu a povedený fotoaparát odnáší hodnocení Tip redakce. Za cenu 26 990 Kč jde o ideální volbu pro všechny, kteří hledají perfektně vybavený smartphone bez kompromisů se špičkovým fotoaparátem.

Obrázek: Recenze vivo X100 Pro: Profesionální fotoaparát v mobilu, který stojí za pořízení

Klady

 • Skvělý fotoaparát
 • Teleobjektiv nemá konkurenci
 • Kvalitní výstupy fotoaparátu ve dne i v noci
 • Čistý a rychlý OS
 • Parádní displej s vysokým jasem
 • Vysoký výkon
 • Rychlé nabíjení
 • Voděodolnost dle IP68
 • Dlouhá výdrž

Zápory

 • Video má prostor pro další zlepšení
 • Selfie kamerka zatím nedostala 4K update (je na cestě)
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martinger

Milé překvapení. Skvělé fotky a ta cena! Ještě sluchátka zdarma… Ale jo, koupím si to.

Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu