„Je to zatím nejblíže, co jsme se kdy dostali k nalezení místa, jež by mohlo obsahovat ingredience potřebné pro vznik života,“ říká Thomas Zurbuchen z NASA. „Díky těmto výsledkům se dostáváme blíže odpovědi, zda jsme ve vesmíru sami, nebo ne.“
NASA prohlásila, že tato zjištění, pořízená kosmickou lodí Cassini a Hubbleovým vesmírným teleskopem, poskytují důkazy o dalších planetách, na kterých se nachází oceány. Podle publikací dokázali vědci identifikovat měsíce Jupiteru a Saturnu jako „oceánské světy“, jenž by mohly potvrdit, že i mimo Zemi existují objekty s příznivými podmínkami pro život tak, jak jej známe.
Nejvhodnějším místem pro život mimo Zemi se zdá být měsíc Saturnu Enceladus „Zcela rozhodně tento objev potvrzuje, že se tam nachází zdroj hydrotermální energie a vodíku, jenž je natolik dobrým zdrojem chemické energie, aby podpořil tamní život,“ řekl vědec NASA Mary Voytek.
Výtrysky z podzemního oceánu prozradily přítomnost látek umožňujících vznik života
Plynný vodík proudí do oceánu kvůli hydrotermální aktivitě na mořském dně. Dostatek vodíku by ve spojení s oxidem uhličitým rozpuštěným ve vodě mohl vytvořit energii pro mikroby a mikroorganismy jako jsou bakterie a různé extremofilní organismy.
Kosmická sonda Cassini detekovala vodík v oblaku vyvrženého materiálu tvořeného z plynu a ledové hmoty v době jejího posledního a nejbližšího průletu, což bylo 28. října 2015.
„S porozuměním, jak život vznikl zde na Zemi a jaké jsou jeho limity na této planetě,“ říká Voytek, „můžeme zkoumat další planety v naší sluneční soustavě, abychom zjistili, zda můžeme najít další obyvatelné prostředí, které by mohlo obsahovat formy života takové, jak je známe.“